Dnes v jednu hodinu po poledni o tom rozhodl okresní soud v Jeseníku. Všichni tři obžalovaní se okamžitě odvolali, rozsudek proto ještě není pravomocný. Lýdie a Jan Žigovi jsou s rozsudkem spokojeni. "Cítíme to jako zadostiučinění," řekl Jan Žiga.
Petr Blajze, Martin Jaš a Martin Stiskala probudili 28. června 2003 ve čtyři hodiny ráno romský pár, představili se jako policisté a dostali se do bytu. Tam ženu v pátém měsíci těhotenství zranili dlažební kostkou do oka a jejího partnera pořezali.
"Jejich čin byl plánovaný. Vybrali si Žigovy, protože jsou to Romové. Jen náhodou se nestalo nic nenarozenému dítěti," uvedla státní zástupkyně Kateřina Krčová.
I dva roky po činu se Lýdie Žigová znovu u soudu rozplakala, když na událost vzpomínala. "Cítila jsem strach, navíc jsem byla v jiném stavu, to se nedá zapomenout," řekla Lýdie Žigová.
Soudce Dušan Jedlička brutálnost a rasový podtext útoku dnes potvrdil. "Obžalovaní jim úmyslně způsobili těžkou újmu na zdraví pro jejich národnost. Trestné činnosti se dopustili surovým způsobem a zákeřně. Zaútočili v ranních hodinách na bezbranné obyvatele domu," prohlásil Jedlička.
Obhájci žádali o podmíněné tresty. Petra Blajzeho, Martina Jaše a Martina Stiskalu už také jesenický soud letos v lednu podmínkou potrestal. Nízký trest však kritizovaly jak romské organizace, tak tehdejší vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab a vicepremiér Petr Mareš. "Zásadní chyba se stala už na začátku tím, že se zranění paní Žigové úmyslně bagatelizovalo.Vyšetřovatel nenařídil podrobné vyšetření a znalec si neopatřil všechny informace. Je to stejné, jako kdyby v domě vybouchl plyn a nikdo nezavolal statika," uvedl tehdejší zmocněnec Žigových Jakub Polák. Dnes manžele Žigovy zastupovala jeho manželka Zdeňka Poláková.
Krajský soud případ do Jeseníku vrátil. Blajze i Jaš v souvislosti s dalšími rasově motivovanými útoky již seděli ve vězení, stíhán byl také Stiskala, soud ho však zprostil viny.
Případ není jediný
Před soudem skončily letos i další případy napadení Romů. Krajský soud v Hradci Králové potvrdil podmíněné tresty pro dva bývalé policisty pražské pořádkové jednotky Marka Vraštila a Karla Berouska. Předloni v květnu napadli v Popovicích na Jičínsku romskou rodinu Danišových. Vraštělovi za to v lednu Okresní soud v Jičíně uložil podmíněný trest dvaceti měsíců odnětí svobody s odkladem na čtyři roky. Berouska potrestal ročním vězením s tříletím odkladem. Rasový podtext ale soud neprokázal.
Soudy také posuzují případy diskriminace Romů v zaměstnání nebo případy, kde z rasových důvodů nebyli Romové obslouženi v restauracích.
Vyšetřování a trestání rasových činů v Česku ale kritizují mezinárodní instituce zabývající se lidskými právy. Amnesty International tak například ve své výroční zprávě za minulý rok kritizovala českou policii. Ta nemá podle Amnesty zájem bránit trestným činům páchaných proti Romům. Podobnou kritiku zveřejnil také poradní výbor Rady Evropy.
(o kritice Česka kvůli rasismu si můžete přečíst zde)
Vývoj jesenické kauzy
červen 2003 - trojice mužů napadla romskou rodinu Žigových přímo v jejich bytě
leden 2004 - soud udělil mladíkům podmínečný trest
únor - krajský soud zrušil rozsudek a nařídil nové projednání případu
březen, duben - mladíci se zapletli do dalších potyček s Romy
duben - soudce se vyloučil z případu. Kauzu přebírá nový soudce
červen - Stiskala odsouzen k podmínce za další napadení Roma
červen, srpen - Jaš odsouzen k vězení za další napadení Romů
září - krajský soud zrušil rozsudek nad Stiskalou a případ vrátil k novému projednání
prosinec - soud začal nově projednávat případ a odložil jej na neurčito
listopad 2005 vynesení rozsudku