Senát griluje Nečase za amnestii. Píše šéfovi žalobců

Domácí Domácí
14. 3. 2013 14:19
Nečas se podle nich dopustil trestného činu tím, že s amnestií neseznámil vládu
Předseda Senátu Milan Štěch ve své kanceláři.
Předseda Senátu Milan Štěch ve své kanceláři. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda Senátu Milan Štěch se spolu s předsedou senátního ústavně-právního výboru Miroslavem Antlem obrátili na Nejvyšší státní zastupitelství. Domnívají se, že premiér Nečas způsobil kontrasignací amnestie trestný čin. Ten vše označil za předsjezdové tanečky ČSSD.

Šéfa žalobců Pavla Zemana v zaslaném dopise žádají, aby prověřil jednání premiéra Petra Nečase, který spolupodepsal novoroční amnestii udělenou dnes už bývalou hlavou státu Václavem Klausem.

Štěch s Antlem si stěžují, že předseda vlády tak učinil, aniž by amnestijní rozhodnutí předložil vládě a ta ho projednala. Přitom podle ústavy za amnestii nese odpovědnost právě vláda.

Podle nich premiér Nečas tímto jednáním zneužil pravomoc úřední osoby - "znemožnil  posouzení dopadů amnestijního rozhodnutí prezidenta republiky a projednání vládou, čímž překročil svou pravomoc a rezignoval zcela na úlohu ústavní pojistky".

Foto: Aktuálně.cz
Blog Milana Štěcha na Aktuálně.cz:
Premiér a amnestie

Pakliže by jednal premiér "nedbalostně", mohl se dopustit maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, soudí zástupci Senátu.

Poukazují i na skutečnost, že zůstává nejasné, kde vlastně Nečas amnestii spolupodepsal. Ve Strakově akademii ani na Hradě to nebylo.

"Úřad vlády neeviduje žádnou formu komunikace (ani ve zvláštním režimu) mezi Kanceláří prezidenta republiky a Úřadem vlády ohledně novoročního amnestijního rozhodnutí," vysvětlují Štěch s Antlem v dopise.

Nečas Štěchův krok spojil s blížícím se sjezdem jeho ČSSD. "Je to pouze součást předsjezdových hrátek ČSSD a výpovědí o jeho inteligenci," tlumočil názor předsedy vlády jeho mluvčí Michal Schuster.

Žádost dorazila na Nejvyšší státní zastupitelství ve čtvrtek v poledne elektronicky. "Nejvyšší státní zástupce ji prostuduje a vyhodnotí. Případně ji pak předá místně příslušnému státnímu zastupitelství," sdělila Zemanova mluvčí Helena Markusová. Věcí by se pak zabývalo státní zastupitelství v Praze.

Advokátka Hana Marvanová už dříve prohlásila, že způsobem premiérovi kontrasignace byl porušen zákon. "Pro platnost amnestie je klíčová otázka, kdy to pan premiér podepsal," řekla Marvanová.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy