Na to, abyste umřeli, máte třicet dní. Po této lhůtě přestává pojišťovna platit péči o vás v hospicu

Kateřina Frouzová Jan Kočenda, Kateřina Frouzová
14. 7. 2017 5:30
Pokud pacient v pilotním programu domácí paliativní péče nezemře do třiceti dnů, pojišťovna přestává hradit vynaloženou péči a hospice musejí shánět peníze u nadací či po sponzorech. Zástupcům mobilních hospiců se tento limit nelíbí a říkají, že jim komplikuje už tak složitou situaci. Ministerstvo zdravotnictví si problém uvědomuje a snaží se vymyslet vhodnou alternativu. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny ale třicetidenní lhůtu jako problém nevidí.
Foto: Thinkstock

Praha - Lidé z mobilního hospice na Zlínsku docházeli půl roku domů ošetřovat mladého muže, který umíral na nevyléčitelnou chorobu plic. Stát jim ale proplatil pouze prvních 30 dní péče, peníze na dalších pět měsíců musel hospic shánět jinde.

Případ ukázal na to, že financování této služby provází vážný problém. Třicetidenní lhůtu totiž přežije více než desetina pacientů, často i kvůli tomu, že se jim po návratu do domácího prostředí udělá lépe. V takových situacích ale musí vedení hospiců shánět peníze u nadací či po sponzorech, případně si péči musí platit sám pacient, pojišťovna po uplynutí měsíce neuhradí nic.

Všeobecná zdravotní pojišťovna hospicovou péči platí v rámci pilotního projektu, jehož vyhodnocení má příští rok pomoci ministerstvu zdravotnictví nastavit pravidla pro všechny hospice - kamenné i ty mobilní. A třicetidenní lhůta má být pojistkou proti tomu, aby zařízení uměle nenatahovala délku péče.

"Pilotní projekt ukázal, že hospice rozhodně nemají tendenci podvádět. Třicetidenní lhůta je v mnoha ohledech nešťastná a neobhajitelná," zdůraznil psycholog a ředitel Centra paliativní péče Martin Loučka.

Lékaři tak pro hospice vybírají pacienty, kteří podle diagnózy do třiceti dnů zemřou. "Je to špatné jak pro nás, tak pro pacienty. Ti se budou do péče zařazovat až ve velmi pokročilých stádiích. Po třiceti dnech pak bude záležet, jestli péči uhradí pacienti, nebo službu zaplatí hospic ze svých zdrojů," stěžuje si vedoucí lékařka domácího hospice v Brně Regina Slámová. Denní náklady na péči pacienta se přitom pohybují v rozmezí od 1500 do 2000 korun.

Průměrná délka života pacientů v pilotním programu byla zhruba patnáct dnů, avšak 12,5 procenta nemocných limit třiceti dní přežilo. Často proto, že se jim udělalo mezi blízkými lépe. "Když pacient přijede domů, tak se stává, že rozkvete. I když se jeho stav nelepší, tak délka života je trochu delší než v nemocnici," řekla ředitelka mobilního hospice Nejste sami Kateřina Tichá.

Ministerstvo zdravotnictví si svízelnou situaci uvědomuje a řešilo ji i v úterý na poradě vedení úřadu. "Je to problém. I proto, že limit třiceti dní se nedá do vyhlášky dát, protože by to mohlo být protiústavní," upozornil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

Trvá však na tom, že je nutné úhradu hospicové péče časově omezit, protože pro pojišťovnu vyjde dráž než pobyt v léčebnách dlouhodobě nemocných. "Tyto větší peníze by si pak mohly nárokovat i LDN a toho se bojíme. Musíme to nějak vymyslet, protože to jinak skončí finančním malérem," dodal Ludvík.

Ministerstvo navrhuje, aby po třiceti dnech lékař znovu posuzoval, zda má pacient na mobilní hospicovou péči i nadále nárok. Pojišťovna by tak měla možnost jednotlivé případy zkontrolovat.

Všeobecné zdravotní pojišťovně se ale hranice třiceti dní nijak problematická nezdá. Podle Lucie Krausové z tiskového oddělení VZP se pojišťovna opírá o svá data a klinické zkušenosti lékařů zaměřených na paliativní péči.

Šéf Centra paliativní péče Loučka dodal, že nechce pilotní projekt kritikou poškodit, ale opravit. "Veřejná zdravotní pojišťovna udělala dobrý krok. Jako jediná se do pilotního programu zapojila," vysvětlil.

Kamenné ani mobilní hospice dosud nebyly definované v zákoně, což komplikovalo péči o umírající. Až letos na jaře sněmovnou prošla novela zákona o zdravotních službách.

Aby pacienti měli od roku 2018 nárok na hospicovou péči, bude ještě ministerstvo zdravotnictví vydávat dvě vyhlášky. V jedné definuje podmínky, jako je vzdělání personálu hospiců, v úhradové vyhlášce, jejíž znění bude pro problematický třicetidenní limit klíčové, nastaví systém plateb za umírající pacienty.

V Německu nebo Rakousku pojišťovny snižují výši tohoto příspěvku v poměru k délce hospitalizace. Pokud je v péči pacient déle, pojišťovna snižuje úhradu této péče.

Podle výzkumu neziskové organizace Cesty domů chce 78 procent lidí dožít v domácím prostředí. V současné době však lidé umírají převážně na akutním lůžku v nemocnici, v domovech pro seniory nebo v léčebnách dlouhodobě nemocných. Pouze 2 procenta lidí umírají v hospicích.

Každý tam musíme. Dojemný spot s poselstvím od lidí, kteří jsou smíření se smrtí. | Video: Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy