Jeho firma ohrozila jedy severočeské město, sám podnikatel odklonil od státu miliony

Jan Horák Jan Horák
18. 4. 2024 12:24
Podnikatel spojený s nelegálním skladováním toxických látek na Mostecku podle zjištění Aktuálně.cz navíc krátil stát na daních. Nehradil povinné platby za své zaměstnance, šlo o 18 milionů korun. Od soudu ale odešel bez trestu. Využil možnosti zákona, aby se odsuzujícímu rozsudku vyhnul. Ve firmě už nepůsobí.
Daniel Kraft.
Daniel Kraft. | Foto: Aquatest

"Vydali v nebezpečí lidi nacházející se v okruhu do 900 metrů od místa uložení sudů se styreny, kterým v případě vznícení sudů hrozí bezprostřední nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví jednak v důsledku tlakové vlny a popálení a jednak v důsledku extrémní toxicity zplodin hoření, způsobující zejména edém (otok, pozn. red.) plic," stojí v jednom rozhodnutí soudu.

Aktuálně.cz o něm informovalo předloni v říjnu. Soud tehdy popsal nezákonné ukládání sudů s toxickými látkami na skládce Celio u Litvínova, za které byla zodpovědná firma Aquatest. Ohrozila zhruba 1200 lidí. V rozhodné době byl předsedou jejího představenstva Daniel Kraft. Navíc řídil mateřskou společnost Aquatestu.

Redakce nyní zjistila, že Kraft se stejnou firmou figuruje v další trestní kauze. Oba státní zástupce obžaloval kvůli neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby. V krajním případě hrozilo podnikateli až osm let vězení. Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí soudu, jenž se případem zabýval.

Státu neodvedl přes 18 milionů korun

"Jako odpovědná osoba a jediný člen představenstva dotčené akciové společnosti nesplnil svoji zákonnou povinnost za zaměstnance společnosti odvést za různá období v rozmezí let 2019 až 2021 uvedené platby," popsala podstatu obžaloby mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Kateřina Kaspar Studecká.

Kraft neuhradil zálohy na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění. Firma přitom měla dostatek peněz na splnění těchto povinností.

"Za výše citovaná období měl získal pro sebe nebo jiného celkový prospěch ve výši 18 335 502 korun," vyčíslila výši škody, kterou Kraft způsobil státu. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5 obžalovalo podnikatele a firmu loni na konci listopadu. 

Z trestu se vykoupil

Kraft nakonec odešel ze soudní síně bez trestu, tento měsíc ho soudkyně Monika Hrmová zprostila obžaloby. Důvodem ovšem nebyla jeho nevina. Jak vysvětlila mluvčí soudu, podnikatel využil zákonné možnosti zvané účinná lítost. Ta dovoluje za splnění jedné podmínky vyhnout se postihu.

"Trestní odpovědnost za neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby zaniká, jestliže pachatel svou povinnost dodatečně splnil dříve, než soud prvního stupně počal vyhlašovat rozsudek," stojí v paragrafu. Kraft dluhy v průběhu hlavního líčení uhradil. Díky tomu vyvázla i firma.

Rozsudek zatím není napsaný, tím méně pravomocný. Nicméně státní zástupce proti němu na místě nepodal odvolání. S podnikatelem se redakci nepodařilo spojit. Každopádně z jeho postupu plyne, že se trestného činu dopustil. Ve společnosti Aquatest skončil Kraft předloni v březnu, stejně tak se stáhl z její mateřské firmy.

Pokuta a zákaz činnosti

Pro podnikatele si o dva měsíce dříve přišla Národní centrála proti organizovanému zločinu, spolu s ním obvinila dalších osm lidí a dvě firmy včetně Aquatestu. Kraft strávil přes dva měsíce ve vazbě. Centrála je obvinila z obecného ohrožení, podvodu, poškození životního prostředí a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

"Přestože (…) věděli, že kromě styrenu byly v sudech ve vysoké koncentraci i další těkavé organické látky jako toluen, benzen a xylen, které jsou vysoce hořlavé, tedy odpad, který je též zakázáno ukládat na skládku, nechali sudy na skládku po předchozí vzájemné domluvě uložit bez řádného zabezpečení proti zahoření," stojí v úvodu citovaném verdiktu soudu.

Aquatest měla za 10 milionů korun pro ministerstvo financí zlikvidovat přes čtyři tisíce tun toxického odpadu původně uložených v Nelahozevsi na Mělnicku. Místo toho však odpad jen nelegálně převezla na skládku u Litvínova. Tehdejší ředitel skládky René Konečný a Aquatest se přiznali. Konečný dostal podmínku a pokutu milion korun, firma nesmí 20 let podnikat s odpady a 10 let soutěžit o zakázky.

 

Právě se děje

Další zprávy