Poslanci schválili peníze pro rodiče malých dětí. Opozice žádá větší pomoc

Radek Bartoníček Magdaléna Čevelová, Marie Kolajová, Radek Bartoníček
Aktualizováno 10. 7. 2019 20:06
Poslanci ve středu odpoledne poslali do druhého čtení návrh na zvýšení rodičovského příspěvku, který by se měl od 1. ledna 2020 zvýšit o 80 tisíc korun na 300 tisíc. "Za posledních dvanáct let narostly ceny výživy, oblečení i plínek, co ale nerostlo, byl rodičovský příspěvek," zdůvodnila nutnost navýšení ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Opoziční strany se ale pokusí prosadit řadu změn. Například TOP 09 žádá, aby výhodu měli i prarodiče, kteří se starají o vnoučata, a to v podobě plně hrazeného zdravotního pojištění.
Opoziční poslanci chtějí po ministryni práce a sociálních věcí za ČSSD Janě Maláčové, aby pomohla rodičům malých dětí více, než má zatím v plánu.
Opoziční poslanci chtějí po ministryni práce a sociálních věcí za ČSSD Janě Maláčové, aby pomohla rodičům malých dětí více, než má zatím v plánu. | Foto: ČTK

Zvýšení rodičovského příspěvku by podle předkladatelky návrhu, ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, mělo pomoci zhruba osmdesáti procentům rodin s dětmi do čtyř let.

Kdo kolik z rodičů dostane od státu peněz, se přitom bude odvíjet od předchozího příjmu rodičů a od počtu měsíců, které zbývají jejich dítěti do dovršení čtyř let. Na příspěvek bude mít ale nárok každý rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině.

"Rodiče, kteří čerpají takzvanou tříletou variantu, dostávají příspěvek sedm tisíc korun měsíčně. Po schválení našeho návrhu by to bylo 9700 korun," uvedla  ministryně Maláčová (ČSSD). Pro konkrétní rodinu se středními příjmy to bude podle Maláčové znamenat zvýšení finančních prostředků v rodině až o devět procent.

Celkové náklady na zvýšení rodičovského příspěvku vyčíslilo ministerstvo financí na necelých devět miliard korun. "Naše vláda chce podporovat rodiny s malými dětmi," dodala k tomu ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Vyšší rodičovskou by měli dostávat podle předlohy rodiče novorozenců a dětí do čtyř let, kteří budou příspěvek ještě pobírat. V případě vícerčat se příspěvek zvýší podle novely ze současných 330.000 na 450.000 korun. Vyšší rodičovská ohledně vícerčat, konkrétně 1,5 násobek základní, byla schválena v minulém volebním období.

Jana Maláčová zároveň upozornila, že kromě zvýšení rodičovského příspěvku chystá řadu dalších věcí, které mají pomoci rodinám malých dětí. Když ale dostala od novinářů otázku, co dalšího tedy připravuje, reagovala velmi stručně. Odpověděla, že to nyní neřekne, ale oznámí to až v budoucnosti na plánované snídani s novináři.

Diskriminace, tvrdí lidovci, pomozte i prarodičům, navrhuje TOP 09

Opoziční poslanci ale chtějí, aby Maláčová pomohla rodinám malých dětí více. A nejde zdaleka jen o zvyšování rodičovského příspěvku. 

"Momentální stav návrhu zákona je diskriminační pro sedmdesát tisíc rodin, které příspěvek nedostanou," stěžovala si například poslankyně KDU-ČSL Pavla Golasowská s tím, že tato diskriminace se týká rodin, které rodičovský příspěvek dočerpají do roku 2020. Lidovci proto chtějí předložit pozměňovací návrh, který by zahrnoval všechny rodiny.

Podobný názor panuje mezi poslanci SPD. "Chceme, aby na peníze měli nárok všichni, nelze diskriminovat rodiče, kteří začali dříve pracovat a zkrátili si tak období, ve kterém příspěvek čerpají," dodala poslankyně Lucie Šafránková (SPD).

TOP 09 zvýšení rodičovského příspěvku podporuje a stejně tak souhlasí s navrhovaným způsobem změny. "Debata se ale nesmí zastavit pouze u peněz, protože změny potřebuje celý systém," říká místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Předloží proto pozměňovací návrh, který myslí i na prarodiče. "Navrhujeme, aby měl prarodič během péče o vnouče plně hrazené zdravotní pojištění," uvádí Pekarová Adamová. Počítá také s tím, že by se mu doba péče započítala do důchodu. Podle ní by její návrh pomohl ženám, které nechtějí zůstat delší dobu odtržené od své odborné profese. "Zapojením prarodičů se navíc posilují mezigenerační vazby v rámci rodiny," doplňuje. Svoji podporu vůči finančním prostředkům pro prarodiče projevila i ODS.

Strana TOP 09 upozornila na průzkum brněnské agentury Focus, který ukazuje, že by tuto výhodu uvítalo 69 procent dotázaných, největší podporu má návrh u vícegeneračních rodin. "V podstatě legalizujeme věc, která v praxi běžně funguje, jen nemá již zmíněné výhody," dodává Pekarová Adamová.

Piráti se zvyšováním rodičovského příspěvku souhlasí, chtějí však, aby růst rodičovské byl pravidelný v závislosti na vývoji ekonomiky. "Stejně jako se pravidelně zvyšují důchody, obdobným způsobem chceme navázat rodičovský příspěvek na růst cen, inflaci a na podíl z růstu průměrné mzdy," představila pirátský pozměňovací zákon Olga Richterová (piráti).

 

Právě se děje

Další zprávy