Praha - Vladimír Železný, kdysi mocný šéf televize Nova a jeden z nejvlivnějších tuzemských podnikatelů, byl odsouzen.
Soud dospěl k závěru, že ošidil stát na daních při dovozu cenných obrazů. Verdikt Městského soudu v Praze zní: Dva roky podmíněně, pět milionů korun pokuty. Podle úřadů přitom napáchal škodu za bezmála sedm milionů korun.
Pro srovnání: V roce 1998 byl za krácení cla pravomocně odsouzen fotbalový boss Petr Mach. Podle rozsudku koupil Mach v Německu luxusní automobil BMW. V České republice předstíral, že vůz má půjčený a nepřihlásil ho k proclení, vznikla škoda v hodnotě 1,4 miliony korun. Mach dostal pět let vězení a 300 tisíc pokutu.
Železný zatím neřekl, zda se proti verdiktu odvolá.
Stejně jako on byl (v nepřítomnosti) potrestán galerista George Novotný, který s ním na krácení daní spolupracoval.
Pád nedotknutelného
Případ téměř deset let starého daňového úniku při dovozu obrazů, mezi nimiž bylo i slavné Chagallovo dílo Jákobův žebřík, není jedinou kauzou, kvůli níž Železný čelí obvinění. Vyšetřovatelé ale vždy tvrdili, že jde o případ, který mají nejlépe podložený důkazy.
Právě tato kauza navíc znamenala zásadní zlom v kariéře Vladimíra Železného.
Šlo o jeho první obvinění, ředitel nejsledovanější televize ze dne na den přestal být nedotknutelnou osobou. Policie si pro něj jezdila domů brzy ráno za svítání, hodiny jej vyslýchala a výčet jeho údajných trestných činů neustále rozšiřovala.
Železného od zájmu policie později neuchránilo ani senátorské křeslo, jeho kolegové jej imunity zbavili. Dnes je europoslancem, ale ani tato funkce soudnímu procesu nezabránila.
Svědek: Domluvili jsme si to
Dále čtěte
Další Železného kauzy
Poškozování věřitele
- Jde o nejrozsáhlejší z trestních kauz Železného, v níž je jemu a trojici jeho někdejších právníků kladeno za vinu, že poškodili věřitele - společnost Central European Media Enterprises (CME), jež je staronovým majitelem televize Nova.
- Trestné činnosti se údajně dopouštěli v letech 1999 až 2001. Poté, co CME uplatnila u mezinárodní arbitráže nárok na zaplacení dlužné částky přes 23 milionů dolarů (v roce 2001 zhruba 875 milionů korun), údajně podnikali kroky k převedení majetku Železného na nové právnické osoby.
- Železný poté s majetkem dále disponoval a spoluobvinění prý machinacemi zneprůhledňovali pohyb majetku. Železný se tak údajně chtěl vyhnout placení svého závazku vůči CME. Společnost CME se v trestním řízení žádné náhrady škody nedomáhá. Její pohledávka vůči Železnému byla již dříve v plné výši uhrazena, za Železného jí dluh uhradili vlastníci společnosti CET 21, skupiny PPF a MEF Holding.
- Většina z obvinění v této kauze byla podána v roce 2001, státní zástupce kauzu předal v roce 2005 pražskému městskému soudu. Ten ji loni žalobcům vrátil k došetření, vrchní soud dal ale pokyn k zahájení procesu.
- Vzhledem k tomu, že Železný se nejprve stal senátorem a poté europoslancem, musely také orgány činné v trestním řízení čekat na verdikty ohledně zbavení imunity.
- Letos v březnu začalo v této věci hlavní líčení. Železný v dubnu před pražským městským soudem označil obžalobu za absurdní a odmítl ji.
- Hájil se tím, že jeho majetek byl vždy vyšší než pohledávka, kterou prý výrazně převyšovala i sama hodnota Železného podílu v CET 21.
Převod CET 21
- Železný s pěti dalšími muži čelí od roku 2003 obvinění z mnohamilionového krácení daní při převodu obchodního podílu ve společnosti CET 21.
- Železný, jeho bývalý právník Rozehnal a někdejší zakladatelé CET 21 Fedor Gál, Josef Alan, Vlastimil Venclík a Petr Hunčík jsou podezřelí, že ošidili stát o více než 38 milionů korun.
- V případu již byla podána obžaloba, ale městský soud v Praze ji v lednu vrátil k doplnění. Vrchní soud v Praze však v červenci vyhověl stížnosti žalobců a rozhodnutí městského soudu zrušil. I třetí obžaloba na Železného tak bude projednána při procesu.
Zdroj: ČTK
V kauze Obrazy byl spolu s Železným souzen galerista George Novotný.
Žalobce oba muže vinil, že se domluvili, jak ošidí stát na daních při dovozu obrazů od Emila Filly, Marka Chagalla, Andreje Nemese či Alfereda Justitze. Placení daní a celních poplatků se vyhnuli tím, že je do Česka přivezl v rámci stěhování jako svůj majetek Novotný.
Škoda podle úřadů? Téměř sedm milionů korun.
Vladimír Železný ale od počátku jakoukoli vinu popíral. Jeho obhajoba stavěla na tom, že obrazy vydražil v cizině Novotný a Železný je koupil a zaplatil, až když dorazily do Česka.
Celý příběh je neobvyklý v tom, že galerista Novotný je na jedné straně obžalovaným, ale současně i klíčovým svědkem. Právě on totiž tvrdí, že se na zkrácení daní předem domluvili. A zopakoval to i při výslechu během soudu.
"S panem Železným jsme byli zajedno, že dovoz uměleckých předmětů ze soukromých sbírek je ku prospěchu země a je nesmyslné tyto poplatky platit," uvedl Novotný. "Pan Železný byl největším klientem mé firmy, je to velice mocný a bohatý člověk, takže z mé strany to byla trošku snaha vyhovět mu, šlo o demonstraci občanské neposlušnosti."
Železný: Ten člověk lže
Vladimír Železný Novotného verzi striktně popřel a trval na tom, že Novotný si vše vymyslel poté, co se televizního ředitele neúspěšně snažil vydírat.
Snažil se přesvědčit soud, že o celním úniku vůbec nevěděl a naopak Novotnému poskytl peníze, aby příslušné poplatky při dovozu obrazů zaplatil. Železného verze zněla: Novotný nic nezaplatil a pak za mnou přišel a hrozil zveřejněním celních úniků.
"Pan Novotný si vyráběl vyděračský materiál, se kterým chtěl obchodovat. Připomínám znovu, že většinu důkazů, které ve spisu jsou, jsem dodal policii a státnímu zastupitelství já v okamžiku, kdy se mne pan Novotný pokusil vydírat. Byl bych asi blázen, kdybych poskytoval důkazy sám proti sobě," řekl k případu před časem Železný.
Ani tato teorie nepostrádá logiku. Novotný byl totiž skutečně za vydírání Železného obviněn. Policie a žalobce ovšem o věrohodnosti Novotného svědectví nepochybovali a opírali se i o zabavené listinné důkazy.
George Novotný nyní žije v Americe a z jeho vlastních slov z minulých měsíců je zřejmé, že se do Česka dostavit nehodlá. Tvrdí, že se obává o svou bezpečnost.