Česká policie zadržela v Karlíně umělce, jenž kritizuje Putina. Hrozí mu osud Pussy Riot

Zahraničí Zahraničí
19. 9. 2016 18:17
Česká policie zadržela Olega Vorotnikova v neděli při kontrole dokladů. České úřady se musí rozhodnout, zda vydají Vorotnikova do Ruska na základě zatykače Interpolu, nebo do Švýcarska, kde má se svou manželkou zažádáno o azyl. Muž se svou uměleckou skupinou Vojna opakovaně kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina a obecně ruský politický systém.
Výstavu na podporu Olega Vorotnikova (na snímku) v roce 2011 uspořádala pražská galerie Artwall na Letenských zdech.
Výstavu na podporu Olega Vorotnikova (na snímku) v roce 2011 uspořádala pražská galerie Artwall na Letenských zdech. | Foto: Galerie Artwall

Ruský umělec Oleg Vorotnikov, jenž se svoji uměleckou skupinou Vojna opakovaně kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina a obecně politický systém v Rusku, je od roku 2011 na seznamu mezinárodně hledaných osob Interpolu. Tam byl umístěn na žádost ruského ministerstva vnitra kvůli odporu, jenž kladl při zatýkání.

Přestože některé akce Vojny překračovaly hranici mezi politickou performance a výtržnictvím, skupina nikdy nikomu neublížila na zdraví. V Rusku, kam by ho nyní česká strana mohla vydat, by nicméně Vorotnikov byl nejspíš souzen dle zákona o extremismu. Ten ruské soudy vztahují i na nepohodlné protistátní umění.


Vorotnikova by tak čekal stejný proces, jaký zažily členky skupiny Pussy Riot. Ty byly roku 2012 za politickou performance odsouzeny ke dvěma letům vězení.

Vorotnikov se svoji manželkou Natalií Sokol mají zažádáno o azyl ve Švýcarsku. České úřady se tak budou muset rozhodnout, zda podle takzvané Dublinské úmluvy vydají Vorotnikova do Švýcarska, nebo jestli se budou řídit zatykačem Interpolu a pošlou jej do Ruska.

Vorotnikovova skupina Vojna proslula roku 2010, kdy její členové na zvedací most v Petrohradu nasprejovali šedesát pět metrů vysoký penis. Když se most zvedl, falus se vztyčil přímo proti oknům budovy místní kontrarozvědky FSB. Fotky z této akce oběhly světové servery a rozšířily povědomí o Vojně také v Praze.

Rok nato pražská galerie Artwall na zdi v Letenských sadech uspořádala výstavu nazvanou Vojna Wanted. Ta měla upozornit právě na to, že v Rusku jsou členové skupiny stíháni z politických důvodů.

Co zbývá z Pussy Riot dva roky poté, co byly Marja Aljochinová a Naděžda Tolokonniková propuštěny z vězení? | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy