Služební zákon se musí změnit, říká TOP 09 a chce 60 dní

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2014 12:59
Opoziční strana varuje před současnou podobou služebního zákona, podle TOP 09 dlouhodobě zafixuje státní správu.
Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Opoziční TOP 09 varuje před přijetím služebního zákona v podobě, na které se dohodly koaliční strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek si myslí, že pokud by začal platit současný návrh, místa ve státní správě zůstanou "zafixována na věčné časy." TOP 09 proto chce, aby bylo projednávání služebního zákona přerušeno minimálně na 60 dní.

Norma, kterou koalice od prvního čtení zcela přepracovala, by podle TOP 09 měla být znovu projednána ve výborech. Pokud se tak nestane, TOP 09 zákon nepodpoří, řekl novinářům místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Koalice podle něj v minulých měsících vyměnila řadu úředníků na vysokých pozicích na úřadech a nový zákon by je měl na těchto postech zafixovat. Hnutí ANO požadavek odmítá, podle něj by mohla být ohrožena účinnost zákona od ledna 2015.

"Zákon zajišťuje stabilitu jen nově příchozím a jmenovaným," řekl Kalousek. Koalice to ale odmítá, podle předsedy klubu ANO Jaroslava Faltýnka Kalousek zřejmě návrh nečetl.

TOP 09 je také proti tomu, aby Generální ředitelství státní služby, které bude mít na starosti výběr státních tajemníků, působilo pod Úřadem vlády. Podle Kalouska by tak bylo příliš pod vlivem vládnoucích politiků.

Výtky k normě má i KSČM. Podle poslance Jana Klána koalice dosud nezveřejnila, jaké finanční dopady bude zákon mít a kolika úředníků se bude týkat. Komunisté vítají, že by měly být zrušeny smluvní platy a stanovily se maximální odměny úředníků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy