reklama
 
 

Policie prověřuje nenávistné komentáře proti redaktorce ČRo. Odporné, vzkázal Hamáček

Aktualizováno 20. 6. 2019 16:30
Policie prověřuje komentáře některých uživatelů sociálních sítí k vyjádření předsedy SPD Tomia Okamury o redaktorce Českého rozhlasu, která mu položila ve středu ve sněmovně otázky související s případem znásilnění na Litoměřicku. O vyšetřování informoval na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ředitel ČRo René Zavoral označil Okamurovo vyjádření na sociální síti za útok na podstatu Českého rozhlasu jako veřejnoprávního média a porušení demokratických principů, na kterých stojí společnost.

"To, co se rozpoutalo na Facebooku Tomia Okamury vůči novinářce Českého rozhlasu, je odporné. Chtěl bych ujistit veřejnost, že Policie ČR se celou záležitostí zabývá," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček na Twitteru.

Komentáře odsoudili také piráti. "Pranýřování novinářů a štvaní vůči nim považujeme ze strany politiků za naprosto nepřípustné. Obzvlášť v kontextu zvyšujícího se množství útoků na novináře, které končí i smrtí, je to donebevolající nezodpovědnost," uvedla strana na svém Twitteru. "Zastrašovat novináře je zcela nepřípustné. Pane Okamuro, i vy byste měl mít hranice," napsal předseda pirátů Ivan Bartoš.

Okamura na Facebooku redaktorku kritizoval za způsob, jakým s ním chtěla hovořit o kriminálním činu a jeho okolnostech. Reagoval na případ z Litoměřicka, kde byla v úterý znásilněna dívka mladší 18 let.

Policie z činu obvinila mladého muže původem z Afriky, řekla ve středu státní zástupkyně Věra Šípalová. Okresní soud v Litoměřicích pachatele poslal ve čtvrtek do vazby, důvodem byla obava z útěku a opakování trestné činnosti. "Je to osoba bez jakéhokoli zázemí, bez dokladů, je to osoba na pohybu, takže pro účely trestního řízení je nezbytné si ji zajistit umístěním ve vazbě," uvedl k tomu soudce Miroslav Kureš.

Okamura mimo jiné napsal, že za útokem stojí migrant z Afriky vyhoštěný z Německa. Právě na zdroj této informace se ho redaktorka mimo jiné ptala.

"Český rozhlas dlouhodobě pomlouvá a špiní SPD a cenzuruje naše názory, aby nebyly slyšet. Je to v podstatě další sluníčkářská politická strana, která za veřejné peníze manipuluje veřejné mínění ve prospěch jednoho názorového proudu," napsal po rozhovoru s redaktorkou s tím, že SPD zatím nemá sílu na to, aby ovlivnila Radu ČRo. Vyzval také uživatele sítí, aby se ke sporu vyjádřili. Ti ve svých příspěvcích nabádali k násilí proti redaktorce.

To je fakt síla. Šestnáctiletou dívku z Terezína včera odporně znásilnil na poli u Lukavce v Ústeckém kraji africký migrant. A redaktorka Českého rozhlasu Zdeňka Trachtová (na snímku) mě před pár minutami požádala o rozhovor na toto téma. Myslel jsem, že v rozhovoru tento čin odsoudíme a budeme se bavit o příčinách a návrzích řešení. Místo toho na mě deset minut v rozhovoru jen útočila, co jsem si prý dovolil, že jsem napsal, že se jedná o migranta z Afriky!!! A že prý tím, že jsem o tomto činu jako první včera napsal na sociální síti a odsoudil jsem to, tak prý vzbuzuji strach vůči migrantům!!! A že prý je v ČR mnoho jiných znásilnění a proč jsem prý napsal zrovna o tomto!!! Ze strany Českého rozhlasu nepadlo ani jedno slovo lítosti či odsouzení tohoto činu. Ani jedno slovo ohledně příčin. Ani jedno slovo ohledně návrhů řešení. Doufám, že tento skandální rozhovor Český rozhlas v plném znění odvysílá. Ale myslím, že ne, protože to nebylo podle jejich scénáře, jelikož jsem se proti těmto otázkám věcně a konkrétně s argumenty ohradil. Jsou v Českém rozhlase normální? Co si o tom myslíte Vy? Má vůbec zpravodajství Českého rozhlasu smysl? Za sebe říkám, že nemá. Redakce je prošpikovaná bezcitnými sluníčkáři a vítači migrantů, které si nuceně musíme platit formou koncesionářských poplatků. Nejlepší by bylo poplatky zrušit. Pak by se ukázalo, jestli takovou stanici bude vůbec někdo poslouchat. Český rozhlas dlouhodobě pomlouvá a špiní SPD a cenzuruje naše názory, aby nebyly slyšet. Je to v podstatě další sluníčkářská politická strana, která za veřejné peníze manipuluje veřejné mínění ve prospěch jednoho názorového proudu. A špiní názorové oponenty. Vzpomínám, jak redaktor Českého rozhlasu Radko Kubičko o SPD opakkovaně ve vysílání řekl, že jsme xenofobní strana jen pro to, že odmítáme nelegální migraci a islám. Takové chování rozhlasu je nepřípustné. Bohužel má SPD zatím v Radě Českého rozhlasu pouze jednoho zástupce, takže máme malý vliv. Podpořte nám prosím ve volbách, abychom mohli zajistit v souladu se zákonem vyváženost zmanipulovaného Českého rozhlasu a České televize! Napište do Českého rozhlasu, co si o tom myslíte: [email protected] Hnutí SPD prosazuje jako jediná parlamentní strana nulovou toleranci této nezákonné migrace. Prosazujeme také zákaz propagace islámu v ČR. Ostatní strany však více či méně migraci i islám podporují a návrhům SPD brání. Co na včerejší znásilnění říkají ostatní politici a sluníčkářští novináři, kteří neustále podporují nebo bagatelizují migraci a o SPD lživě prohlašují, že jen migrací strašíme? Podpořte SPD u voleb a zabráníme těmto ohavným kriminálním činům!

Zveřejnil(a) Tomio Okamura - SPD dne 19. June 2019

Podle Zavorala postupovala redaktorka zcela v souladu s běžnými standardy práce ČRo. Uvedl, že informaci o tom, že pachatelem je muž z Afriky o pár hodin dříve vyhoštěný z Německa, oficiální zdroje popřely.

"Informaci, že šlo o afrického imigranta propuštěného z výkonu trestu v Drážďanech, uvedl na svém facebookovém profilu i místopředseda Poslanecké sněmovny PČR Tomio Okamura. Proto jsme požádali naši zpravodajku ve sněmovně, zda by jí mohl tato zjištění potvrdit a uvést zdroje, ze kterých čerpal. Ptala se jej velmi slušně a profesionálně. Hned po první otázce ale přešel do útoku a začal kritizovat práci některých médií, zejména Českého rozhlasu," uvedl a důrazně odmítl, že ČRo trestný čin jakkoliv bagatelizoval.

Násilných komentářů jsou na sociálních sítích desítky tisíc, jeden z uživatelů má jen letos 144 zářezů tohoto typu, líčí datový analytik Jiří Kwolek. | Video: Martin Veselovský |  19:55

autoři: ČTK, Domácí | 20. 6. 2019 13:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama