Soudce by v kauze padělky dal vyšší tresty. Nemohl

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
23. 1. 2008 18:10
Padělatelé obrazů vyvázli s podmínkami
Jan Trojan mladší. Žertoval nebo stál v čele gangu?
Jan Trojan mladší. Žertoval nebo stál v čele gangu? | Foto: Jan Langer

Brno - Je to největší případ padělání obrazů na území České republiky. Ti čtyři muži byli obžalovaní, že padělali přes sto padesát obrazů a obrali lidi o miliony korun.

Přesto jeden odešel od soudu úplně bez trestu, dva s podmínkou a jediný půjde na tři roky do vězení.

Podle soudce Krajského soudu v Brně, Aleše Novotného, nemohl senát v největší padělatelské kauze rozhodnout jinak. "Zásadní problémy nám učinila práce policie. Z hlediska soudu popisovala skutky obžalovaných nešťastně," uvedl Novotný.

Pomáhal důchodce, učitel i génius

Pětice obžalovaných stanula před soudem loni na jaře. Jan Trojan mladší se měl podle obžaloby domluvit se svým otcem a založit výnosný obchod s falzy. Pomáhat jim při tom měl důchodce Antonín Dřinek a učitel Josef Sedlák.

Z malování podvrhů bylo podezřelých několik umělců. Přišlo se na jediného - Libora Prášila. Ten se stal během procesu slavným, znalci jej považují za geniálního. Vyslechnout rozsudek si však nepřišel.

Už dříve tvrdil, že při malování do něj vstupoval duch malíře Jana Zrzavého. Díky tomu mohl malovat jeho rukopisem vlastní náměty. Ty opatřil podpisem a prodal Trojanovi za pět až patnáct tisíc korun, podle velikosti. Celkem to udělal jednatřicetkrát.

Padělky obrazů vystavené v jednací síni Krajského soudu v Brně
Padělky obrazů vystavené v jednací síni Krajského soudu v Brně | Foto: Jan Langer

Trojanovi zákazníci platili za dílo, u kterého znalec potvrdil, že je skutečně maloval Zrzavý, statisíce.

Podvodník na druhou

Trojan mladší tvrdí, že s otcem domluvený nebyl. "Padělky jsem mu prodával schválně. Chtěl jsem se mu pomstít. Pumpnout ho o co nejvíc peněz. Mrzí mě, že za mě teď pykají i ostatní. Vynahradím jim to," vykládal poté, co se dozvěděl, že stráví tři roky ve vězení.

Jan Trojan starší už tuto verzi potvrdit nemůže. Na sklonku října zemřel.

Soudce Novotný uvedl, že není podstatné, zda je pravdivý příběh státní zástupkyně nebo Trojana mladšího. V každém případě Trojan podváděl.

Jenže na základě důkazů a podkladů od policie podvod nemohl být prokázán. "Soud tak Trojana zprostil obvinění z podvodu, kterého se ovšem zřejmě dopustil," vysvětlil soudce. Trest padl jen za porušování autorských práv.

"Jednání Trojana je mnohem společensky závažnější, než za jaké je nakonec odsouzen," dodal soudce.

Byl to gang?

S nízkými tresty prý můžou být spokojeni i ostatní členové "padělatelského gangu". Celou dobu popírali, že by fungovali jako organizovaná skupina. A vyšlo jim to.

Soudce Aleš Novotný: Obviněných by mohlo být víc
Soudce Aleš Novotný: Obviněných by mohlo být víc | Foto: Jan Langer

Prášil si podle soudce musel být dobře vědom, že porušuje autorské právo. Kdyby se podařilo vyčíslit újmu všem poškozeným kupcům či majitelům autorských práv, mohla by podle soudce šplhat až do výše patnácti milionů korun.

"Také obžalovaný Sedlák vystupuje v roli člověka nepříliš chápajícího realitu. Jeho jednání lze přesto jen těžko pochopit," uvedl soudce.

Vysokoškolsky vzdělaný učitel totiž podepisoval pod smyšleným jménem i rodným číslem doklady o nabytí obrazů. Udělal to prý z kamarádství. Poprvé, podruhé i podesáté.

Skupina kolem Trojanů byla dle soudce mnohem větší. "Soud je přesvědčen, že by byly důkazy i na další obvinění. Jan Trojan starší byl zjevně aktivním hráčem na poli padělků," tvrdí soudce.

Jan Trojan mladší si stojí za svým. Nestál v čele žádného gangu. Jen chtěl "poškádlit" otce, se kterým měl neurovnané vztahy. Teď zvažuje, zda se odvolá k Vrchnímu soudu v Olomouci. Nebrání se ovšem ani pobytu ve vězeňské cele. "Takový je život," vzkázal novinářům.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy