reklama
 
 

Soud zrušil verdikt, jímž byla Anička svěřena Mauerové

6. 6. 2007 17:24
Případ rozhodovala nesprávná soudkyně

Brno -  Krajský soud v Brně zrušil verdikt brněnského městského soudu, jímž bylo letos v březnu do péče Kláry Mauerové, která sedí ve vězení kvůli týrání osmiletého syna, svěřeno děvče.

Soud tehdy rozhodoval s přesvědčením, že jde o nalezence - třináctiletou dívku Annu. Vyšetřování v kuřimském případu však ukázalo, že pravá identita této osoby byla s největší pravděpodobností jiná - šlo o čtyřiatřicetiletou ženu, která se za dítě vydávala.  

Informaci o novém rozsudku přinesly Lidové noviny na internetových stránkách a agentura ČTK uvedla, že ji nepřímo ověřila u svého dobře informovaného zdroje.

Rozhodoval nesprávný soudce 

Místopředseda krajského soudu Pavel Bachratý zprávu nevyvrátil.  "Zatím to nemohu komentovat, naše rozhodnutí nebylo ještě doručeno všem stranám. Až za pár dní se k němu vyjádříme," řekl ČTK.

ČTK píše, že podle verdiktu byl postup městského soudu při jednání o svěření děvčete do péče Mauerové chybný. Z dostupných informací je zásadním problémem, že o osudu dívky nerozhodovala takzvaná zákonná soudkyně - osoba zabývající se osudy nalezenců.

U Městského soudu v Brně pracuje na agendě nalezenců soudkyně Lidmila Malá, případ však rozhodovala její kolegyně Jaroslava Rezová.

Předsedkyně Městského soudu v Brně Marcela Komárková, na níž podle ČTK padá odpovědnost,  je na dovolené. Místopředseda soudu Roman Kiš, který má opatrovnický úsek na starosti, dnes ČTK řekl, že žádné informace k inkriminovanému rozhodnutí krajského soudu nemá.

Barbora a Anička 

Na zákonného soudce má podle Listiny základních práv a svobod nárok každý, vysvětlil Bachratý. Jen v mimořádných případech, kdy hrozí podezření z  podjatosti, může být případ předán jinému soudci. Právě v tom měl vzniknout v případě Aničky rozpor.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí by krajský soud rozhodnutí městského zrušil patrně tak jako tak. "Z pohledu nových skutečností, které vyšly na povrch, soud nemohl rozhodnout jinak," řekla Aktuálně.cz Kristýna Kotalová z ministerstva práce a sociálních věcí. "Soud rozhodoval o svěření dítěte do péče. V tuto chvíli je svěření do péče Kláře Mauerové irelevantní, protože je obviněna z týrání a je ve vazbě." 

Policie navíc zjistila, že se za Aničku v některých případech vydávala mnohem starší Barbora Škrlová, přítelkyně Ondřejovy tety Kateřiny Mauerové. Podle některých informací měla domnělá Anna ještě jinou dvojnici také u městského soudu.

autor: čtk, dom | 6. 6. 2007 17:24

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama