Sestry v nemocnicích dostanou přidáno. Ludvík si pro letošek u Babiše vyjednal 600 milionů

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
6. 1. 2017 12:00
Zdravotní sestry, které slouží na směny v nemocnicích, si ve druhé polovině roku polepší o 2000 korun měsíčně. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík se dohodl s ministrem financí Andrejem Babišem na tom, že na platy sester dostane 600 milionů korun. Letos se navýšení bude týkat jen sester ve státem řízených nemocnicích. Od příštího roku by se měly dočkat i ostatní nemocniční sestry. Ministři se dohodli i na tom, že děti a důchodci budou méně doplácet za léky. A dosáhli kompromisu v otázce zákona o neziskových nemocnicích.
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. | Foto: ČTK

Praha – Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) získal 600 milionů korun, které půjdou na vyšší platy nemocničních sester ve druhé polovině letošního roku. Dohoda, na kterou jako první upozornil Zdravotnický deník, vzešla z Ludvíkovy schůzky s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Oba politici se na čtvrtečním setkání domluvili hlavně na navýšení plateb za státní pojištěnce po následující tři roky. 

Někdejší ředitel největší české nemocnice v pražském Motole hned po nástupu do ministerské funkce označil nedostatek sester za svůj "osobní problém", který hodlá řešit.

"Pro rok 2018 jsme si dohodli částku 4,1 miliardy, pro rok 2019 3,5 miliardy a pro rok 2020 taktéž. Ze 4,1 miliardy pro rok 2018 mi teď v roce 2017 půjčí 600 milionů a ty dáme na platy sester," vysvětlil Aktuálně.cz ministr Ludvík. Každá sestra, která pracuje na směny, by si měla přilepšit o 2000 korun měsíčně.

Letos si polepší jen sestry ve státem řízených nemocnicích. Od začátku příštího roku by měly dostat přidáno i ostatní nemocniční sestry. "Tam bude navýšení asi 2,5 miliardy," dodal Ludvík.

Kromě toho se ministři dohodli na snížení ochranných limitů na doplatky za léky, které připravil Ludvíkův předchůdce Svatopluk Němeček. "To, co bylo zatím zablokováno, se odblokovalo," uvedl Ludvík s tím, že od roku 2018 budou děti do 18 let a důchodci mezi 65 a 69 lety platit maximálně 1000 korun ročně za doplatky na lék, důchodci nad 70 let pak maximálně 500 korun ročně. Peníze vydané nad tento limit dětem a důchodcům proplatí pojišťovny. "Doufám, že to legislativně stihneme, ale měli bychom," podotkl ministr.

Schůzka s Babišem přinesla i další dohodu, která se dlouho nedařila. "Domluvili jsme se, že urychleně předložíme zákon o univerzitních nemocnicích. Zatím se to tedy bude týkat těch, které jsou přímo řízené. Řekněme, že to byl kompromis, kdy boj byl tuhý a obě dvě strany z něčeho ustoupily," popsal Ludvík. 

Zákon, který se původně jmenoval "o neziskových nemocnicích", připravil Němeček. O neziskový status mohla podle návrhu usilovat jakákoli nemocnice.  Babiš ale byl od začátku proti.

"Základní problém je, že zákon má vytvořit na základě libovůle ministerstva zdravotnictví jakousi privilegovanou síť nemocnic, aniž by ministerstvo předtím předložilo koncepci, která bude definovat optimální velikost a strukturu sítě lůžkových zařízení," uvedl Babiš v prosinci, kdy Ludvík nesl návrh na vládu. Nakonec ho musel stáhnout a přepracovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy