Soud se bude opět zabývat vazbou Ratha, Kotta a Pancové

ČTK ČTK
22. 4. 2013 13:59
Středočeský krajský soud zváží, jestli je propustí z vazby
David Rath a Kateřina Pancová.
David Rath a Kateřina Pancová. | Foto: Středočeský kraj

Praha - Středočeský krajský soud se bude příští týden opět zabývat tím, zda propustí poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), někdejší ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera, bývalého poslance, Petra Kotta z vazby.

Řekla to mluvčí soudu Zuzana Steinerová. Trojice je spolu s dalšími osmi lidmi podezřelá z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů, za což jí hrozí až dvanáctileté vězení. Ve vazbě pobývá již od loňského května.

"Neveřejné zasedání se uskuteční 30. dubna," uvedla Steinerová. Soudce Robert Pacovský, který po podání obžaloby dostal celou Rathovu kauzu na starost, musí totiž podle zákona o dalším setrvání obviněných ve vazbě rozhodnout nejpozději do měsíce od obdržení spisu.

Státní zástupce Petr Jirát zaslal soudu obžalobu 5. dubna.

Středočeský soud se vazebním stíháním poslance Ratha zabýval naposledy na počátku tohoto měsíce, když přezkoumával verdikt Obvodního soudu pro Prahu-východ, který ho nepravomocně z věznice propustil.

"Krajský soud dospěl k závěru, že u obviněného je vazba nadále s ohledem na okolnosti případu přiměřeným opatřením," uvedla Steinerová s tím, že odvolací senát verdikt obvodního soudu zrušil. Vyhověl stížnosti žalobce, podle kterého by politik mohl pokračovat v trestné činnosti nebo uprchnout.

Podle sobotní Mladé fronty Dnes (MfD) se Jirát domnívá, že policie nenašla všechny Rathovy ukryté peníze. Poslanec má pak podle deníku kontakty v cizině - konkrétně v Izraeli a Německu.

Rozhodnutí bude nepravomocné

Příští týden bude středočeský krajský soud poprvé rozhodovat jako prvoinstanční soud, obvinění by se měli podle Steinerové na zasedání dostavit. Rozhodnutí ale nebude pravomocné, státní zástupce či obvinění si proti němu mohou podat stížnost. O té by pak rozhodoval odvolací pražský vrchní soud.

Rath deníku řekl, že vyšetřovatelům navrhl výslech vrcholných představitelů ČSSD v souvislosti s odposlechy, v nichž se hovoří o financování strany. Je podle něj důležité, aby se k tomu činitelé sociálních demokratů mohli vyjádřit a říci, jak to bylo.

Člen předsednictva ČSSD Jeroným Tejc v pondělí sdělil, že neví o tom, že by někdo z jeho kolegů byl v případu vyslechnut policií. Nepřijde mu to prý pravděpodobné a ani nic podobného neočekává.

Na druhou stranu je podle něj věcí policie, jak se s tím nakonec vypořádá. "Musely by být nějaké relevantní argumenty. To, že si to přeje obviněný nebo obžalovaný v tomto případě, tak asi není úplně argument," uvedl Tejc.

Skupina podle žalobce způsobila škodu ve výši desítek milionů korun. K řízení se již s nárokem na odškodnění připojily ministerstvo pro místní rozvoj, které chce vrátit 200 milionů, a Středočeský kraj.

 

Právě se děje

Další zprávy