Sněmovna odvolala Köppla kvůli střetu zájmů z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2023 20:43
Sněmovna odvolala Köppla kvůli střetu zájmů z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání

Sněmovna v úterý odvolala Daniela Köppla z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) kvůli střetu zájmů. Návrh podpořili poslanci koaliční většiny, opoziční zákonodárci byli proti. Köppl byl mimo jiné spojován s volebním týmem prezidentského kandidáta, předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Podle většiny dolní komory porušil zásadu nestrannosti a nezávislosti. Köppl se už dříve vůči výtkám hájil slovy, že zákon neporušil. Avizoval, že se v případě odvolání bude bránit u soudu.

Návrh na Köpplovo odvolání upozorňuje nejen na televizní vystoupení, v nichž byl označen jako člen Babišova marketingového týmu, ale také na platbu, kterou dostal loni z transparentního účtu hnutí ANO. V dokumentu se píše i o smlouvách, které s Köpplem uzavřela loni Sněmovna a týkaly se práce pro místopředsedu dolní komory Karla Havlíčka a poslankyni Janu Pastuchovou (oba ANO).

"Na základě výše uvedených skutečností je Poslanecká sněmovna přesvědčena, že se Daniel Köppl dopustil jednání, které jednoznačně narušuje jeho nestrannost a nezávislost, respektive zpochybňuje i důvěru v nestrannost a nezávislost rady jako celku," stojí v návrhu. Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání uvádí, že členové rady nesmějí zastávat funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupovat v jejich prospěch.

Ve zhruba dvouhodinové debatě jiskřilo zejména mezi poslanci ANO a Piráty, kteří návrh iniciovali. Pastuchová označila Piráty za práskače a Robert Králíček se tázal, zda místo ve vysílací radě bude nabídnuto ANO, nebo zda připadne Pirátům. "Když někdo má máslo na hlavě, tak kolem sebe kope," komentoval výpady předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.

 

Právě se děje

Další zprávy