Poklonkování Číně komplikuje Štěchovi znovuzvolení šéfem Senátu. Nepodpoří ho KDU-ČSL ani STAN

ČTK ČTK
3. 11. 2016 19:00
Milana Štěcha (ČSSD) nepodpoří ve znovuzvolení předsedou Senátu kromě TOP 09 také senátorské kluby KDU-ČSL a Starostů. Důvodem je Štěchův podpis pod společným prohlášením čtyř nejvyšších představitelů země o respektování Číny. Předsedové obou frakcí však prohlásili, že i nadále uznávají právo sociální demokracie, která má nejsilnější zastoupení v Senátu, nominovat svého kandidáta na post šéfa horní komory.
Milan Štěch.
Milan Štěch. | Foto: Reuters

Praha - Senátorské kluby KDU-ČSL a Starostů nepodpoří znovuzvolení Milana Štěcha (ČSSD) předsedou Senátu. Důvodem je prohlášení ústavních činitelů o respektu k Číně, které podepsal. Ve čtvrtek to sdělili předsedové obou frakcí Petr Šilar (KDU-ČSL) a Jan Horník (za STAN).

Zároveň ale uznali právo sociální demokracie, která má nejsilnější zastoupení v Senátu, nominovat svého kandidáta na šéfa horní komory. Kluby KDU-ČSL a Starostů sdružují sedmadvacet z 81 členů horní komory, tedy třetinu z nich.

Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha už v úterý poukázal na ústní dohodu zástupců senátorských klubů o povolebním uspořádání horní komory. Šilar a Horník připustili, že rozhodnutí jejich klubů může tuto dohodu narušit, ale nutně nemusí, nevyloučili možnost dalších jednání. Dohoda by měla být stvrzena 15. listopadu, den před ustavující schůzí Senátu v povolebním složení.

Prohlášení připravené ministerstvem zahraničí se odvolává na česko-čínské strategické partnerství a konstatuje, že nedávné schůzky některých českých politiků včetně vládních lidovců s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou "nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky". Prohlášení bylo kritizováno částí politiků i veřejnosti. Podle TOP 09 by se předsedou Senátu měl stát někdo, kdo podpis pod prohlášením odvolá.

"Bude-li navržen pan Milan Štěch na předsedu Senátu, od našich členů hlas nezíská," tlumočil Šilar většinové rozhodnutí klubu lidovců a nezávislých. Podobné prohlášení přijal také klub Starostů a nezávislých. "Důvodem je jeho (Štěchovo) vstřícné až servilní prohlášení vůči Číně kvůli přijetí tibetského dalajlámy, které jako jeden ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů podpořil," uvedl Horník.

Očekával, že na úterní schůzce k zahraniční politice ústavní činitelé, tedy prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a Štěch, přehodnotí své "poníženecké prohlášení". "Že na základě reakce veřejnosti a velké části politického spektra dojde k určité sebereflexi signatářů prohlášení nebo alespoň pana předsedy Štěcha," uvedl Horník. Ústavní činitelé se v úterý podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) shodli na tom, že postupovali správně. "Potvrdili jsme si, že ten postup byl správný a nevidíme v tom žádný problém," uvedl Zaorálek.

Horník poukázal na to, že prohlášení neodpovídá závazku z dohody o strategickém partnerství. V ní si Česká republika a Čína mimo jiné potvrdily "společný závazek ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnosti a vzájemné úcty".

 

Právě se děje

Další zprávy