Brno - Anně Weiszové, ženě se slovenským původem a českým občanstvím, se po téměř devíti letech soudních sporů s definitivní platností otevírá cesta k tomu, aby jí úřady doplatily rozdíl mezi slovenskou a českou penzí.
Nejvyšší správní soud totiž zrušil rozhodnutí soudů v Ostravě a v Olomouci, které doplacení důchodu odmítly. Anně Weiszové trvalo šest let, než se zrušení těchto verdiktů domohla.
Nejnovější rozhodnutí není důležité jen pro ni, na verdikt čekalo také tři tisíce dalších lidí, kteří v České republice pobírají nižší slovenský důchod. Případ Anna Weiszová je totiž v celém velkém sporu o dorovnání penzí považován za pilotní.
Desítky tisíc korun
V případě Anny Weiszové, která do roku 1996 pracovala na Slovensku a české občanství získala v roce 1998, jde o doplacení desítky tisíc korun.
V roce 1999, kdy podala první žalobu, činil rozdíl mezi slovenským a českým důchodem asi 1500 korun měsíčně, nyní to může být kolem 300 korun.
Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí respektoval verdikt ústavních soudců, kteří v březnu rozhodli, že Anna Weiszová je diskriminována.
Dorovnávejte penze
Ústavní soud uvedl, že práci na Slovensku nebo pro slovenské firmy v době federace nelze posuzovat jako práci v cizině. Rozdělování občanů Česka podle toho, jestli v době společného státu pracovali v Česku či na Slovensku, je diskriminující.
Situaci českých důchodců se slovenskými penzemi dlouhodobě kritizuje také veřejných ochránce práv.
Soudce zpravodaj Nejvyššího správního soudu Vladimír Kůrka pak uvedl, že nález otevřel prostor pro "dorovnání" takzvaných slovenských penzí.
Stát se doplácení důchodů brání. Tvrdí, že by porušil právo EU, pokud by nižší slovenské důchody doplácel.
Navíc by to podle státu vedlo k tomu, že by nárok na český důchod získala velká skupina Slovenska, která by měla do konce roku odpracováno dvacet pět let ve společném státě a dosáhla důchodové věku. Česko by tak takové dorovnání stálo podle ministerstva práce a sociálních věcí miliardy.