Soud poslal exekutory na katedrálu svatého Víta

tsc
14. 3. 2008 13:17
Správa Pražského hradu nezaplatila soukromé firmě
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na katedrálu svatého Víta, Hrad a několik dalších objektů na Hradčanech uvalil Obvodní soud pro Prahu 1 exekuci. Důvodem je dluh Správy Pražského hradu soukromé firmě. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Vedoucí kanceláře Prezidenta republiky Jiří Weigl pak Radiožurnálu řekl, že prodej žádných budov v areálu Hradu kvůlil tomuto případu nehrozí. Správa podle něho má peníze na zaplacení dluhu připraveny, čeká jen, zda se verdikt o uhrazení dluhu nezvrátí u Nejvyššího soudu.

Správa Hradu odmítla podle listu zaplatit část honoráře společnosti GEMA Art, která se podílela na výstavě o působení barokních a renesančních umělců v Praze.

Kvůli dluhu v řádu stovek tisíc korun uvalil exekutor Josef Potoček na nemovitosti exekuci. Správa Hradu, jejíž bankovní účty exekuci nepodléhají, požádala soud, aby exekuci zrušil. Rozhodnutí zatím nepadlo.

Pokud byste chtěli katedrálu koupit, mohli byste se však ucházet jen o vlastní stavbu, neboť vnitřní vybavení patří Metropolitní kapitule.

Situaci komplikuje i fakt, že za firmu GEMA Art nastoupila firma Gema Art Group, a. s. Další vývoj bude zřejmý až po soudním rozhodnutí, zda bude exekuce zastavena, či nikoliv.

Podle vyjádření právního zástupce firmy Antonína Janáka pro HN začala Správa Hradu tvrdit, že GEMA Art nabídla část práce za necelý milion korun jako sponzorský dar.

Správa Hradu však namítá, že s agenturou neměla uzavřenu písemnou smlouvu a podle HN požaduje po GEMA Art nezaplacené nájemné a odměnu z komisionářské smlouvy.

Čtěte více: Sv. Vít bude zdarma. Hrad a církev podepsaly dohodu

 

Právě se děje

před 21 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 41 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 47 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy