Česká policie zadržela v Karlíně umělce, jenž kritizuje Putina. Hrozí mu osud Pussy Riot

Zahraničí Zahraničí
19. 9. 2016 18:17
Česká policie zadržela Olega Vorotnikova v neděli při kontrole dokladů. České úřady se musí rozhodnout, zda vydají Vorotnikova do Ruska na základě zatykače Interpolu, nebo do Švýcarska, kde má se svou manželkou zažádáno o azyl. Muž se svou uměleckou skupinou Vojna opakovaně kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina a obecně ruský politický systém.
Výstavu na podporu Olega Vorotnikova (na snímku) v roce 2011 uspořádala pražská galerie Artwall na Letenských zdech.
Výstavu na podporu Olega Vorotnikova (na snímku) v roce 2011 uspořádala pražská galerie Artwall na Letenských zdech. | Foto: Galerie Artwall

Ruský umělec Oleg Vorotnikov, jenž se svoji uměleckou skupinou Vojna opakovaně kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina a obecně politický systém v Rusku, je od roku 2011 na seznamu mezinárodně hledaných osob Interpolu. Tam byl umístěn na žádost ruského ministerstva vnitra kvůli odporu, jenž kladl při zatýkání.

Přestože některé akce Vojny překračovaly hranici mezi politickou performance a výtržnictvím, skupina nikdy nikomu neublížila na zdraví. V Rusku, kam by ho nyní česká strana mohla vydat, by nicméně Vorotnikov byl nejspíš souzen dle zákona o extremismu. Ten ruské soudy vztahují i na nepohodlné protistátní umění.


Vorotnikova by tak čekal stejný proces, jaký zažily členky skupiny Pussy Riot. Ty byly roku 2012 za politickou performance odsouzeny ke dvěma letům vězení.

Vorotnikov se svoji manželkou Natalií Sokol mají zažádáno o azyl ve Švýcarsku. České úřady se tak budou muset rozhodnout, zda podle takzvané Dublinské úmluvy vydají Vorotnikova do Švýcarska, nebo jestli se budou řídit zatykačem Interpolu a pošlou jej do Ruska.

Vorotnikovova skupina Vojna proslula roku 2010, kdy její členové na zvedací most v Petrohradu nasprejovali šedesát pět metrů vysoký penis. Když se most zvedl, falus se vztyčil přímo proti oknům budovy místní kontrarozvědky FSB. Fotky z této akce oběhly světové servery a rozšířily povědomí o Vojně také v Praze.

Rok nato pražská galerie Artwall na zdi v Letenských sadech uspořádala výstavu nazvanou Vojna Wanted. Ta měla upozornit právě na to, že v Rusku jsou členové skupiny stíháni z politických důvodů.

Co zbývá z Pussy Riot dva roky poté, co byly Marja Aljochinová a Naděžda Tolokonniková propuštěny z vězení? | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy