Praha – Poslanci schválili služební zákon i s návrhem politických náměstků. Nevyslyšeli tak výtky prezidenta Miloše Zemana, který hrozí, že normu požene až před Ústavní soud.
Zákon ve Sněmovně podpořila většina. Hlasovalo pro něj 127 poslanců, proti bylo 12. Na přijetí normy se už dříve shodla koalice s opoziční TOP 09 a ODS. Nepodpořili ji zejména poslanci KSČM a hnutí Úsvit.
"Zákon by měl odpolitizovat státní správu, místo toho přinese pravý opak," uvedl předseda poslaneckého klubu Úsvit Radim Fiala.
Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že byla dodržena důležitá a prospěšná politická dohoda, která přinese do státní správy stabilitu.
Zákon rovněž podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury vytváří dobré předpoklady pro kvalitní státní službu.
"Musíme státní správu řídit profesionálně a efektivně. Věc, která funguje mezi gentlemany, je dodržování dohod," řekl lidovecký poslanec Jan Bartošek.
Předlohu naopak ostře kritizovali zákonodárci KSČM. Podle poslance Jana Klána jde o hybrid, jenž povede k větší politizaci státní správy.
Nesouhlas Hradu
Předloha nyní poputuje do Senátu. Lze očekávat, že i tam bude přijata. Vládní koalice tam má totiž většinu.
K přijetí nového zákona o státní službě se vyjádřil také prezident Miloš Zeman. Na půdě Poslanecké sněmovny Zeman hlasitě kritizoval institut tzv. politických náměstků.
"I já musím usilovat o kompromis, který není kapitulací. Vím, že Sněmovna může moje veto přehlasovat, ale po poradě s právníky podám ústavní stížnost, protože tento paragraf nijak nesouvisí se služebním zákonem," upozornil dříve Zeman.
Premiér Bohuslav Sobotka ale chce s Hradem ještě jednat. "Budeme se snažit přesvědčit pana prezidenta, aby zákon nevetoval. Je zde časový prostor pro jednání," uvedl.
Prezident však České televizi sdělil, že zákon o státní službě vetovat bude.
Zákon o státní službě upravuje práva a povinnosti úředníků ve správních úřadech. Česko je jedinou zemí evropské osmadvacítky, která zákon o státní službě nemá, přestože se k jeho přijetí zavázala před vstupem do EU.
Brusel nepřijetí zákona opakovaně kritizoval. Nová norma nahradí služební zákon z roku 2002, jehož podstatná část dosud nenabyla účinnosti.