Praha - Finance, děti a jejich vzdělání. Na takových zásadních otázkách se partnerské a manželské páry v Česku umí shodnout. Problém nastává, když přijde řeč na koníčky a dělení domácích prací.
Ukázal to rozsáhlý průzkum pražského Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, kterého se zúčastnilo 3000 lidí v šesti skupinách - od párů, které jsou spolu jen pár měsíců, až po dvojice, jež vychovaly děti a jsou ve stádiu takzvaného opuštěného hnízda.
Na rozdělení domácích prací se neshodne zhruba 33 procent párů, zatímco u výchovy dětí je to jen 15 procent dvojic.
A důvod? Ženy častěji berou jako ideální model, kdy oba partneři pracují a dělí se i o péči o domácnost.
"Více než třetina žen s uvedeným názorem rozhodně souhlasí (v případě nejmladších svobodných respondentek dokonce 43 %), naopak zhruba třetina mužů nesouhlasí (určitě + spíše)," vysvětlují autorky průzkumu. Největší názorové rozdíly pak podle nich panují u dvojic, kde má partnerka vyšší vzdělání než partner.
Volný čas? Nové páry se shodnou snáz
Za pozornost stojí skutečnost, že partnerské neshody často s přibývající délkou vztahu spíš narůstají. Markantní je to hlavně u trávení volného času.
"Podíl respondentů, kteří se na volnočasových aktivitách příliš neshodují, je nejnižší u bezdětných párů, naopak v rodinách s dětmi a po odchodu dětí se na zmiňovaných oblastech neshodne se svým partnerem/partnerkou čtvrtina až třetina dotázaných," říká průzkum.
Výzkumnice sledovaly i to, jak se rodiče podílejí na péči o děti.
1 z 10: Měl by se mnohem víc starat o děti
Tady je velká část mužů spokojena s tím, jak jejich partnerka o děti pečuje, a nic by na tom neměnilo - celkem 83 procent.
Ženy tak bezvýhradně spokojené nejsou.
"Představy žen jsou výrazně odlišné. Více než polovina (52-57 % podle typu rodiny) je sice se stávajícím zapojením svého partnera do péče a výchovy dětí spokojena (resp. si nepředstavuje podstatnější změny oproti stávajícímu stavu), více než třetina žen však naopak hovoří o potřebě větší spolupráce svého partnera v této oblasti," upozorňují autorky z Výzkumného Ústavu práce a sociálních věcí.
Každá desátá žena by si pak přála dokonce "o hodně větší" účast muže na péči a výchově dětí.