Senát griluje Nečase za amnestii. Píše šéfovi žalobců

Domácí Domácí
14. 3. 2013 14:19
Nečas se podle nich dopustil trestného činu tím, že s amnestií neseznámil vládu
Předseda Senátu Milan Štěch ve své kanceláři.
Předseda Senátu Milan Štěch ve své kanceláři. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda Senátu Milan Štěch se spolu s předsedou senátního ústavně-právního výboru Miroslavem Antlem obrátili na Nejvyšší státní zastupitelství. Domnívají se, že premiér Nečas způsobil kontrasignací amnestie trestný čin. Ten vše označil za předsjezdové tanečky ČSSD.

Šéfa žalobců Pavla Zemana v zaslaném dopise žádají, aby prověřil jednání premiéra Petra Nečase, který spolupodepsal novoroční amnestii udělenou dnes už bývalou hlavou státu Václavem Klausem.

Štěch s Antlem si stěžují, že předseda vlády tak učinil, aniž by amnestijní rozhodnutí předložil vládě a ta ho projednala. Přitom podle ústavy za amnestii nese odpovědnost právě vláda.

Podle nich premiér Nečas tímto jednáním zneužil pravomoc úřední osoby - "znemožnil  posouzení dopadů amnestijního rozhodnutí prezidenta republiky a projednání vládou, čímž překročil svou pravomoc a rezignoval zcela na úlohu ústavní pojistky".

Foto: Aktuálně.cz
Blog Milana Štěcha na Aktuálně.cz:
Premiér a amnestie

Pakliže by jednal premiér "nedbalostně", mohl se dopustit maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, soudí zástupci Senátu.

Poukazují i na skutečnost, že zůstává nejasné, kde vlastně Nečas amnestii spolupodepsal. Ve Strakově akademii ani na Hradě to nebylo.

"Úřad vlády neeviduje žádnou formu komunikace (ani ve zvláštním režimu) mezi Kanceláří prezidenta republiky a Úřadem vlády ohledně novoročního amnestijního rozhodnutí," vysvětlují Štěch s Antlem v dopise.

Nečas Štěchův krok spojil s blížícím se sjezdem jeho ČSSD. "Je to pouze součást předsjezdových hrátek ČSSD a výpovědí o jeho inteligenci," tlumočil názor předsedy vlády jeho mluvčí Michal Schuster.

Žádost dorazila na Nejvyšší státní zastupitelství ve čtvrtek v poledne elektronicky. "Nejvyšší státní zástupce ji prostuduje a vyhodnotí. Případně ji pak předá místně příslušnému státnímu zastupitelství," sdělila Zemanova mluvčí Helena Markusová. Věcí by se pak zabývalo státní zastupitelství v Praze.

Advokátka Hana Marvanová už dříve prohlásila, že způsobem premiérovi kontrasignace byl porušen zákon. "Pro platnost amnestie je klíčová otázka, kdy to pan premiér podepsal," řekla Marvanová.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy