reklama
 
 

Bohuslav Sobotka jednal s premiérem Číny, na zrušení Jurečkovy návštěvy řeč nepřišla

5. 11. 2016 22:30
Na summitu zemí střední a východní Evropy a Číny v Lotyšsku se sešel premiér Bohuslav Sobotka s čínským premiérem Li Kche-čchiangem. Během desetiminutového setkání řešili konkrétní obrysy spolupráce. O nedávném zrušení schůzek s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou ze strany čínských ministrů ale nemluvili.

Riga - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v Rize jednal s čínským premiérem Li Kche-čchiangem, o nedávném zrušení schůzek s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ze strany čínských ministrů ale nehovořili.

Sobotka to řekl novinářům po jednání, které uskutečnil během summitu zemí střední a východní Evropy a Číny v Lotyšsku. Záležitosti se podle něj věnuje ministerstvo zahraničí. Vlády obou zemí v sobotu také podepsaly plán bilaterální spolupráce v rámci iniciativy Hedvábná stezka.

Sobotkova schůzka s Li Kche-čchiangem trvala zhruba deset minut, takže podle premiéra nebylo možné jít do detailů. "Musím říct, že jsme neřešili žádné problematické záležitosti. Pokud jde o zrušení cesty pana Jurečky, to řeší ministr zahraničí směrem k čínské velvyslankyni," řekl Sobotka v Rize po jednání. Se svým čínským protějškem se shodl na konkrétním plánu spolupráce, takže si myslí, že česko-čínské vztahy jsou dobré.

Jurečka tento týden oznámil, že neodjede na plánovanou cestu do Číny, protože tamní ministři zrušili plánovaná jednání. Důvody mu čínská strana nesdělila a neznala je ani čínská velvyslankyně v Praze Ma Kche-čching, s kterou o tom hovořil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

Jurečka nicméně před zrušením schůzek podpořil stranického kolegu Daniela Hermana po setkání s tibetským duchovním dalajlamou. Čína setkání státníků s dalajlamou důrazně kritizuje.

Sobotka zemědělství pokládá za jednu z priorit rozvoje v rozvoji vztahů s Čínou. "Budeme se snažit zajistit potřebné certifikace a využít možnosti, které skýtá velký čínský trh," řekl.

V Evropě jsou podle něj velké přebytky, klesají ceny mléka a vepřového a Čína je možným odbytištěm. Podporu dovozu zemědělských produktů z ČR požadoval po Číně ve středu i šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Číňanům vzkázal, že doufá, že obě strany budou pokračovat v tom, co si domluvily v dohodě o strategické spolupráci z letošního března.

Čínský premiér po jednání zemí střední a východní Evropy a Číny na tiskové konferenci řekl, že jeho země růst dovozu z Evropy kvituje. "Zejména u vysoce kvalitních potravin a plodin. Jsme připraveni to podporovat," uvedl. Jako další z důležitých oblastí zmínil turistiku.

V rámci plánu bilaterální spolupráce, který v Rize podepsali zástupců ministerstev zahraničí, si Česko a Čína stanovily priority spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti infrastruktury, investic, vědy či výzkumu, uvedl úřad vlády v tiskové zprávě. Plán odráží i cíl udělat z ČR dopravní a logistický uzel mezi Čínou a některými částmi Evropy.

Země východní a střední Evropy a Číny dále u příležitosti společného summitu ve formátu 16+1 vytvořily investiční fond na podporu společných projektů. Podle státníků ho vedle Číny podpoří Lotyšsko, Polsko a Česká republika. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům řekl, že do fondu nepůjdou peníze z českého státního rozpočtu, ale od privátních investorů.

Česko podle Sobotky iniciativu vítá, ale nebude do fondu posílat státní peníze. "Je možné, že určité privátní subjekty z ČR budou participovat na financování fondu a podílet se na rozhodování o tom, jaké projekty z tohoto fondu budou podpořeny," dodal český premiér. Iniciativa je na privátních investorech, dodal.

Sobotka novinářům řekl, že o fondu se hovořilo už dlouho. Schůzky v tomto formátu probíhají od roku 2012.

Nebylo vůbec třeba takto reagovat, uznáváme politiku jedné Číny, sám dalajláma politiku jedné Číny nikdy nezpochybnil, říká sinolog Martin Hála. | Video: Filip Horký |  05:32

autor: ČTK | 5. 11. 2016 22:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama