Stíhané firmy se mohou vyhnout trestu, schválili poslanci. Stačí prokázat, že proškolily manažery

Lucie Stuchlíková Vojtěch Blažek Lucie Stuchlíková, Vojtěch Blažek
23. 3. 2016 10:14
Společnosti mají mít podle poslanců možnost prokázat, že udělaly vše pro to, aby k trestnému činu nedošlo. Pokud se jim to podaří, vyhnou se trestu. Opatření kritizují státní zástupci, podle jejich stanoviska změna prakticky znemožní stíhání firem v Česku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Firma, kterou policisté stíhají například kvůli podvodu, se bude moci již brzy vyhnout trestu. Stačí, když prokáže, že udělala všechno pro to, aby k trestnému činu nedošlo - například zavedla etický kodex, kontrolní postupy nebo poslala svoje manažery na protikorupční školení.

Únikovou cestu pro stíhané firmy schválili ve středu poslanci na návrh bývalé ministryně spravedlnosti Marie Benešové z ČSSD. Jak už dříve upozornily Hospodářské noviny, ustanovení může pomoci třeba stíhané firmě Metrostav, kterou Benešová dříve zastupovala, nebo Agrotecu ministra financí Andreje Babiše, který policie viní z machinací u zakázek České pošty.

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který návrh Benešové podporuje, jde v zahraničí o běžné ustanovení, které přispěje ke kultivaci prostředí v podnicích. “Bude je to motivovat, aby zavedly účinná pravidla pro prevenci kriminality. Aspoň taková je zkušenost ze zemí, jako je Amerika nebo Anglie, kde takové opatření mají,” uvedl Pelikán.

Změnu v zákoně však kritizují čeští žalobci, podle kterých bude stačit, aby firmy protikorupční opatření zavedly jen na oko. “Zákon o trestní odpovědnosti přestane mít smysl, neboť ke zproštění odpovědnosti právnické osobě postačí, pokud bude mít i jen formálně nastavený vnitřní kontrolní systém,” prohlásil již dříve Zdeněk Matula, prezident Unie státních zástupců.

Opatření podle něj velmi pravděpodobně povede k zastavení podstatné většiny dosud neskončených stíhání firem. Před pozměňovacím návrhem varoval i poslanec Ludvík Hovorka z KDU-ČSL. “Degraduje to zákon jako celek. Právnická osoba se bude moci téměř vždy zprostit odpovědnosti,” řekl Hovorka poslancům.

Ministr: Potěmkinovy vesnice nedovolíme

Ministr Pelikán ovšem slibuje, že se bude muset vždy pečlivě posoudit, zda firma skutečně udělala vše pro to, aby trestnému činu předešla. “Není pravda, že se tím ten zákon vyprazdňuje. Když to budou dělat jen na oko, tak zpláčou nad výdělkem. Chceme zavést mezinárodní standardy, které umí rozpoznat, zda firma skutečně vynaložila veškeré možné úsilí, nebo je ten systém nastavený jen účelově. Nebudeme podporovat žádné Potěmkinovy vesnice,” dodal Pelikán.

Chystá prý spolu s Nejvyšším státní zastupitelstvím jakýsi "návod", jak se mají protikorupční opatření firem posuzovat. Zda půjde o doporučení, nebo pokyn ministerstva závazný pro žalobce, zatím není jasné. Konečné rozhodnutí ale nakonec bude na soudcích, kteří se žádným doporučením ministra řídit nemusí.

Pozměňovací návrh poslankyně Benešové byl schválen v rámci novely zákona, který umožňuje trestat nejen manažery firem, ale i firmy jako takové. Zákon, který platí od roku 2012, se teď má podle poslanců celý výrazně změnit.

Až dosud šlo právnické osoby stíhat jen za několik v zákoně vyjmenovaných trestných činů. Nově to bude přesně naopak - stíhat firmu bude možné za cokoli vyjma několika desítek zločinů, jako je třeba vražda nebo znásilnění.

“Čtyřleté časové období od zavedení zcela nové trestnosti jednání právnických osob nepovažuje za dostatečně dlouhou dobu k tomu, aby byla již nyní zásadním způsobem měněna koncepce posuzování trestní odpovědnosti právnických osob,” komentoval to Matula.

Zavedení novinky přijdou ministerstvo spravedlnosti na 120 tisíc korun, podobnou částku bude muset investovat ministerstvo vnitra. Od zavedení zákona v lednu 2012 do konce února 2014 bylo zahájeno trestní stíhání pouze proti 92 právnickým osobám za celkem 122 trestných činů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy