Soud potrestal obchodníky s lidmi. Dostali až 9,5 roku

ČTK ČTK
13. 11. 2012 12:32
Obžalovaní nalákali nejméně pět lidí na vidinu vysokého výdělku na práci do Británie

Ústí nad Labem - Za obchodování s lidmi, které nalákali na práci ve Velké Británii, v úterý Krajský soud v Ústí nad Labem poslal čtyři obžalované na pět až 9,5 roku do vězení.

Dva z nich byli souzeni jako uprchlí, jejich obhájci si nechali lhůtu pro podání obhajoby. Oba přítomní odsouzení se proti rozsudku odvolali.

Obžalovaní Miluše Kotlanová a René Farbár nalákali podle obžaloby v roce 2009 nejméně pět lidí na vidinu vysokého výdělku až 30.000 korun na práci do Británie.

Tam je podle soudce "doslova prodali" - předali dalším dvěma v úterý odsouzeným v nepřítomnosti, Antonínu Krausovi a Danielu Gašparikovi, a dalšímu neznámému muži.

Když dva z poškozených začali pracovat v pekárně asi dvě hodiny cesty od Birminghamu, odebírali jim většinu platu. Museli navíc bydlet v jedné místnosti a dostávali málo jídla.

"Poškození tam žili skutečně v otřesných podmínkách, které jsou lidskému životu nedůstojné," uvedl v odůvodnění soudce Ivan Elischer.

Navíc poškozeným podle obžaloby vyhrožovali, že pokud peníze odevzdávat nebudou, vyhodí je na ulici bez prostředků. Podobně se podle obžaloby Kraus a Gašparik chovali i k dalším třem poškozeným.

Využívali složité životní situace

"Není možné, aby někdo parazitoval na druhých, aby využíval jejich složité životní situace," uvedl soudce Elischer.

Poškození totiž odjeli do Británie proto, aby se pokusili vyřešit svou špatnou finanční situaci. Jedné z poškozených navíc nedlouho předtím úřady odebraly syna.

I přes spolupráci české a britské policie i justice se dva z obžalovaných v úterý k soudu předvést nepodařilo. "Sice poskytli jakési písmené vyjádření, ve kterém zpochybňují tvrzení poškozených, ale soud je neměl k dispozici k výslechu," vysvětlil soudce s tím, že se podle výpovědí svědků skrývají v Británii.

Obětem se podařilo uprchnout

Soud nakonec kvalifikoval trestný čin jako práci organizované skupiny působící ve více státech, protože na vyhledávání lidí v Česku se podílely ještě jiné osoby, které nejsou obžalované.

Všem pěti jejich obětem se nakonec podařilo v roce 2010 uprchnout a s pomocí českého zastupitelství se vrátili zpět do Česka. Jednoho z poškozených Farbár podle obžaloby vyhledal i v Česku a vyhrožoval mu.

Kotlanovou v úterý krajský soud poslal na devět let do vězení a Farbára na pět let. V nepřítomnosti byli odsouzeni i Kraus k 9,5 roku vězení a Gašparík k devíti rokům vezení.

Oba přítomní obžalovaní se proti rozsudku odvolali, proto není pravomocný. Lhůtu pro odvolání si ponechali jak obhájci obou mužů souzených v nepřítomnosti, tak státní zástupkyně.

 

Právě se děje

Další zprávy