Česko podpoří nezávislá ruskojazyčná média. S dezinformacemi musíme bojovat, vyzval Sobotka

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
18. 5. 2017 13:45
Dezinformace jsou pro Česko reálným nebezpečím, shodli se premiér Bohuslav Sobotka a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek na konferenci o hybridních hrozbách v Praze. "Mohou mít dopady i na demokratické zásady a instituce, které jsou základem našeho politického zřízení a jsou garantem naší svobody," varoval premiér.
Bohuslav Sobotka na pražském summitu Stratcom 2017 | Video: Jakub Zelenka

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka vyzval k boji proti dezinformacím, které mohou ohrozit českou demokracii. Také si rýpl do představitelky Evropské unie pro zahraniční věci Federiky Mogheriniové, která je kritizovaná, že nebere hrozby hybridní války a fake news dostatečně vážně.

"Hybridní hrozby jsou problémem komplexním a v případě, že jim nebudeme věnovat dostatečnou pozornost, mohou ohrozit naši bezpečnost. Mohou mít dopady i na demokratické zásady a instituce, které jsou základem našeho politického zřízení a jsou garantem naší svobody," řekl na pražském summitu Stratcom 2017 Sobotka.

Svůj projev začal citátem Ferdinanda Peroutky o důležitosti faktů. "Nikdo, zejména ne malý národ, si nesmí dovolit nevidět fakta. A fakta jsou taková, že naše svoboda za pouhých 30 let dvakrát dospěla k největším národním katastrofám," citoval premiér.

Větší podpora v rámci EU i NATO

Podle předsedy vlády je důležité, aby se v rámci Evropské unie i NATO podporovaly skupiny a instituce, které mají za úkol dezinformace odhalovat. Připomněl vznik Centra proti hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra, které má mimo jiné reagovat na lživé zprávy, které přímo ohrožují stát. Vyzval i k větší podpoře skupiny EEAS East STRATCOM, která má za úkol monitorovat ruskou propagandu. V týmu pracuje i bývalý novinář Hospodářských novin Jakub Kalenský.

"Věřím, že je tento tým schopný generovat zajímavé výsledky, a to nejen v zemích východní Evropy a Balkánu. K tomu ale tým potřebuje podporu i ze strany Mogheriniové. Také se musí stabilizovat jeho základna. Tento projekt nemůže být financován jen ze strany členských států, ale měl by mít svůj vlastní rozpočet a personální kapacity," míní premiér.

Pomoc zahraničním médiím

Sobotka předestřel, že Česko navýší i prostředky na podporu nezávislých ruskojazyčných médií. "Česká republika se zapojuje do evropských iniciativ na podporu nezávislých ruskojazyčných médií. Tato částka přesahuje 10 milionů korun a chceme tuto aktivitu navyšovat," sdělil Sobotka.

Problém v dezinformacích vidí i místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. Podle něj je potřeba zlepšit mediální gramotnost. "Jsem přesvědčen, že recept na boj s dezinformacemi je prostý. Je potřeba proti nim postavit kritické myšlení a zdravý rozum," myslí si.

Podle Bělobrádka pomáhají dezinformacím i selhání politiků a jejich chyby. "Musí se nabízet lidem řešení. Pokud dostanou lidé odpověď, že neumíme jejich problémy řešit, začnou hledat řešení jinde," varoval. Připomněl, že alternativním webům věří podle průzkumů až 35 % procent Čechů. "Je zarážející, kolik lidí se takto dívá na naši mediální scénu," dodal Bělobrádek.

 

Právě se děje

Další zprávy