Soud zprostil Bureše kárné žaloby, kterou podal Motejl

ČTK ČTK
17. 5. 2011 16:16
Podle žaloby chyboval při prověřování postupu soudce Vojtěcha Trojánka
Podle NSS se Jaroslav Bureš neprovinil. Ilustrační foto.
Podle NSS se Jaroslav Bureš neprovinil. Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) zprostil kárné obžaloby místopředsedu Vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše.

Žalobu podal ještě za svého života bývalý ombudsman Otakar Motejl. Bureš podle žaloby chyboval při prověřování postupu soudce Vojtěcha Trojánka, na jehož chování si při soudním jednání stěžovalo sdružení Občané za svá práva v Praze.

Bureš se Trojánka zastal a veškerou následnou kritiku odmítal.

Pro jednoho z vlivných českých soudců a někdejšího ministra spravedlnosti a kandidáta na prezidenta Bureše navrhoval Motejl snížení platu o pětinu na půl roku. NSS se s návrhem neztotožnil. "Skutek není kárným proviněním," uvedla předsedkyně kárného senátu Ludmila Valentová. Nelze podle ní trestat Bureše za právní názor.

Motejlovo stanovisko podpořil jeho nástupce

Soudce Trojánek při soudním jednání nejprve zakázal pořizování zvukového záznamu z jednání, což bylo podle veřejného ochránce práv v rozporu se zákonem. Následně pak vykázal zástupce veřejnosti z jednací síně. Podle Motejla k tomu ale nebyl důvod.

Motejlovo stanovisko před soudem podpořil jeho nástupce Pavel Varvařovský. "Rozhodně nebyly žádné důvody pro nařízení jednání bez účasti veřejnosti. Pro takový postup nebyly splněny legální předpoklady," řekl ombudsman.

Naznačil, že Trojánkův přísný postup mohl pramenit z nedostatku "přirozené autority". Bureš pak měl při prověřování postupovat razantněji a dát podnět ke kárnému řízení.

Soudce Trojánek rozhodl podle zkušeností

Bureš, jenž měl jako místopředseda soudu dbát o důstojnost soudních jednání a dodržování zásad soudcovské etiky v úseku civilního a insolvenčního soudnictví, označil stížnosti na Trojánka za nedůvodné.

S následnou kritikou sebe ani Trojánka nesouhlasil. Soudce Trojánek podle něj rozhodl podle zákona a na základě svých zkušeností. V pravomoci soudního funkcionáře prý není takové rozhodnutí přezkoumávat.

"Kárný senát mi dal za pravdu, že jsem se správně rozhodl dát přednost ochraně soudcovské nezávislosti před tím, abych dal za pravdu účelovým stížnostem," řekl Bureš. Vykázání veřejnosti prý pramenilo z Trojánkových zkušeností s konkrétními lidmi. "Opatření nespadlo z nebe, zrodilo se z dlouhodobé zkušenosti," podotkl Bureš.

NSS se nejprve obrátil na Ústavní soud

"Ve skutečnosti stojím před kárným senátem proto, že veřejný ochránce práv má jiný názor než já. Domnívám se, že využitím práva na názor jsem nemohl porušit povinnosti soudce nebo soudního funkcionáře," uvedl Bureš.

Než se NSS začal kárnou žalobou věcně zabývat, obrátil se na Ústavní soud a nechal prověřit, zda vůbec ombudsman může iniciovat kárné řízení. Ústavní soud ale návrh na zrušení této ombudsmanovy pravomoci odmítl. Podle názoru ústavních soudců "aktivní legitimace" veřejného ochránce práv plně zapadá do rámce smyslu a účelu jeho působení.

Ombudsman má však pravomoc podat kárnou žalobu jen proti soudním funkcionářům, nikoliv řadovým soudcům. Proto nebyl předmětem řízení Trojánkův postup, ale až následné Burešovo přezkoumávání věci. Valentová ale naznačila, že Trojánkovu záležitost uzavřela výtka od ministryně spravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy