Šéf Westinghouse: Jednání Rusů v tendru je "neuctivé"

ČTK ČTK, Tereza Šídlová
29. 1. 2013 16:17
Westinghouse prý při dostavbě Temelína i jinde v Evropě využije českou ocel
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Westinghouse, japonsko-americký uchazeč o dostavbu Temelína, se snaží posílit své šance ve stamiliardovém jaderném tendru.

Plánuje využít českou ocel nejen pro případnou výstavbu dvou nových bloků v Temelíně, ale i jinde v Evropě.

Zároveň se šéf společnosti Danny Roderick opřel do svého ruského soupeře. Podle něj je „neuctivé", když se Rusové staví do pozice, že oni jediní mohou zajistit zapojení českého byznysu do zakázky století. A naznačil, že nabídky financování ze strany konsorcia MIR.1200 jsou za hranicí pravidel OECD.

„Myslím, že je neuctivé, že náš soupeř vytváří iluzi, že pokud se někdo neupíše Rusům, nedostane žádné zakázky. Na dostavbu této elektrárny bude zapotřebí celé této země, bude třeba zapojit každého, protože je to jeden z největších projektů, do kterého se Česká republika pustila," řekl Roderick v Praze.

Česko-ruské konsorcium MIR.1200 v přesvědčování ČEZ a české vlády dlouhodobě sází především na spolupráci s českým byznysem. Naopak Američané spoléhají na geopolitické karty a zdůrazňování hrozby energetické závislosti na Rusku.

Šlouf u stamiliard z tendru

Roderickova slova přicházejí i poté, co Češi v přímé volbě zvolili novým prezidentem Miloše Zemana. Je známo, že jeho spolupracovníci mají blízko k ruskému byznysu.

Hned po uzavření volebních místností v sobotu se navíc před novináři objevil Zemanův přítel, podnikatel Miroslav Šlouf a připustil, že by Zemanovi mohl ve věci tendru radit - a to v neprospěch společnosti Westinghouse.

Rusové už také ČEZ nabídli, že jsou připraveni dostavbu Temelína financovat, a to až do výše 100 procent. Jak už dříve uvedli představitelé MIR.1200, mohou nabídnout finance jak formou půjčky, tak spoluvlastnictví elektrárny.

Šéf Westinghouse v úterý kontroval tím, že jeho společnost má za sebou americkou i japonskou vládu, které nabízejí finanční podporu.

„Americká vláda se pevně zavázala k podpoře financování tohoto projektu, stejně jako japonská vláda do maximální míry, kterou umožňují pravidla OECD. Pokud by někdo nabídl více, šlo by to za hranici nastavenou OECD," uvedl Roderick. Tato prohlášení nejsou překvapivá také v kontextu toho, že ČEZ má do konce února přijít s průběžným hodnocením uchazečů v tendru a zveřejnit, kdo je favoritem zakázky.

Hledá se 80 tun oceli

Pro dostavbu Temelína by Westinghouse v případě úspěchu v tendru od českých firem pro dva bloky AP1000 potřeboval zhruba 80 000 tun oceli. Z takového množství by se daly postavit například tři Eiffelovy věže.

Většinu surové oceli i finálních produktů pro AP1000 by Westinghouse pořizoval prostřednictvím svých českých partnerů Metrostav a Vítkovice. Tyto firmy by odpovídaly za nákup oceli pro budovy, armatury a strukturální a mechanické moduly. Westinghouse také uvedl, že jeho vítězství v tendru by českým firmám otevřelo dveře k dalším evropským projektům společnosti.

V minulých měsících proto Westinghouse provedl kontrolu několika závodů v ČR i jiných evropských zemích a zpracoval analýzu celého odvětví.

"Výsledkem bylo rozhodnutí umístit centrum ocelářských prací do České republiky, díky čemuž by zde v příštích deseti letech vznikly tisíce nových pracovních míst a české firmy by získaly přední postavení na evropském trhu," tvrdí Westinghouse.

Například společnost Modřany Power by mohla pokrýt většinu dodávek potrubí pro bloky typu AP1000. České společnosti ale musí nejprve získat kvalifikaci pro přísné jaderné standardy, například certifikaci ASME (American Society of Mechanical Engineers).

O stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína za odhadovaných 200 až 300 miliard korun se uchází vedle Westinghousu česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Francouzskou Arevu ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

 

Právě se děje

Další zprávy