Soud zrušil verdikt, jímž byla Anička svěřena Mauerové

čtk, dom
6. 6. 2007 17:24
Případ rozhodovala nesprávná soudkyně
Brněnský Klokánek. Sem byla na několik okamžiků svěřena žena, která se vydávala za Aničku.
Brněnský Klokánek. Sem byla na několik okamžiků svěřena žena, která se vydávala za Aničku. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno -  Krajský soud v Brně zrušil verdikt brněnského městského soudu, jímž bylo letos v březnu do péče Kláry Mauerové, která sedí ve vězení kvůli týrání osmiletého syna, svěřeno děvče.

Soud tehdy rozhodoval s přesvědčením, že jde o nalezence - třináctiletou dívku Annu. Vyšetřování v kuřimském případu však ukázalo, že pravá identita této osoby byla s největší pravděpodobností jiná - šlo o čtyřiatřicetiletou ženu, která se za dítě vydávala.  

Informaci o novém rozsudku přinesly Lidové noviny na internetových stránkách a agentura ČTK uvedla, že ji nepřímo ověřila u svého dobře informovaného zdroje.

Rozhodoval nesprávný soudce 

Místopředseda krajského soudu Pavel Bachratý zprávu nevyvrátil.  "Zatím to nemohu komentovat, naše rozhodnutí nebylo ještě doručeno všem stranám. Až za pár dní se k němu vyjádříme," řekl ČTK.

ČTK píše, že podle verdiktu byl postup městského soudu při jednání o svěření děvčete do péče Mauerové chybný. Z dostupných informací je zásadním problémem, že o osudu dívky nerozhodovala takzvaná zákonná soudkyně - osoba zabývající se osudy nalezenců.

U Městského soudu v Brně pracuje na agendě nalezenců soudkyně Lidmila Malá, případ však rozhodovala její kolegyně Jaroslava Rezová.

Předsedkyně Městského soudu v Brně Marcela Komárková, na níž podle ČTK padá odpovědnost,  je na dovolené. Místopředseda soudu Roman Kiš, který má opatrovnický úsek na starosti, dnes ČTK řekl, že žádné informace k inkriminovanému rozhodnutí krajského soudu nemá.

Barbora a Anička 

Na zákonného soudce má podle Listiny základních práv a svobod nárok každý, vysvětlil Bachratý. Jen v mimořádných případech, kdy hrozí podezření z  podjatosti, může být případ předán jinému soudci. Právě v tom měl vzniknout v případě Aničky rozpor.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí by krajský soud rozhodnutí městského zrušil patrně tak jako tak. "Z pohledu nových skutečností, které vyšly na povrch, soud nemohl rozhodnout jinak," řekla Aktuálně.cz Kristýna Kotalová z ministerstva práce a sociálních věcí. "Soud rozhodoval o svěření dítěte do péče. V tuto chvíli je svěření do péče Kláře Mauerové irelevantní, protože je obviněna z týrání a je ve vazbě." 

Policie navíc zjistila, že se za Aničku v některých případech vydávala mnohem starší Barbora Škrlová, přítelkyně Ondřejovy tety Kateřiny Mauerové. Podle některých informací měla domnělá Anna ještě jinou dvojnici také u městského soudu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali Starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy