Silné bouřky poničily dřevo, v Rakousku zabíjejí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 5. 2010 0:05
V Rakousku již hlásí nejméně dva mrtvé
Foto: HZS Pardubického kraje

Ostrava/Vídeň - Přívalové deště a vichřice, které předcházely povodním, zanechaly v moravskoslezských lesích na 350 tisíc metrů krychlových poničeného dřeva. Množství poškozených stromů odpovídá přibližně čtvrtině roční těžby v Moravskoslezském kraji.

Jen na Frýdecko-Místecku napáchaly přívalové deště a silný vítr škody za 80 milionů korun. ČTK to dnes řekl krajský ředitel Lesů ČR Jiří Silvestr.

Silný vítr poničil stromy nejvíce v Jeseníkách a jejich podhůří. Povodně napáchaly nejvíce škody v Beskydech, kde zdevastovaly především lesní cesty, mosty a koryta toků.

Lesy ČR musejí zpracovat vyvrácené a polámané stromy do konce června, aby dřevo po oteplení nenapadl kůrovec.

"Chceme proto oslovit moravskoslezského hejtmana, zda by mohl stav nebezpečí rozšířit i na lokality zasažené kalamitou. V rámci legislativy bychom pak mohli pracovat rychleji," řekl Silvestr. V kraji platí stav nebezpečí ve 141 obcích až do 17. června.

Bouřky až do čtvrtečního večera

Polomům a vývratům v lesním porostu ale nemusí být konec. Český hydrometeorologický ústav varuje před silnými bouřkami, které by měly sever Moravy a střední a východní Čechy zasáhnout ve čtvrtek. 

Podle ČHMÚ může bouřky ojediněle doprovázet vítr o rychlosti až 75 km/h a kroupy. Množství srážek má dosáhnout kolem 30 mm.

Ústav zároveň upozorňuje, že se při prudkém dešti mohou krátkodobě rozvodnit malé toky a může také dojít k zatopení níže položených míst, například garáží nebo sklepů. Silný vítr může také porážet stromy.

Ve Vídni zabila průtrž mračen člověka

Silné bouřky doprovázené přívalovými dešti a větrnou smrští se dnes přehnaly přes východní Rakousko. Spolková země Dolní Rakousy dokonce hlásí nejméně dva mrtvé.

Prudký déšť nedaleko města Wiener Neustadt způsobil sesuv půdy, který smetl do potoka ženu. Tělo se podařilo sice záchranářům z laviny bahna a suti vyprostit, žena byla ale na místě mrtvá.

Druhým mrtvým je devětašedesátiletý muž, který utrpěl infarkt z rozrušení nad stoupající vodou, jež hrozila zaplavit jeho dům. Penzista z okolí Vídeňského Nového Města zemřel dříve, než se k němu dostali lékaři.

Sesuvy půdy v této oblasti zatarasily několik silnic, ze kterých dnes celé odpoledne odklízely mokrou zeminu desítky hasičů.

Podle agentury APA, se přes město Klostenburg nedaleko Vídně přehnalo dokonce i malé tornádo, které přelámalo sloupy elektrického, telefonního vedení, stromy a poničilo několik aut.

Náhlé záplavy způsobené prudkými dešti postihly také spolkovou zemi Burgenland. Voda tu vyplavila sklepy a na několika místech zablokovala silnice.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy