Severem Čech přešla bouře, padaly stromy, vypadl proud

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 5. 2010 22:01
Výstraha ČHMÚ před nebezpečnými jevy se naplnila
Silná přeháňka na Liberecku
Silná přeháňka na Liberecku | Foto: Vít Khaml

Praha/Liberec - Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu pro Liberecký kraj před silnými bouřkami se naplnila.

Regionem se přehnala dešťová smršť, doprovázená silným větrem. O dodávky elektřiny připravila několik desítek domácností na Liberecku a Českolipsku. V Chotyni voda z polí zaplavila centrum obce.

Od 17:10 je přerušena doprava na železniční trati ze Svoru na Českolipsku na Jedlovou, od 18:00 se nejezdí také z Jablonného v Podještědí na Brniště, stojí na internetových stránkách Českých drah.

Vlak narazil do stromu

"Na trase z Jablonného do Brniště najel motorový vlak do spadlého stromu, nikomu se nic nestalo, ale trať je neprůjezdná a na jejím uvolnění se pracuje," popsal situaci mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Železnice by podle něj měla být opět průjezdná před desátou hodinou večerní, zatím tam České dráhy nasadily autobusy.

Obnoven zatím nebyl ani provoz na trase ze Svoru na Jedlovou na Děčínsku.

Jak postupuje bouře přes Česko
Jak postupuje bouře přes Česko | Foto: Repro: Meteopress

Stromy popadaly na vedení

Popadané stromy jsou hlášeny hlavně na Českolipsku a v Podještědí.

"V oblasti Mařenic na Českolipsku popadaly stromy do vedení vysokého napětí, v oblasti Křižanech na Liberecku zase vítr vyvrátil osm sloupů nízkého napětí," řekla severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Bez proudu jsou podle ní také obyvatelé jednoho domu v Hrádku nad Nisou. "Uděláme vše proto, aby byly ještě dnes dodávky obnoveny, záležet ale bude na počasí," dodala Holingerová.

Kroupy jako cvrnkací kuličky

Bouřka provázená větrnou smrští a přívalovými dešti se podstatnou částí Libereckého kraje prohnala po páté hodině večer.

Na Českolipsku a Liberecku zaznamenali i kroupy. V Chotyni na Liberecku spláchl přívalový déšť hlínu z okolních polí a voda s bahnem zaplavila centrum obce, ve 14 domech zalila sklepy a přízemí. Vodu z domů pomáhali odčerpávat dobrovolní i profesionální hasiči.

"Padaly tu kroupy jak cvrnkací kuličky, v centru obce máme deset čísel bahna z polí, za poslední tři roky je to už podruhé, řekl starosta Jiří Hejlek. Do úklidu se ještě večer zapojila většina obyvatel obce.

I zbytek republiky skropil déšť

I zbytek republiky skropil silný déšť. Po sedmé hodině večerní se bouře přehnala již podruhé přes Prahu.

Počasí ovlivňuje studená fronta, která se bude v noci a zítra nad naším územím vlnit a ovlivňovat zejména jih a jihovýchod našeho území.

Během večera, zejména v Čechách, v noci a zítra hlavně na jihu Čech a jihovýchodě Moravy se vyskytnou místy bouřky, které mohou být doprovázeny ojediněle nárazy větru kolem 75 km/h, kroupami a úhrny srážek kolem 30 mm, stojí na stránkách ČHMÚ.

Ochladí se

Nejnovější předpověď, kterou pro Aktuálně.cz sepsala meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress, nevěští příliš pěkné počasí na celý tento týden.

Pondělní průtrž mračen nafotil Vít Khaml v Chrastavě v Libereckém kraji.
Pondělní průtrž mračen nafotil Vít Khaml v Chrastavě v Libereckém kraji. | Foto: Vít Khaml

V úterý bude oblačno až polojasno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Noční teploty klesnou na 13 až 9 °C. Denní teploty vystoupí na 16 až 20 °C.

Ve středu bude převážně zataženo, postupně od jihozápadu na většině území déšť nebo přeháňky. Noční teploty klesnou na 8 až 4 °C. Denní teploty vystoupí na 15 až 19 °C.

Také konec pracovního týdne bude převážně ve znamení velké oblačnosti, na většině území s občasným deštěm nebo přeháňkami. O víkendu očekáváme přechodně i polojasno a přeháňky jen místy. Noční teploty se budou pohybovat v intervalu 11 až 6 °C, denní budou stoupat na 14 až 20 °C.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy