Senátoři schválili zákon o trestní odpovědnosti firem, šanci vyklouznout jim však zrušili

Martin Ťopek Martin Ťopek
27. 4. 2016 11:47
Zákon o trestním stíhání firem a právnických osob, který hladce prošel Poslaneckou sněmovnou, se zasekl v Senátu. Senátorům vadilo, že by návrh zákona umožnil stíhat mimo jiné i univerzity, nadace nebo města, nebo že je šitý na míru některým stíhaným firmám. Nakonec ho ale po odsouhlasení dvou změn schválili také.
Foto: Thinkstock

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán předložil v Senátu návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a trestního řízení proti nim. A nakonec uspěl, byť senátoři prosadili dvě změny.

"Trestní stíhání právnických osob byla zatím vedena jako výjimečná. Jenomže právnické osoby v našem životě hrají stále větší úlohu. Budeme je stíhat jen v případě, že trestný čin byl spáchán jen v zájmu právnické osoby buď managementem, nebo běžným pracovníkem na pokyn vedení, či zanedbáním prevence," argumentoval ministr Pelikán před senátory. 

Dodal, že návrh není v rozporu s mezinárodními závazky země. " Na OECD v tom nevidí problém, jde jen o to, jakým způsobem budeme pravidlo naplňovat, ale berou to spíše za pozitivní krok," uvedl ministr Pelikán.

Senátoři zákon nakonec schválili, měli k němu však několik výhrad, které vyústily v odsouhlasení dvou pozměňovacích návrhů. "Podle zákona jsou odpovědné také univerzity, nadace a politické strany," vadilo například poslanci Jiřímu Čunkovi.

Benešové výjimka pro Metrostav neprošla

Poslanci za ODS Jaroslavu Kuberovi vadilo, že navrhovaný zákon je v českém právním prostředí v podstatě zbytečný, navíc na místo s největším potenciálem na trestnou činnost stejně nemůže.

"Trestní právo má být až na konci řešení. Když firma neoprávněně kácí stromy, jsou desítky jiných zákonů, jak to vyřešit, než obvinit celou společnost. Vyňat je pouze stát, což je divné, protože zadává veřejné zakázky, ale protože je to pán, tak si to tak napsal," řekl senátor Kubera.

Při hlasování nakonec prošly dva pozměňovací návrhy ze čtyř navrhovaných. Senátoři odmítli například vyjmout ze zákona odpovědnost právnických osob za pomluvu, naproti tomu se v něm nově objevila možnost obvinění právnické osoby ze spoluúčasti na sebevraždě. 

Stejně tak senátoři vypustili pasáž navrhovanou bývalou ministryní spravedlnosti Marií Benešovou z ČSSD. Ta do zákona prosadila únikovou cestu pro stíhanou firmu Metrostav, kterou Benešová dříve zastupovala. Týká se to i Agrotecu z holdingu ministra financí Andreje Babiše. Agrotec policie viní z machinací u zakázek České pošty.

Návrh bývalé ministryně jim měl umožnit se obvinění zbavit, pokud by prokázaly, že měly etický kodex nebo řádně poučené manažery. "Byl bych rád, kdyby i v dolní sněmovně pochopili, že o vině má rozhodovat soud, a ne sepsaný kodex," dodal ke změně zpravodaj zákona Miroslav Antl. 

Zákon nyní míří po změnách opět do sněmovny.

 

Právě se děje

Další zprávy