Sněmovna schválila uzákonění digitální podoby osobních průkazů

ČTK ČTK
29. 11. 2023 11:21
Od příštího roku bude možné prokazovat se českým úřadům a institucím digitální podobou osobních dokladů. Zavedení elektronických stejnopisů průkazů schválila Sněmovna ve vládní novele zákona o právu na digitální služby. Digitální průkazy budou dobrovolné, fyzické nenahradí. Nebude je možné použít pro dálkové prokazování totožnosti. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Spuštění projektu digitálních dokladů by podle vlády mělo státní správu vyjít zhruba na půl miliardy korun. Roční provozní náklady odhaduje kabinet na 50 milionů korun. Podle opozičního hnutí ANO se ale počáteční náklady pro všechny instituce vyšplhají na půldruhé miliardy korun.

K prokazování digitálním dokladem bude podle novely nutná aplikace v mobilním telefonu, kterou vypracuje Digitální informační agentura. Vývoj jde podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) zdárně dopředu, v prosinci se podle něho spustí testovací provoz a chystají se školení k využívání eDokladu. Poslanec ANO Robert Králíček ale soudí, že eDoklad je jen viditelnou propagací informační agentury a Bartoše a mělo by se počkat na chystané evropské řešení. Vrácení novely do druhého čtení neprosadil.

Aplikace pro ověřování budou moci podle schválené Bartošovy úpravy poskytovat s ohledem na své potřeby také jiné státní instituce, například policie a celní správa, které k tomu dostanou od agentury akreditaci. Podle Bartoše to pomůže při zavádění unijní elektronické peněženky. Pro ni bude podle něho mnoho částí aplikace použitelných.

Lidé pomocí aplikace pošlou požadavek na identifikaci, prokážou se přitom bankovní identitou nebo jiným způsobem elektronického ověření totožnosti. Aplikace vygeneruje kód, který si ověřující úřad, například policie nebo pošta, zkontroluje ve vlastní čtecí aplikaci.

Na cestu do zahraničí zatím ne

Novela předpokládá, že digitální stejnopis bude mít stejné právní účinky jako originální doklad. Nebude možné ho vystavit bez existence fyzického průkazu a nebudou v něm obsaženy žádné údaje nad rámec fyzického dokladu. Lidé si budou moct sami vybrat, zda se budou prokazovat běžným dokladem, nebo digitálně.

Státní správa bude mít povinnost přijímat obě varianty průkazů. Digitální doklady ale nebude možné využívat k cestám do zahraničí, v takovém případě bude nadále nutný standardní občanský průkaz. Za zneužití digitálního dokladu bude podle předlohy hrozit pokuta až 10 tisíc korun.

Povinnost přijímat digitální verze průkazů má nabíhat postupně. Od začátku roku by je měly přijímat orgány ústřední státní správy, od července kraje nebo policie. Podle Bartoše by policie mohla dobrovolně akceptovat eDoklad už v březnu nebo v dubnu. V roce 2025 by se povinnost měla rozšířit na všechny zbývající správní orgány, včetně zastupitelských úřadů.

Novela podle vlády přispěje k digitalizaci veřejného sektoru. Kabinet v návrhu poukazuje na to, že digitální stejnopisy už se běžně užívají v soukromé sféře, zmiňuje jako příklad digitální verze fyzických platebních karet.

VIDEO: "Koktají a pak jsou překvapeni." Bartoš řeší vulgární vzkazy od anonymů po svém (5.9.2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Ivan Bartoš | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy