Služební zákon se musí změnit, říká TOP 09 a chce 60 dní

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2014 12:59
Opoziční strana varuje před současnou podobou služebního zákona, podle TOP 09 dlouhodobě zafixuje státní správu.
Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Opoziční TOP 09 varuje před přijetím služebního zákona v podobě, na které se dohodly koaliční strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek si myslí, že pokud by začal platit současný návrh, místa ve státní správě zůstanou "zafixována na věčné časy." TOP 09 proto chce, aby bylo projednávání služebního zákona přerušeno minimálně na 60 dní.

Norma, kterou koalice od prvního čtení zcela přepracovala, by podle TOP 09 měla být znovu projednána ve výborech. Pokud se tak nestane, TOP 09 zákon nepodpoří, řekl novinářům místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Koalice podle něj v minulých měsících vyměnila řadu úředníků na vysokých pozicích na úřadech a nový zákon by je měl na těchto postech zafixovat. Hnutí ANO požadavek odmítá, podle něj by mohla být ohrožena účinnost zákona od ledna 2015.

"Zákon zajišťuje stabilitu jen nově příchozím a jmenovaným," řekl Kalousek. Koalice to ale odmítá, podle předsedy klubu ANO Jaroslava Faltýnka Kalousek zřejmě návrh nečetl.

TOP 09 je také proti tomu, aby Generální ředitelství státní služby, které bude mít na starosti výběr státních tajemníků, působilo pod Úřadem vlády. Podle Kalouska by tak bylo příliš pod vlivem vládnoucích politiků.

Výtky k normě má i KSČM. Podle poslance Jana Klána koalice dosud nezveřejnila, jaké finanční dopady bude zákon mít a kolika úředníků se bude týkat. Komunisté vítají, že by měly být zrušeny smluvní platy a stanovily se maximální odměny úředníků.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy