Místo práce až tři placené měsíce na péči o nemocného příbuzného, odsouhlasili poslanci

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
14. 7. 2017 10:06
Až tři měsíce placeného volna si budou moci vzít lidé na to, aby doma pečovali o nemocného příbuzného. Umožní to novela zákona o nemocenském pojištění, kterou ve čtvrtek odsouhlasili poslanci. Zaměstnavatel takové volno bude nakonec moci zakázat jen ve výjimečných případech, kdy by absence zaměstnance vážně ohrozila provoz firmy. Po dobu pečovatelské nemocenské budou lidé brát 60 procent platu. Pečovat takto mohou o blízkého, který strávil alespoň týden v nemocnici.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) odjede na prázdniny s dobrým pocitem. Po krachu projektu sociálního bydlení, který se do voleb už prosadit nepodaří, se jí povedlo přesvědčit poslance alespoň k podpoře další pro ni klíčové normy - dlouhodobému ošetřovatelskému volnu. Návrh nakonec sněmovnou prošel i přes odpor koaličního hnutí ANO.

Marksová po překvapivě rychlém hlasování neskrývala radost. Poslanci totiž odmítli i dva nejspornější pozměňující návrhy: nutný souhlas zaměstnavatele s volnem a povinnost, aby dotyčný musel s ošetřovaným příbuzným bydlet v jedné domácnosti. "Dnes ve společné domácnosti se svými příbuznými bydlí minimum lidí. A když se chce ta širší rodina postarat o svého blízkého, tak jim v tom nebudu bránit, ale naopak jim k tomu vytvořím podmínky," komentovala po hlasování očividně potěšená Marksová. 

O nemocného příbuzného budou moci lidé pečovat až tři měsíce za 60 procent mzdy, tedy stejně, jako kdyby byli na klasické nemocenské. V péči se přitom mohou střídat až čtyři příbuzní. Podmínkou je, že jejich blízký předtím strávil alespoň týden v nemocnici. Návrh zkrátit tuto podmínku jen na tři dny nakonec poslanci odmítli. 

Na ošetřovatelské volno budou mít nárok lidé, kteří si platí nemocenské pojištění, ze kterého jim po dobu tohoto volna půjde plat. Náklady odhaduje ministerstvo na 1,8 miliardy korun. "Na druhou stranu by to mělo ušetřit asi jednu miliardu korun na nákladech za následnou lůžkovou péči. Pokud lidé budou moci být doma, kde o ně budou pečovat příbuzní, nebudou ležet v hospicech nebo nemocnicích," vysvětluje Marksová. 

Podle ODS, která návrh nepodpořila, to bude ale pro systém nemocenského pojištění zásadní problém. "Ošetřovatelské volno problém dlouhodobé péče neřeší, po třech měsících budou lidé znovu řešit, co s nemocným příbuzným. My jsme prosazovali spíše než nárok na dlouhodobé volno to, aby lidé pečující o své blízké dostávali něco na způsob platu, z čehož by odváděli zdravotní a sociální pojištění. Něco jako pěstouni," říká poslanec ODS Vladislav Vilímec.

Nárok na ošetřovatelské volno může zaměstnavatel upřít pouze ve výjimečných případech, ve kterých by absence zaměstnance vážně ohrozila provoz nebo výrobu. Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová tak nakonec neprosadila povinný souhlas zaměstnavatele s volnem. Kvůli tomu zákon nakonec nepodpořilo ani koaliční hnutí ANO. "Jsou zde dvě strany, nejen zaměstnanec, ale také zaměstnavatel," vysvětlovala poslankyně ANO Radka Maxová. Novela teď míří do Senátu. 

 

Právě se děje

Další zprávy