Bratislava - Slovensko zakázalo prodej letos vyrobeného tuzemáku od české Likérky Drak. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství.
Bratislava tento krok odůvodnila tím, že české úřady odhalily v lihovině výrobce vysoký obsah metanolu. V Česku platí zákaz prodeje letos distribuovaného tuzemáku Likérky Drak už od čtvrtka.
Slovenské úřady zároveň nařídily cílené kontroly všech produktů české likérky. Inspektoři se při kontrole zaměří hlavně na velkosklady, distributory lihovin, velké obchodní řetězce a výrobce lihovin, kteří nakupují líh od Likérky Drak.
Šéf slovenské veterinární a potravinové správy Jozef Bíreš původně informoval, že Slováci zcela zakážou prodej alkoholu od Likérky Drak až v případě, že na Slovensku naleznou alkohol této značky s nadměrným obsahem jedovatého metanolu.
Jednatel Likérky Drak nedávno uvedl, že 50 až 60 procent výroby firmy směřuje na slovenský trh, kde je společnost prý čtvrtým největším distributorem lihovin.
Česká policie jednatele likérky Čanigu dříve v tomto týdnu zadržela a následně obvinila. Stalo se tak poté, co ve skladu společnosti Verdana, která je distributorem likérky pro Česko, byly nalezeny lihoviny s 50 procenty metylalkoholu.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce pak zakázala prodej letos distribuovaného tuzemáku od tohoto výrobce, protože právě v něm byl nalezen jedovatý metylalkohol.
Podle Bíreše slovenští inspektoři během kontrol našli nejen v tuzemáku s etiketou Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku denaturovaný líh. Dodal, že výrobní šarže byla jiná než nekvalitní lihoviny od tohoto výrobce, které byly odhaleny v Česku.
Koncem září slovenská policie zajistila přes 6600 lahví alkoholu od Draku, podezření z falšování etiket ale vyšetřování nepotvrdilo.
Slovensko po sérii úmrtí na otravu metanolem v Česku zakázalo v září na tři týdny dovoz a prodej českých lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent. Opatření zrušilo minulý týden, k zákazníkům se bez dodatečných formalit může dostat český alkohol vyrobený pouze do konce minulého roku.
Metanol na internetu. Lidé se baví:
Letošní produkce musí být opatřena dokladem o původu lihoviny nebo také nálepkou na lahvích s údaji o datu produkce, číslem šarže a číslem potvrzení akreditované laboratoře o nezávadnosti produktu.
"Je zákaz prodeje alkoholu, pokud nebyl laboratorně vyšetřen, pokud nemá doklad o původu a zelenou nálepku. Pokud by prodejce nabídl alkohol bez těchto identifikačních znaků a někdo by z něj onemocněl, dopustil by se (prodejce) trestného činu," upozornil Bíreš.
Po uvolnění prodeje českých lihovin na Slovensku inspektoři a hygienici s kontrolami prodávaného alkoholu nepřestali.
Od vypuknutí metanolové aféry v Česku se na Slovensku otrávili metylalkoholem čtyři lidé. Všichni se zúčastnili oslavy, kde pili slivovici objednanou přes internet z Česka. Z nemocnice je propustili po několika dnech, trvalé následky zřejmě nemají.