Cenu Michala Velíška získal muž, který hodil židli po střelci z Uherského Brodu

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2015 17:18
Cenu Michala Velíška, která se letos udělovala už podesáté, získal Jiří Nesázal, který zasáhl proti střelci z Uherského Brodu. Ve chvíli, kdy začala střelba, strhl svého kamaráda a společně s dalším mužem se schovali za stůl. Střelce poté trefil židlí do hrudníku a přímo před jeho očima utekl společně s oběma muži do bezpečí. Dalšími finalisty ceny se stali řidička trolejbusu Květoslava Adamcová z Ostravy a Jan Rom a Petr Dřevikovský, kteří zachránili posádku havarovaného auta. Porota vybrala finalisty z 98 nominovaných, z nichž 11 bylo dětí. Cena se uděluje na počest střihače televize Nova Velíška, který byl před deseti lety zabit na Karlově náměstí v Praze.
Další finalisté byli řidička trolejbusu Květoslava Adamcová z Ostravy (druhá zprava) a Jan Rom a Petr Dřevikovský (vlevo), kteří zachránili posádku havarovaného auta.
Další finalisté byli řidička trolejbusu Květoslava Adamcová z Ostravy (druhá zprava) a Jan Rom a Petr Dřevikovský (vlevo), kteří zachránili posádku havarovaného auta. | Foto: ČTK

Praha - Desátou Cenu Michala Velíška získal Jiří Nesázal, který zasáhl proti střelci z Uherského Brodu. Spolu s ním se podařilo z restaurace utéct dvěma dalším mužům.

Cena se uděluje na počest střihače televize Nova Velíška, který byl před deseti lety zabit na Karlově náměstí v Praze, když se před násilníkem zastal neznámé mladé ženy.

Porota vybrala tři finalisty z 98 nominovaných, z nichž 11 bylo dětí, o vítězi rozhodli lidé v hlasování na webu.

"Jako hrdina se necítím"

Převzít cenu osobně Nesázal nepřijel, ale poslal vzkaz. "Velice si vážím ocenění a podpory od všech lidí. Já sám se jako hrdina necítím. Celá událost je stále ještě pro mě velmi citlivá a stresující, už jsem nad tím strávil tolik času, že je tato studna vyčerpaná. Nelituji, ale ani neděkuji. Bohu dík a Bohu žel za to," napsal ve svém vzkazu Nesázal.

Jiří Nesázal. Na udílení cen nedorazil.
Jiří Nesázal. Na udílení cen nedorazil. | Foto: Cena Michala Velíška

Uherskobrodská tragédie se stala 24. února, kdy třiašedesátiletý Zdeněk Kovář zastřelil v restauraci Družba osm lidí a potom i sebe.

Podle odborného posudku jednal pod vlivem psychické nemoci. Policie případ odložila, protože pachatel zemřel. Jiří Nesázal byl mezi hosty restaurace Družba.

Ve chvíli, kdy začala střelba, strhl svého kamaráda a společně s dalším mužem se schovali za stůl.

"Viděl jsem, že si přebíjí nebo bere jinou zbraň, tak jsem uchopil židli a rozběhl se proti němu," popsal již dříve událost Nesázal. Střelce trefil židlí do hrudníku a přímo před jeho očima utekl společně s oběma muži do bezpečí.

Finalistkou byla i řidička trolejbusu

Dalšími finalisty ceny se stali řidička trolejbusu Květoslava Adamcová z Ostravy a Jan Rom a Petr Dřevikovský, kteří zachránili posádku havarovaného auta.

Do vozu Adamcové přistoupil opilý muž, který ohrožoval řidičku i cestující. Těm umožnila z trolejbusu vystoupit a sama s násilníkem pokračovala v jízdě. Nakonec se i jí podařilo utéct a muže zadržela policie.

Druhý a třetí ocenění zasáhli u havarovaného auta, které začalo hořet. Podařilo se jim z něj zachránit 19letého řidiče a 16letou dívku.

Oceněno za záchranu života bylo i 11 nominovaných dětí. Nejmladší, čtyřletý Antonín, přivolal pomoc své pětileté kamarádce, která spadla do septiku.

Velíšek zemřel před 10 lety

Michal Velíšek zemřel 13. září 2005 poté, co se snažil pomoci neznámé ženě. Tu v parku na pražském Karlově náměstí obtěžoval a ohrožoval pistolí jedenatřicetiletý recidivista David Lubina.

Televizní střihač se jí zastal a útočník po něm dvakrát vystřelil. Lubina byl odsouzen k 25 letům vězení. Velíška vyznamenal v říjnu 2005 prezident Václav Klaus medailí Za hrdinství in memoriam.

Cena nesoucí jeho jméno je určena těm, kteří pomohli zachránit život druhého člověka. Nesmí jít ale o profesionály, záchranáře, hasiče, vojáky či lékaře.

V roce 2014 dostal cenu in memoriam šestnáctiletý student obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou Petr Vejvoda, kterého v říjnu 2013 smrtelně pobodala psychicky nemocná žena, před kterou bránil spolužačku.

Celkem bylo už podáno přes 960 nominací, 40 navržených byly děti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy