Šéfka odborů: Pacienti mnoha českých nemocnic jsou v nebezpečí. Sestřička péči o 30 lidí nezvládne

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
17. 8. 2018 14:53
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR vyhlásil stávkovou pohotovost. Vadí mu, že vláda neplánuje navýšit platy zdravotníků plošně o 10 procent jako v minulých letech. Předsedkyně svazu Dagmar Žitníková připomíná, že zvýšení slíbila už minulá vláda a současný premiér Andrej Babiš ho podpořil ještě letos v květnu. Později ale začal slibovat jen navýšení příplatku sestrám, které pracují na směny. "My chceme navýšení i pro ostatní," říká v rozhovoru s Aktuálně.cz Žitníková. Upozorňuje také na to, že v soukromých nemocnicích jsou výdělky nižší než ve státních či krajských.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz: Vyzvali jste zaměstnance nemocnic, aby během stávkové pohotovosti dodržovali množství přesčasů dané zákoníkem práce. Je to vůbec reálné, když i bez toho se nemocnice potýkají s nedostatkem personálu?

Dagmar Žitníková: Stoprocentně reálné to není. Pokud podle statistických informací chybí tři tisíce sester a tisíc lékařů, tak by bylo sci-fi si myslet, že se přes noc začne v českých nemocnicích dodržovat zákoník práce. Ale tahle akce má jeden hlavní smysl - aby se s tím konečně začalo něco dělat. Aby se odstartoval nějaký soubor opatření, který by situaci řešil.

My jsme na to v posledních letech upozorňovali všechny ministry, počínaje ministrem (Leošem) Hegerem. Kromě předcházejícího navyšování platů a mezd zatím žádné systémové kroky nebyly. Podle nás navýšení v uplynulých letech udrželo některé zdravotníky v nemocnicích, takže se situace nedramatizovala tak, jak by se dramatizovala, kdyby k žádnému navýšení nedošlo.

Uvádíte, že zdravotníci za současných podmínek přestávají zvládat péči o pacienty podle uznávaných postupů. Jak se to projevuje? Jsou pacienti v nebezpečí?

Ano. V mnoha českých nemocnicích jsou dnes pacienti v nebezpečí. Opakovaně jsme na to upozorňovali. Pokud má jedna sestřička třicet pacientů, někteří z nich jsou nemohoucí a je potřeba je pravidelně polohovat, aby jim na těle nevznikaly proleženiny, tak to sama v žádném případě není schopna zvládnout. Nikdo to po ní ani nemůže chtít. Skutečně dochází k tomu, že v mnoha českých nemocnicích jsou pacienti sekundárně ohrožení, při hospitalizaci se u nich rozvíjí doprovodná onemocnění.

Nepomohlo by, kdyby se české nemocnice restrukturalizovaly, jak se často zmiňuje? Tedy že by nemocnic a oddělení bylo méně, a v důsledku toho by bylo potřeba i méně personálu?

Když se podíváte na statistické údaje z Ústavu zdravotnických informací a statistiky o počtu hospitalizovaných pacientů v průběhu posledních deseti let, tak zjistíte, že je stejný. Rostou počty pacientů s nádorovými onemocněními, přibývají pacienti s problémy dýchacího ústrojí, srdce.

Bez hlubších analýz a konkrétních čísel není možné říct: tato oddělení zavřeme. Když vidíte, že už dnes jsou v mnoha nemocnicích oddělení předimenzovaná, tak kdyby se nějaké zrušilo, tak to přinese jen to, že pacient bude dál na péči čekat.

Navrhované navýšení příplatku za směnnost je poměrně výrazné, o čtyři až pět tisíc na konečných sedm tisíc. Proč vám to nestačí?

Zatím to navýšení není ani garantované. Je to jen ve fázi slibů. Ale my jsme nedostali žádné materiály týkající se konkrétního nařízení vlády, které by to upravovalo. Spíš naopak. Z ministerstva práce a sociálních věcí jsme obdrželi materiál, ve kterém se hovoří o tom, že zvláštní příplatek nelze vyplácet zdravotníkům v obchodních společnostech (v soukromých nemocnicích, pozn. red.), protože pro něj není zmocnění v zákoníku práce. Garance, že peníze k lidem doputují, není žádná.

Ale i kdyby byla, tak by vám příplatek za směnnost pro sestry nestačil, požadujete plošné desetiprocentní navýšení, je to tak?

My chceme navýšení i pro ostatní. Třeba pro sestřičky, které nepracují ve směnách, ale v ambulancích nebo pro zaměstnance zdravotnických záchranných služeb, kuchařky, uklízečky. Ti by nedostali nic.

Když bude navýšení o 10 procent zaneseno v ministerské úhradové vyhlášce, je to garance, že se ty peníze skutečně dostanou k zaměstnancům nejen ve státních a krajských nemocnicích, ale i v akciovkách?

Není. Úhradová vyhláška je podpůrné stanovisko pro vyjednávání odborů, ale povinnost zaměstnavatele navýšit mzdy tak, jak se dohodne u platů, není.

Vy teď tlačíte na premiéra a ministra zdravotnictví, ale ti tedy stejně nemohou soukromé nemocnice donutit ke zvýšení platů, je to tak?

Když byla zvýšena platová tabulka, nemocnice, které fungují coby obchodní společnosti, na to musely nějak zareagovat. A zareagovaly. Kdežto když nebude zvýšená tabulka, tak nebudou muset na zvýšenou cenu práce reagovat. Náš hlavní požadavek je, aby se odměňování do budoucna sjednotilo.

Ministr Vojtěch ale upozorňuje na to, že lze těžko soukromým společnostem diktovat, jak mají odměňovat své zaměstnance.

To není pravda. V okolních zemích to tak mají. Už jsem uvedla třeba příklad Slovenska, Velké Británie. Můžu uvést i další země, kde existují samostatné zákony, které určují odměňování některých kategorií zaměstnanců v nemocnicích. Je to otázka politické vůle, ničeho jiného.

Všechny nemocnice jsou napojené na veřejné zdroje ze zdravotního pojištění, soukromé zdroje tam jdou naprosto minimální. Pokud chce někdo poskytovat zdravotní péči, je přísně regulovaný. Takže by přibyla další regulace a ta by se týkala mezd.

Říkali jste, že jednat budete do poloviny října, aby se změny stihly zanést do úhradové vyhlášky. Co budete dělat, když se do té doby nic nestane? Přijde stávka?

Budeme se rozhodovat o tom, co budeme dělat dál. Může přijít i stávka.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy