Školní prohřešky: vulgarita i drogy

Simona Holecová
4. 1. 2006 0:01
Praha - Na prevenci, která má zlepšit školní klima, tečou každý rok desítky milionů korun. Přesto žákovských deliktů neubývá: vulgární chování, vandalismus či šikana nejsou na ústupu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Tyto závěry lze vyčíst z Výroční zprávy České školní inspekce za školní rok 2004/2005, již ústředí inspekce zveřejnilo na sklonku prosince.

Školnímu klima věnovali odborníci zvláštní pozornost při tématické inspekci na pětačtyřiceti základních školách. Sledovali frekvenci jednotlivých patologických jevů během celého roku. A zjistili, že jejich výskyt se nemění.

"Potěšující však je, že díky kvalitně vytvořenému systému preventivních aktivit ve školách nestoupala jejich závažnost," píše se ve výroční zprávě. "Ředitelé škol považují dosažení tohoto stavu za úspěch."

Děti jsou vulgárnější

Ve sledovaných školách inspektoři sledovali desítku nejčastějších prohřešků.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Tak například vandalismu se každý den vyskytuje na třech základních školách. A nejméně jednou za měsíc pak žáci poničí majetek patnácti škol.

Hrubé nadávky a vulgární chování každý den potvrzuje šest z pětačtyřiceti škol. Dalších dvacet se s takovým chováním setkává alespoň jednou týdně, deset škol nejméně jedenkrát za měsíc.

Z přehledů vyplývá, že právě projevů vulgárního chování ve školách výrazně přibývá. Zatímco třeba problémy s dětskými kuřáky či s požíváním alkoholu se vyskytují už léta v obdobném množství, 22 škol nyní potvrdilo: Děti jsou čím dál tím hrubší.

"Pro učitele je navíc těžké tyto projevy mírnit," soudí absolventka Pedagogické fakulty Zorka Horstová. "Rodiče mají mnohdy pocit, že dnes má už škola jen vzdělávat, nikoli i vychovávat. Pokud s nimi chci řešit kázeňské prohřešky, často zjistím, že se do toho nemám plést. A že bráním dětem ve svobodném projevu," dodává.

Školy řeší krádeže i opilost

Z dat České školní inspekce dále vyplývá, že učitelé musejí často řešit i závažné delikty. Za měsíc alespoň v jedné škole podchytí distribuci drog mezi dětmi. Během celého školního roku takový přečin zjistí devět škol.

Krádeže musejí alespoň jednou za třicet dní řešit na šestnácti školách. Za stejnou dobu řeší opilost svých žáků pedagogové ve třech školách. Kouření v prostorách škol je alespoň jednou za měsíc na přetřesu v sedmnácti ústavech, ve čtrnácti školách musejí probírat náznaky šikany.

Šikana? Jednou za měsíc na osmi školách

Samotná šikana se alespoň jednou za měsíc objeví na osmi základních školách (ze sledovaných 45).

Odborníci na školní šikanu považují tato čísla za podhodnocená. Z průzkumu, který v létě zveřejnilo občanské sdružení Aisis, které se dlouhodobě zabývá vzděláváním, vyplývá, že bezmála každý druhý žák se alespoň s mírnou formou šikany setkává.

Sdružení rozdalo před prázdninami dotazníky mezi 1358 žáků z pátých až osmých tříd.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Pětačtyřicet procent dotázaných potvrdilo, že byli svědkem týrání jiného dítěte - ať již spolužákem nebo starším žákem školy. Na vlastní kůži pak šikanu zažilo 40 procent dětí; nejčastěji se staly terčem hrubých nadávek. Ostatní se jim posmívali, pomlouvali je, ponižovali nebo ignorovali, a tak je úplně vyčlenili z třídního kolektivu.

"Velmi vážné je, že jen čtvrtina dětí, které byly svědkem šikany, na to učitele upozornila," dodává Petr Sokol ze sdružení Aisis. "Jen zhruba deset procent pak uvedlo, že oznámení nějak pomohlo."

Studie navíc ukázala, že jen necelá třetina dětí věří, že je škola dokáže před šikanou chránit. #reklama

 

Právě se děje

Další zprávy