Putinův kritik Vorotnikov požádá v Česku o azyl, soud ho pustil na svobodu. S dětmi by se neukryl

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 21. 9. 2016 11:03
Městský soud v Praze neuvalil vazbu na ruského umělce Olega Vorotnikova a ten byl po dvou dnech od svého zatčení v metropoli propuštěn na svobodu. Potvrdila to mluvčí městského soudu Markéta Puci. Disidentův právník Radim Kozub Aktuálně.cz řekl, že jeho klient hodlá zůstat v Česku a požádat zde o azyl.
Výstavu na podporu Olega Vorotnikova (na snímku) v roce 2011 uspořádala pražská galerie Artwall na Letenských zdech.
Výstavu na podporu Olega Vorotnikova (na snímku) v roce 2011 uspořádala pražská galerie Artwall na Letenských zdech. | Foto: Galerie Artwall

PrahaRuský disident a šéf umělecké skupiny Vojna Oleg Vorotnikov zůstane v Česku na svobodě. Rozhodl o tom ve středu Městský soud v Praze, který na kritika ruského režimu odmítl uvalit vazbu. Redakci Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci.

"Pan Vorotnikov byl propuštěn na svobodu za současného přijetí slibu, že se bude zdržovat po dobu, kdy se bude rozhodovat o případném vydání, na území České republiky a bude spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení," řekla Puci. Dodala, že Vorotnikov musí přijímat poštu na adrese, která je uvedena ve spisu.

Disidentova právníka Radima Kozuba rozhodnutí soudkyně potěšilo. "Rozsáhle vyslechla pana Vorotnikova, ptala se na to, proč byl v Rusku odsouzen. Můj klient dal písemný slib, že zůstane v České republice. Soudkyně navíc zohlednila charakter oné údajné trestné činnosti," řekl Kozub.

Je tu i s rodinou, nemohl by se skrývat

Soudkyně přihlédla při svém rozhodnutí i k tomu, že se nejedná o běžnou kriminalitu, a také k tomu, že Vorotnikov je v Česku s rodinou. Nepředpokládá tedy, že by byl schopný se s manželkou a třemi malými dětmi aktivně skrývat. "Ponechat jej ve vazbě několik měsíců by bylo přílišným zásahem do jeho práv," dodal Kozub.

Vydávací proces, který už započal, může trvat několik měsíců a podle advokáta se značně protáhne i kvůli tomu, že Vorotnikov brzy podá žádost o politický azyl. O ten už požádal ve Švýcarsku, podle právníka tuto žádost ale budou brát zpět. "Budeme usilovat o to, aby v České republice mohl dlouhodobě zůstat a nebyl vydán do Ruska, protože by tam jeho osud příliš pozitivní nebyl," dodal Kozub.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Advokát Kozub se nyní obává, že pokud bude umělec vydán do Ruska, bude znovu perzekvován ze strany státních orgánů. „On už vlastně perzekvován je nyní. Důsledek toho politického procesu, který s ním byl veden v Rusku, je mezinárodní zatykač, který na něj vydali,“ dodal právník.

Oleg Vorotnikov proslul jako lídr umělecké skupiny Vojna, která svými akcemi v Rusku zesměšňovala Vladimira Putina a zpochybňovala tamní politický systém. Za odpor při zatýkání se Vorotnikov v roce 2011 dostal až na seznam lidí mezinárodně hledaných Interpolem.

Po několika letech strávených v ilegalitě teď osmatřicetiletý muž s manželkou a dětmi požádal o azyl ve Švýcarsku a mezitím dorazil do Česka. V neděli ho tuzemská policie zatkla v pražském Karlíně při náhodné kontrole dokladů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy