Silný vítr působil problémy v dopravě, hasiči měli stovky výjezdů po celé republice

ČTK ČTK
24. 9. 2018 19:42
Spadlé stromy zastavily vlaky na více než deseti úsecích včetně hlavní trati mezi Benešovem a Táborem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: HZS Plzeňského kraje

Praha - Silný vítr, který hlavně v neděli večer a v noci na pondělí zasáhl Českou republiku, omezil železniční i silniční dopravu. Spadlé stromy zastavily vlaky na více než deseti úsecích včetně hlavní trati mezi Benešovem a Táborem.

Energetici kolem 19:00 evidovali ještě zhruba 1300 odběrných míst bez proudu, před půlnocí jich ale bylo kolem 150 tisíc. Hasiči měli stovky výjezdů. Pojišťovny odhadují škody na desítky milionů korun. U Hluboček na Olomoucku se dva lidé zranili po pádu stromu na chatu, v Menharticích na Třebíčsku spadla na auta stodola.

Škody způsobené větrem evidují i Lesy ČR. Vichřice jim o víkendu podle předběžných odhadů poničila 300 tisíc metrů krychlových dřeva, což je asi 300 tisíc stromů. Víkendové polomy představují tak čtyři procenta roční těžby Lesů ČR.

Nejvíce škod vítr napáchal na Moravě, ve středních Čechách a Plzeňském kraji, přesnější údaje budou mít lesníci v dalších dnech. Na Šumavě podle prvních odhadů polámal vítr 5 až 7 tisíc stromů, nejvíce je zasažena oblast Prášil na Klatovsku.

Vlaky jezdí v současné době už bez omezení, poslední neprůjezdná trať mezi Strakonicemi a Katovicemi byla zprovozněna po poledni. V noci byly vedle hlavní trati u Benešova přechodně mimo provoz některé úseky hlavně v Jihočeském a Moravskoslezském kraji.

Spadlé stromy omezily provoz i na silnicích. Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku narazila dodávka do spadlých drátů, nikdo nebyl zraněn. Na Ostravsku najel nákladní vůz do spadlého stromu. Na dálnici D46 mezi Prostějovem a Vyškovem vítr povalil dopravní značení do jízdních pruhů.

Na horách vítr sily orkánu

Noc na pondělí byla větrná zejména na horách, na Sněžce vítr dosáhl síly orkánu, až 137 kilometrů za hodinu, na Klínovci vítr dosáhl rychlosti až 112 kilometrů v hodině, tedy síly mohutné vichřice. Na hřebenech Krkonoš vítr zastavil lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku a ze Špindlerova Mlýna na Pláně.

Hasiči vyjeli v neděli kvůli bouřce a silnému větru k více než tisícovce zásahů, odstraňovali zejména spadlé stromy a větve a zajišťovali uvolněné střechy, přičemž nejvíce práce měli ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji.

Nynější bouře Fabienne byla ale z jejich pohledu klidnější než orkán Herwart, který se přes Česko přehnal loni v říjnu a způsobil 7309 mimořádných událostí. Pojišťovny odhadují aktuální škody na desítky milionů Kč. Většinou jde o poškozené střechy, okna, fasády, často také majetek poškozený pádem stromu.

Středočeští hasiči zasahovali i u dvou nehod vlaků, které narazily do spadlého stromu. Ve Středočeském kraji nejvýrazněji vítr zasáhl obce Chrášťany a Kněževes na Rakovnicku, bylo potřeba i strhnout jeden staticky narušený objekt. V Olešnici v Orlických horách spadl na silnici komín místní fary.

V noci se vítr přesunul na Moravu, kde hasiči řešili zejména polámané a popadané stromy. Karviná až do odvolání uzavřela zámecký park. V chatové osadě Suchý Žleb u Hluboček na Olomoucku byli po pádu stromu na chatu zraněni dva lidé a skončili v nemocnici.

Ve Štěpánově na Olomoucku vítr sroloval střechu rodinného domu a v hranické nemocnici poryv utrhl střechu o rozměru 15krát 15 metrů.

Energetická společnost ČEZ kolem 19:00 evidovala ještě zhruba tisíc odběrných míst bez proudu, především na Rakovnicku, Tachovsku a Chrudimsku. Podle mluvčí Soni Holingerové by měly být opraveny ještě v pondělí.

"V úterý budeme ještě odstraňovat poruchy na nízkém napětí, ale to půjde už jen spíše o jednotlivá místa například v chatových osadách," dodala. Škody ČEZ předběžně odhaduje na desítky milionů korun.

Společnost E.ON eviduje ještě několik desítek poruch na vedení nízkého napětí. "Odhadujeme, že bez dodávek elektrické energie je v tuto chvíli zhruba 300 odběratelů," sdělila mluvčí Martina Slavíková. Všechny poruchy na vedení vysokého napětí už firma odstranila.

 

Právě se děje

Další zprávy