Liberec - Pár lvů se dnes v liberecké zoologické zahradě nešťastným způsobem dostal do jiného výběhu, kde zabil samici vzácného bílého tygra.
Liberecká zahrada tak přišla o jednu ze svých zvířecích ikon - tygřice Isabella byla zakladelkou místního chovu této vzácné formy tygra.
Tragédie se odehrála během rutinního ranního vypouštění šelem z ubikací. Samci Sultánovi a samici Else se podařilo proniknout do venkovní expozice, kterou už obývala Isabella.
Zápas trval několik minut. Chovatelům se podařilo odehnat lvici Elsu, nikoli však samce. Když i on opustil výběh, byla už Isabella mrtvá.
Zoo: Lvi nadzdvihli dvířka
Kdo ale za chovatelskou tragédii může?
"Lvi se na ´křižovatce´ chodeb mezi výběhy dostali k zavřenému šubru, který uzavíral expozici s Isabellou. Pravděpodobně nalehli na zvedací dvířka a podařilo se jim je nadzdvihnout. Pak už díru mezi dvířky a zemí zvětšovali, až se dostali k tygřici," popsal průběh neštěstí mluvčí zahrady Ivan Langr.
Liberecká zahrada rezolutně vyloučila, že by pochybil chovatel, který měl na starosti ovládání kladek, jimiž se nadzvedávají dvířka do výběhů. "V rámci tohoto systému zabezpečení k tomu nemohlo dojít. Nešlo ani o vadu materiálu," dodal mluvčí.
Zoo podle něj už přijala taková opatření při umisťování šelem do venkovních výběhů, aby se něco podobného už nemohlo opakovat.
Zoo to nepoškodí, míní Rabas
"Je to opravdu politováníhodná událost, ale není to bohužel nic, co by se v zoologické zahradě nemohlo stát," reagoval pro Aktuálně.cz na tragédii uznávaný zoolog a poslanec za Stranu zelených Přemysl Rabas.
"Šlo o sedmnáctiletou tygřici, takže z čistě z chovatelského pohledu nejde o tak velkou ztrátu, ovšem z emocionálního hlediska určitě ano. Každého uhynulého zvířete je škoda,"říká Rabas.
Dlouholetý ředitel chomutovského zooparku a někdejší šéf Unie českých a slovenských zoo si nemyslí, že by dnešní nehoda mohla liberecké zahradě nějak poškodit renomé - ať už v Čechách nebo v zahraničí.
"Něco takového si vůbec nemyslím. Šlo o nešťastnou náhodu, která se pověsti liberecké zoo - která je mimochodem velmi dobrá - nijak nedotkne," dodal Rabas.
Liberecká pýcha
Bílí tygři patří dlouhá léta mezi největší taháky liberecké zahrady, která je chová od roku 1994. Jejich další tamní chov - i díky přítomnosti dvou mladých samic - ohrožen pravděpodobně není.
Zabitá Isabella byla pomyslnou "matkou rodu", když v roce 1994 přicestovala na sever Čech z Indie společně se samcem Kolumbem.
Protože šlo o sourozence, zoo Kolumba vyměnila se zahradou v Madridu za jiného samce Sitara.
O tři roky později porodila Isabella tři bílé tygříky: Achilla, Afroditu a Artemis.
Posledně jmenovaná tygřice pak v zahradě zůstala. V Liberci pak po smrti Sitara začali chovat samce Parise a malou, jednoletou tygřici Suryu Báru - která se druhé jméno získala po kmotře, oštěpařce Barboře Špotákové.
Chlouba severočeské zoo se dostala i do názvu místního hokejového oddílu, který se pojmenoval HC Bílí tygři Liberec.