Soud poslal do vazby Afričana, který měl znásilnit nezletilou dívku z Terezína

ČTK ČTK
20. 6. 2019 18:30
Litoměřický okresní soud ve čtvrtek poslal do vazby muže obviněného ze znásilnění nezletilé dívky. Podezřelý je původem z Afriky a neúspěšně žádal o azyl v Německu. Muže jménem Abdallah Ibrahim Diallo zadrželi policisté krátce po činu, který se stal v úterý kolem poledne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Do vazby soud poslal devětadvacetiletého Afričana kvůli možnému útěku a páchání další trestné činnosti. "Byly shledány důvody pro vazbu útěkovou, je to osoba bez jakéhokoliv zázemí, bez dokladů," řekl novinářům po vazebním zasedání předseda litoměřického okresního soudu Miroslav Kureš.

Muž je obviněn ze znásilnění a majetkové trestné činnosti. Hrozí mu vězení od dvou do deseti let. Proti rozhodnutí o vazbě podal stížnost, o níž bude rozhodovat ústecký krajský soud. "Řekl, že do vězení nechce," uvedl Kureš.

Česká policie loni podle svých statistik vyšetřovala 651 nových případů znásilnění, objasněno bylo do konce roku 439 z nich. Cizinci spáchali zhruba 18 procent z objasněných případů. Předloni byla čísla mírně nižší. Cizinci spáchali zhruba 15 procent z 418 objasněných znásilnění, nových případů bylo za celý rok 598.

Třikrát trestaný

Obviněný muž žádal v Německu o azyl. Z informací, které poskytla litoměřickému soudu saská policie, vyplývá, že v roce 2017 mu byl azyl zamítnut. "Od té doby se pohybuje na území Německa v rámci režimu tzv. strpení, ale je bez dokladů, není ho kam vyhostit zřejmě," uvedl Kureš.

Německé ministerstvo vnitra odmítlo dřívější spekulace, že Afričan byl do České republiky vyhoštěn. "Pravdou je to, že musel zemi opustit. Kvůli chybějícím náhradním cestovním dokladům ale dosud nemohl být vyhoštěn do vlasti," citoval deník Bild mluvčí ministerstva Patricii Vernholdovou. Jak se muž dostal do Česka, ministerstvo neví.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že muž byl propuštěn z německého vězení s takzvaným vízem ke strpění patrně do deportace do země původu. Do Česka se dostal na základě volného pohybu osob po unii.

Obviněný byl v Německu třikrát trestán, v roce 2017 za neupřesněnou závažnou trestnou činnost, v roce 2018 za násilnou trestnou činnost, letos už má také jeden záznam. "Je veden jako osoba s agresivními pohnutkami," uvedl Kureš. "Poslední trest byl jednoměsíční, který vykonával za to, že nezaplatil pokutu," řekl předseda soudu.

Německé ministerstvo vnitra také uvedlo, že muž byl v úterý propuštěn z vězení, v němž strávil 46 dní za jízdu na černo a za vyhrožování pracovnici sociálního úřadu. Původně za tyto skutky dostal pokutu, kterou ale neuhradil, proto mu byl uložen náhradní trest vězení. Odpykal si ho v káznici v Budyšíně (Bautzen), odkud byl před propuštěním přeložen do Drážďan.

Pachatel nekomunikuje

Afričan podle Kureše příliš nekomunikuje. "Ani při výslechu nebylo konkretizováno, jestli se jedná o Afričana z Libye, z Mali. Tlumočník se s ním snažil hovořit arabsky, francouzsky, anglicky," uvedl soudce.

Skutek je podle soudce poměrně dobře důkazně podložen. "Údajně měl být propuštěn z jednoměsíčního náhradního trestu, koupil si lístek, jel do Děčína. Pak si koupil další lístek do Ústí, zřejmě pokračoval vlakem a asi ho vysadil u Lukavce (na Litoměřicku) průvodčí jako černého pasažéra," řekl Kureš.

Na dotaz, zda se k činu přiznává, obviněný podle Kureše uvedl "víceméně ano". "Pak zase řekl, že ne, že tomu nerozumí," dodal. U soudu Afričan řekl, že chce do Francie. Podle soudce sebral napadené mobilní telefon.

Obětí je dívka mladší osmnácti let. Litoměřický deník napsal, že dívka je z Terezína a je jí 16 let. "Oběť byla náhodná," řekl soudce.

V souvislosti s případem se policie zabývá nenávistnými komentáři, které se objevily na sociálních sítích.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy