Živě: Rath odmítl soudci odpovídat, chce ven z vazby

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 8. 2013 14:50
Průběh soudu sledujeme v online reportáži.
David Rath u soudu.
David Rath u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - David Rath v pátek u krajského soudu v Praze dokončil svou několik hodin trvající úvodní řeč.

Na otázky soudce ale odmítl odpovídat, dokud bude ve vazbě. "Jsem ochoten odpovídat na otázky. Ale pouze, pokud budu moci odpovídat svobodně a bez nátlaku," řekl Rath.

V pátek se také dostal do konfliktu se soudcem Robertem Pacovským. Ten ho několikrát napomenul ve chvíli, kdy Rath popisoval program sociální demokracie.

"Sociální demokracie představuje naději, že zastaví propad životní úrovně českých občanů, chudnutí naší země," zařečnil si poslanec.

Předchozích pět dní soudce vyslýchal spolupracující obviněnou Ivanu Salačovou. Kromě těchto dvou obžalovaných však zatím nikoho dalšího nevyslechl.

Kateřina Pancová a Petr Kott odmítli vypovídat, Lucie Novanská se omluvila. Na lavici obžalovaných sedí ještě šest nevyslechnutých obžalovaných.

Průběh hlavního líčení sledujeme v online reportáži:


14:50 - Rath si znovu stěžuje na to, že byl vzat do vazby. Porovnává se s násilníky nebo dealery drog, kteří jsou na rozdíl od něj vyšetřováni na svobodě.

14:40 - S Pancovou měl Rath přátelský vztah. S Kottem ho nejdříve pojila spíše práce, ale když Kott začal žít s Pancovou, stal se i on Rathovým přítelem.

14:35 - Rath vysvětluje, že Pancová mu jako šéfka organizace zastřešující krajské nemocnice nepodléhala. "Byla podřízená celé radě kraje, nikoli pouze hejtmanovi. Hejtman ji ani nejmenoval, ani neodvolával," popsal Rath.


14:20 - Díky přehrávání starších výslechů je vidět, že Rath je ve svých výpovědích od začátku konzistentní. V prosinci mluvil téměř stejně jako nyní přímo před soudem. Když popisuje, jaký má vztah s Pancovou, používá dokonce totožné obraty.


14:15 - U soudu je přítomno několik nových tváří. Jde zřejmě o známé Davida Ratha a Petra Kotta, kteří se s nimi v soudní síni krátce a na dálku pozdravili.


13:55 - "Nezajímal jsem se, kdo se přihlásil do výběrového řízení, a bylo mi úplně jedno, která firma soutěž vyhraje," přesvědčuje Rath vyšetřovatele.

13:40 - Rath popisuje, jakou roli hrál v projektu Buštěhrad. Podrobně vysvětluje, jak se v projektu vyvíjely ceny a jakou měl radost, když zjistil, že se ušetří na stavbě samotné a zbyde i na vybavení. "Pro mě jako pro politického představitele to bylo příjemné zjištění," dodal Rath.

13:25 - Po polední pauze pokračuje hlavní líčení. Soudce nyní přehrává záznam z Rathova výslechu z prosince minulého roku.

12:10 - Soudce vzal slovo Rathovu advokátovi Romanu Jelínkovi. "Nevyjadřujete se k tomuto úkonu, musím vám vzít slovo," vysvětlil soudce a vyhlásil hodinovou pauzu.


12:05 - Advokát Filip Svoboda si už podruhé stěžuje, že záznam neodpovídá protokolu o něm. V protokolu údajně chybí některé Rathovy poznámky. "Výslechu bylo přítomno šest obhájců. Ani pan obviněný, ani obhájci žádnou námitku proti protokolu nevznesli," uvedl soudce.11:50 - Rath si poslechl další nahrávku. "Nepamatuji si, že bych něco takového řešil," říká Rath.

11:45 - I přes sluchátka je podle Ratha kvalita záznamu špatná. Na odposlechu je údajně zachycen rozhovor mezi Rathem a Pancovou.

11:33 - Rath si má nyní poslechnout část některého z odposlechů. Záznam ale není slyšet, Rath proto dostává sluchátka.

11:15 - Vyšetřovatelce se nelíbí, že advokát Adam Černý Rathovi radí, jak má odpovídat na již položené otázky. "Ještě jednou vás důrazně žádám, abyste to nedělal," napomíná Černého vyšetřovatelka.

11:07 - Rath si na záznamu pohrává s občanským průkazem.

11:05 - Na otázku, zda celou dobu sledoval předmětnou krabici, Rath odpovídá, že si není jistý. "To už si přesně nepamatuji. Byl jsem trochu v šoku a úplně jsem to asi nesledoval," řekl Rath. U pozdějších výslechů tvrdil, že krabici zcela jistě na několik minut ztratil z dohledu.

11:00 - Advokát Tomáš Sokol, který zastupuje Pancovou s Kottem, opustil soudní síň. Na jednání ostatně nebyl přítomen ani ve dnech, kdy soudce přehrával videozáznamy ze starších výpovědi Ivany Salačové.

10:46 - Obžalovaní se rychle radí s obhájci, poté bude pokračovat přehrávání Rathova prvního výslechu.

10:15 - Soudce vyhlásil čtvrthodinovou přestávku.

10:03 - Exhejtman vysvětluje, jak byl překvapen, když se ukázalo, že v krabici od vína byly peníze. "Pokládal jsem to za nějaký špatný vtip. Osobně nevěřím tomu, že by tam peníze dala doktorka Pancová, protože musela vědět, že bych jí obratem bankovky vrátil," popsal Rath.

9:47 - Rath na nahrávce tvrdí, že je unavený. Vyšetřovatelka se ho tedy ptá, zda má výslech odložit, aby si odpočinul. "Zkusme to a uvidíme," souhlasí Rath s výslechem. Rathův advokát Adam Černý si stěžuje, že poslance ještě nevydala ke stíhání Poslanecká sněmovna.

9:35 - Soudce se rozhodl, že přehraje starší Rathovy výpovědi.

9:30 - Několikahodinová úvodní řeč Davida Ratha je u konce. Soudce se ho ptá, zda je ochoten odpovídat na otázky. "Ano, jsem ochoten odpovídat na otázky. Ale pouze, pokud budu moci odpovídat svobodně a bez nátlaku," odpovídá Rath. Jinými slovy - Rath nebude odpovídat, dokud ho soudce nepustí z vazby.

9:27 - Podle Ratha může celý proces za to, že cenná památka zámek Buštěhrad dosud neslouží občanům. "Navíc řešíme problém s EU. Ta je taky ráda, když všechno nevyčerpáme, nemyslete si. Když si tady budeme vzájemně okopávat kotníky, tak Brusel bude jenom rád, protože pro ně je to záminka, aby nám ty peníze nedali," řekl exhejtman.

9:22 - Rath znovu zopakoval, že se snažil podpořit Jiřího Dienstbiera mladšího v senátních volbách. Ten to včera po dotazech médií popřel.

9:19 - Poslanec nyní přímo u soudu vychvaluje program ČSSD. "Sociální demokracie představuje naději, že zastaví propad životní úrovně českých občanů, chudnutí naší země," řeční Rath.

Soudce ho zarazil v půli věty: "Provádíte tu nějakou reklamu politické straně. Upozorňuji vás, aby vaše vyjádření nezabíhalo mimo rámec skutků, které zde probíráme." Rath se zastal jeho advokát Roman Jelínek, avšak s námitkou nepochodil.

9:17 - Rath zpochybňuje práci vyšetřovatelů a žalobce i v případě tendrů pro středočeské nemocnice. "Vůbec nechápu, jak policie přišla na ty částky, které jsem měl údajně převzít. To se v odposleších vůbec neobjevuje, neviděl jsem žádný důkaz ani žádného svědka. Tím narážím třeba na těch 666 666 korun," dodal poslanec.

9:12 - Obžalovaní, kteří sedí v lavici za Pancovou, Rathem a Kottem, se zjevně nudí. Stejně jako včera si čtou nebo používají mobily a tablety.

9:06 - Rath upozornil na to, že původní obvinění znělo jinak, než jak teď vypadá obžaloba. "Týkalo se pouze zámku Buštěhrad a znělo tak, že jsem předražil zakázku o 50 milionů, že jsem účelově vybral projektanta, že jsem ovlivňoval výběr losem v této zakázce a za to jsem měl přijmout úplatek," popsal Rath.

"Říkám to proto, abyste si sami mohli srovnat, jak se to za ten rok posunulo. Jedno toto konstatování padalo za druhým pod stůl," dodal Rath.

9:00 - Soudce zahájil dnešní jednání. Ve své výpovědi pokračuje David Rath.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy