Výsledkem bude chaos a nedůvěra v politiku, reaguje na hlasování Hamáček

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2021 0:21
Výsledkem rozhodnutí Poslanecké sněmovny o neprodloužení nouzového stavu po 14. únoru bude chaos a nedůvěra v politiku jako celek. Na twitteru to uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). | Foto: ČTK

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se nelze domnívat, že možnosti protikoronavirových opatření budou srovnatelné s nouzovým stavem, nebudou podle něj tak efektivní. Vláda bude debatovat i o možnosti vyhlásit nouzový stav nový, ale musí to být v souladu s ústavou, řekla vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Kabinet by měl zasedat v pátek od 12 hodin.

Vláda žádala kvůli koronavirové pandemii dolní komoru o dalších 30 dnů stavu nouze. Poslanci to ale odmítli, stejně jako návrh lidovce Stanislava Juránka na prodloužení nouzového stavu o dva týdny. Skončí tak s nedělí.

"Opoziční poslanci cynicky vsadili na to, že čím víc zavaří vládě, tím víc budou voliči důvěřovat opozici. Výsledkem bude chaos a nedůvěra v politiku jako celek. Jsem zvědav, jak to ODS, KDU-ČSL, Piráti nebo STAN vysvětlí svým hejtmanům," uvedl vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Hejtmani už vyzvali vládu na pátek ke společnému jednání.

Pro vládní žádost zvedlo ruku 48 poslanců koaličních ANO a ČSSD, celá opozice byla proti. Pro přijetí bylo zapotřebí nejméně 54 poslaneckých hlasů. Stejně co do počtu hlasů dopadlo rozhodování o Juránkově návrhu. Na stav nouze se váže drtivá většina vládních restrikcí k omezení šíření covidu-19. Některé z nich by ale bylo možné vydat i jiným způsobem.

"Nouzový stav je nástrojem krizového řízení, není to žádné politikum. Je to něco, co potřebujeme, abychom mohli efektivně zvládat krizovou situaci, ke které epidemie bezesporu patří," řekl Blatný. Nebylo by podle něj správné se domnívat, že možnosti boje s pandemií po konci nouzového stavu budou srovnatelné.

Ministr také uvedl, že postupně budou muset zřejmě hejtmani všech krajů vyhlásit stav nebezpečí. "Postupně se dostaneme do situace, která je shodná se stávajícím nouzovým stavem. Jen ztratíme spoustu času a k nouzovému stavu se s největší pravděpodobností budeme muset vrátit," poznamenal. Hrozí, že se "vyhrocená" situace může přenést do všech nemocnic, může také zkolabovat národní dispečink lůžkové péče, míní. Apeloval na občany, aby nadále dodržovali protikoronavirová opatření.

Uzávěra je záchranná brzda. Zdravotníci jsou pod extrémním tlakem, říká Kulhánek

Zavření okresů je vykřičník a záchranná brzda, všichni by si měli uvědomit zodpovědnost sami za sebe, může to mít svůj účinek, říká hejtman Kulhánek | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy