Sobotka: Potřebujeme garance ohledně dostavby Temelína

ČTK ČTK
3. 12. 2012 14:42
Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v pondělí sešel s americkou ministryní zahraničí Clintonovou
Temelín.
Temelín. | Foto: ČHMÚ

Praha - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na pondělní schůzce s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou zdůraznil, že pro Česko je důležité mít garance konečné ceny, termínu dokončení a bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín.

Jedním z uchazečů o její dostavbu je americko-japonská společnost Westinghouse, jejíž šance se Clintonová pondělní návštěvou ČR snaží zvýšit. Vedle Temelína jednal Sobotka se šéfkou americké diplomacie také o Evropské unii, Sýrii nebo Afghánistánu.

"Já jsem měl možnost zdůraznit, že pro českou stranu je velmi důležité, aby byla garantována pevná finální cena, aby byl garantován jasný termín dokončení, aby byla garantována bezpečnost, a že celý proces probíhá zcela transparentně na základě zákona o veřejných zakázkách," řekl Sobotka novinářům po skončení asi půlhodinové schůzky, které se zúčastnil také stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek.

Impuls pro českou ekonomiku

Podle Sobotky nebyla schůzka o přesvědčování, která z nabídek na dostavbu Temelína je nejlepší. Jednalo se prý spíše o možné spolupráci Spojených států a Česka v oblasti vědy a výzkumu atomové energie a pracovních místech, která by v obou zemích mohla výstavba dvou bloků jaderné elektrárny přinést.

Je důležité, aby dostavba Temelína znamenala impuls pro celou českou ekonomiku, uvedl Sobotka. Výběrové řízení podle něj ČSSD nechce a ani nemůže žádným způsobem ovlivňovat.

O zakázku za 200 až 300 miliard korun se vedle Westinghousu uchází česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, která sice byla ze soutěže vyřazena, ale odvolala se proti tomu.

Clintonová v pondělí o Temelínu hovořila také s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Po schůzce se nechala slyšet, že Westinghouse nabízí v tendru na dostavbu nejspolehlivější technologii a nejlepší bezpečnostní záruky.

Strana zelených (SZ) v pondělí nad důvodem návštěvy šéfky americké diplomacie vyjádřila znepokojení. Podle Matěje Stropnického, místopředsedy zelených, kteří odmítají další rozvoj jaderné energetiky v ČR, je diplomatický nátlak v době probíhajícího výběrového řízení druhem korupce.

Čeští politici už kvůli jaderné elektrárně jednali i s představiteli Ruska i Francie. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán koncem příštího roku.

Temelín se naklonuje o další čtyři věže

Vedle jaderné energetiky Sobotka a Zaorálek s americkou ministryní, která se později sešla i s premiérem Petrem Nečasem, hovořili také o mezinárodní politice.

Spojeným státům záleží na tom, aby pokračoval trend evropské integrace a aby Evropa byla silná, řekl k jednomu z témat Sobotka, který prý Clintonové pogratuloval k listopadovému znovuzvolení amerického prezidenta Baracka Obamy. Jednalo se také o syrské krizi nebo spojenectví v Afghánistánu, kde ČSSD počítá s postupným stažením jednotek v souladu s domluveným harmonogramem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy