Spolužačce, která dostala záchvat, přivolal pomoc. Za záchranu jejího života teď získal mladík cenu

ČTK ČTK
3. 12. 2015 16:53
Tři školačky a čtyři školáci dostali ve čtvrtek v Praze ocenění v soutěži Dětský čin roku. Nejmladšímu vítězi je osm let, nejstaršímu 13 let. Pořadatelé soutěže dostali letos 650 příběhů o dobrých skutcích dětí. V kategorii záchrana lidského života zvítězil třináctiletý Adam Zezulka z trutnovské Základní školy V Domcích, který správně poznal, že jeho spolužačka dostala epileptický záchvat a potřebuje co nejrychleji lékařské ošetření.
Adam Zezulka (uprostřed) převzal 3. prosince v Praze ocenění v kategorii Záchrana lidského života při udílení cen projektu Dětský čin roku.
Adam Zezulka (uprostřed) převzal 3. prosince v Praze ocenění v kategorii Záchrana lidského života při udílení cen projektu Dětský čin roku. | Foto: ČTK

Praha - Tři školačky a čtyři školáci dostali ve čtvrtek v Praze ocenění v soutěži Dětský čin roku. Nejmladšímu vítězi je osm let, nejstaršímu 13 let. Speciální ocenění pak získala třeba základní škola při Fakultní nemocnici Brno či dva žáci, kteří natočili krátký dokument o bezdomovectví.

Informovala o tom mluvčí pořádajícího nadačního fondu Dětský čin roku Zuzana Chmelíková. Cena se uděluje v sedmi kategoriích. Letos se konal jedenáctý ročník.

"Příběhy dětí, které se do Dětského činu roku přihlásí, jsou každý rok jedinečné. Všechny však spojuje odvaha a odhodlání pomáhat," uvedla předsedkyně fondu Markéta Minaříková.

Pořadatelé soutěže dostali letos 650 příběhů o dobrých skutcích dětí. O vítězi v sedmi kategoriích, mezi něž patří záchrana lidského života, pomoc ostatním, kolektivní pomoc, pomoc přírodě, dobrý nápad, pomoc [email protected] netu a pomoc starším lidem, rozhodovalo internetové hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz.

Cena se udílela pak i ve třech speciálních kategoriích. Výherci získali pro svou školu 10 tisíc korun na pořízení pomůcek.

Záchrana života spolužačky

Cenu za záchranu života dostal třináctiletý Adam Zezulka z trutnovské Základní školy V Domcích. Když spolužačka dostala ve školní šatně epileptický záchvat, rychle s kamarádkami zavolal učitelku, přivolali zdravotníky a s nimi se o nemocnou postarali.

Dvanáctiletý Matyáš Kolek ze školy Bohumínská v Ostravě získal cenu pro svého bratra Filipa. Ten pomohl zraněnému, i když zrovna jel cyklistický závod, a připravil se tak o šanci na vítězství.

Cena za pomoc starším lidem připadla třináctileté Karolíně Vosecké z kolínské školy Mnichovická, která pravidelně na chatě navštěvuje osamělou sousedku a pomáhá jí v domácnosti.

Ocenění za kolektivní pomoc si vysloužil osmiletý Tomáš Soldán z prostějovské základní školy. S kamarády zjišťoval od seniorů, jakou měli oblíbenou hračku. Ze snímků, obrázků a příběhů pak školáci sestavili sborník, který při křtu seniorům předali.

V kategorii Pomoc přírodě uspěl třináctiletý Kryštof Kratochvíl ze školy Mnichovická v Kolíně. V horkém létě se svým dědečkem vybudoval u chaty jezírko, díky němuž ryby a žáby z nedalekého vysychajícího potůčku vedra přežily.

Cenu za dobrý nápad má dvanáctiletá Tereza Grygarová ze školy Bohunická v Ostravě, která své nepoužívané hračky či pastelky věnovala sociálním pracovníkům pro ohrožené děti. V kategorii Pomoc [email protected] netu zabodovala dvanáctiletá Karolína Našincová z českobudějovické školy J. Š. Baara. Jako začínající youtuberka natočila videa o pomoci druhým a o ochraně před šikanou.

Speciální ocenění dostali čtrnáctiletý Jakub Juřica a patnáctiletý Lukáš Vacek ze ZŠ Brno. V celoročním projektu vytvořili krátký dokument o bezdomovectví. Čtrnáctiletá Hana Limbergová z Gymnázia Budějovická by zas do škol zavedla předmět realizace dobrého nápadu. Základní škola při Fakultní nemocnici Brno má cenu za to, že se do soutěže zapojuje každoročně a její žáci posílají příběhy o dětské pomoci.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Dráhař Bábek dojel na SP v Brisbane třetí v keirinu

Cyklista Tomáš Bábek byl na Světovém poháru dráhařů v Brisbane třetí v keirinu. Ve finále dojel za vítězným Kolumbijcem Kevinem Santiagem Quinterem a druhým Matthewem Glaetzerem z Austrálie.

Bábek přitom nezačal závod úspěšně, v prvním kole skončil ve své rozjížďce až třetí a musel do oprav. V nich ale souboj o jediné postupové místo s trojicí protivníků zvládl a v semifinále nestačil jen na Glaetzera.

Bábek je v keirinu evropským šampionem z roku 2016 a bronzovým medailistou z MS o rok později. Letos v říjnu skončil v této disciplíně na ME v Apeldoornu čtvrtý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy