Soud zrušil první trest v případu Berka

Redakce DOM, ČTK
15. 11. 2005 14:02
Praha - Pražský vrchní soud dnes zrušil první trest, který letos v února padl v kauze zločinného spolčení a zmanipulovaných konkurzů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky.

Z verdiktu vrchního soudu vyplývá, že Městský soud v Praze musí začít znovu projednávat případ podnikatele Petra Schwarcze, kterého v únoru poslal do vězení na 6,5 roku za prodej společnosti ZKL Klášterec nad Ohří.

Firmu poslal do konkurzu právě Berka.

Soudce městského soudu Petr Novák již nařídil v této kauze nové jednání: "Případem se budeme znovu zabývat 12. prosince," řekl.

47 milionů ZKL

Soud již jednou rozhol, že Schwarcz záměrně nedodržel dohody ohledně prodeje ZKL. Kromě vězení měl podle rozhodnutí soudců zaplatit koncernu škodu ve výši 18 milionů korun. Celkem měl Schwarcz připravit společnost o 47 milionů.

Schwarcz se tehdy na místě odvolal, u odvolacího senátu uspěl.

Klášterecký podnik poslal Berka do konkurzu v červnu 2002, konkurzním správcem ustanovil Daniela Thonata. Thonat a Berka
čelí s dalšími lidmi obvinění z rozsáhlých konkurzních podvodů, podle policie zmanipulovali i konkurz na kláštereckou ZKL.

ZKL Klášterec byl největším výrobcem v oboru axiálních ložisek v Evropě. Významnou pozici měl také na trhu dvouřadých ložisek.

Prodej konkurentům

Konkurzní správce ZKL Thonat prodal závod Schwarczově pražské firmě Comindustrial za 40 milionů korun. Společnost později stoprocentní podíl v klášterecké ZKL postoupila slovenskému výrobci ložisek a obráběcích strojů HTC holding. Slovenská firma byla do té doby konkurentem klášterecké ZKL.

Generální ředitel koncernu ZKL Jiří Prášil již dříve řekl, že konkurz podniku v Klášterci nad Ohří byl bezdůvodný a jeho důsledky znamenají pro koncern výrazné ohrožení.

Schwarcz popírá, že byl "bílým koněm" Berky a Thonata. Tvrdí naopak, že se stal Prášilovým "bílým koněm". Proč by Prášil chtěl
prodat klášterecký podnik slovenskému konkurentovi, prý sám nechápe.

Podle Prášila při akci, tedy od konkurzu po prodej, nešlo o výrobu ZKL, ale o její ochranné známky.

Vedení ZKL a.s. převedlo ochranné známky kláštereckého podniku na koncern v listopadu 2001. Konkurzní správce Thonat však téměř o rok později zahrnul ochranné známky do konkurzní podstaty klášterecké ZKL, kterou chtěl prodat. Na prodej prý velmi spěchal, hrozil, že brzy nebude na výplaty a výroba se zastaví. "Konkurzní správce mi dal spojení na firmu Comindustrial a Petra Schwarcze, s nimiž jsme pak uzavřeli dohodu o budoucí spolupráci," uvedl Prášil. Domníval se prý, že jim firma pomůže získat věřitele pro majetkové vyrovnání.

Na Berku zatím nedošlo

Nový majitel se ale podle Prášila postupně začal vyvazovat ze sjednaných závazků a firma byla opakovaně prodávána dále.
Skončila v rukou slovenského výrobce ložisek a obráběcích strojů HTC holding.

Samotné počínání soudce Jiřího Berky a dalších šesti lidí zapojených do podezřelých konkursů se zatím k soudu nedostalo. Berka přivedl za podivných okolností k úpadku Union banku, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovku Brno, mosteckou společnost Retem, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.

 

Právě se děje

Další zprávy