Šéf žalobců Zeman chce k Evropskému soudu pro lidská práva. Zájemců je sedm

ČTK ČTK
5. 10. 2020 14:50
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce být soudcem Evropského soudu pro lidská práva. Přihlásil do výběrového řízení. Na webu Nejvyššího státního zastupitelství to uvedl mluvčí Petr Malý. Do výběrového řízení se ministerstvu spravedlnosti přihlásilo sedm zájemců.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | Foto: Marek Pokorný

"Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se rozhodl přihlásit do výběrového řízení na kandidáty na funkci soudce Evropského soudu pro lidská práva vypsaného Ministerstvem spravedlnosti České republiky. Pro tento krok se rozhodl po pečlivém zvažování a považuje za správné svoji kandidaturu oznámit veřejně," uvedl mluvčí.

Kandidáti mohli zasílat přihlášky do 30. září. V rozhovoru pro Lidové noviny svou kandidaturu už dřív ohlásila ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

Evropský soud pro lidská práva projednává případy, které se týkají porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Zájemci o funkci musí být českými občany. Měli by také aktivně ovládat oba jednací jazyky soudu, tedy angličtinu a francouzštinu. Kromě vysokého morálního charakteru musí splňovat i podmínky vyžadované pro výkon funkce soudce některého z českých nejvyšších soudů nebo Ústavního soudu, případně být uznávanými právníky.

Výběrová komise zvolí na základě ústních pohovorů tři nejvhodnější kandidáty. Jejich seznam musí schválit panel zřízený Výborem ministrů Rady Evropy, poté jej bude schvalovat česká vláda. Samotnou volbu jednoho soudce za Česko z kandidátní listiny schválené vládou provede Parlamentní shromáždění Rady Evropy.

 

Právě se děje

Další zprávy