Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) koupí za 59 milionů korun kontroverzní portál IZIP, přes nějž komunikuje s pojištěnci.
Šéf pojišťovny Zdeněk Kabátek to v neděli řekl v pořadu Otázky Václava Moravce s tím, že majetkem VZP se IZIP stane ke konci letošního roku.
Provoz portálu pak bude každý rok stát pět milionů, a to oproti stávajícím nákladům ve výši 72 milionů korun. Každoročně tak pojišťovna ušetří 67 milionů korun.
Kabátkův postup schválila správní rada VZP. Částka, za niž bude portál odkoupen, je podle ředitele přiměřená a nákladově efektivní. "V případě, že probíhající analýzy neidentifikují žádné riziko, tak k 31. prosinci by měl být portál majetkem VZP."
Za projekt IZIP dala VZP v průběhu deseti let téměř dvě miliardy korun, nepodařilo se jí ho ale plošně rozšířit.
Elektronické zdravotní knížky, ve kterých mají pojištěnci záznamy o svém zdraví, nemocech a užívané léčbě, zůstávají zatím součástí aktiv společnosti IZIP, v níž VZP má 51 procent akcií. O řešení se podle Kabátka stále jedná.
Arbitráž zažehnána není
Arbitráž s IZIPem kvůli elektronickým zdravotním knížkám, které jsou pro veřejnost viditelným symbolem neúspěšného projektu, zatím zažehnaná není.
Z jednání se zástupci společnosti IZIP a menšinového vlastníka firmy eHI eHealth International nicméně podle Kabátka nevyplývá žádné akutní riziko arbitráže.
"Jednání jsou vedena korektně, v současné době směřujeme spíše k řešení, které bude spočívat ve vzájemné dohodě a vyrovnání," uvedl ředitel.
VZP bude žádat o miliardy
Kabátek kromě toho potvrdil, že bude příští týden jednat s ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem o půjčce 2,5 miliardy korun. Ministr přitom již dříve vyjádřil poskytnutí půjčky podporu.
Peníze pojišťovna použije na stabilizaci svých financí a zhruba půl miliardy dá v navýšených platbách nemocnicím.
Kabátek také uvedl, že zrušené stokorunové regulační poplatky v lůžkových zařízeních, které se od ledna nestihnou obnovit, chce VZP kompenzovat lázním a léčebnám dlouhodobě nemocných. Na kompenzaci nemocnicím, z nichž prý třetina bude na přelomu roku v krizi, podle něj moc prostoru v tuto chvíli není.
Ministerstvo zdravotnictví očekává na konci roku ve zdravotním pojištění schodek osm až deset miliard, celkem za rok resort spotřebuje 290 miliard. Navýšení odvodů státu o 4,7 miliardy, které schválila vláda a ve formě zákonného opatření jde do Senátu, ale propad podle ministerstva nepokryje.
Kabátek uvedl, že z půjčky 2,5 miliardy uhradí VZP část předsunuté platby, tedy pojistné, které stát dal za děti či důchodce už na jaře, aby VZP pomohl. Hospodaření VZP tak bude podle ředitele na konci roku vyrovnané, problémy by mohly nastat až příští rok.
Podle Kabátka omezování péče v nemocnicích nehrozí. Přiznal ale, že zná jen příjmy nemocnic od VZP, nezná jejich výdaje, a tedy bilanci. Kvůli zpožďování plateb od pojišťoven prý některé nemocnice prodlužují už teď čekací lhůty. Kabátek uvedl, že od začátku roku dostala VZP jen devět stížností na nedostupnost péče v době garantované vyhláškou.
Je potřeba změnit přerozdělování peněz
Kabátek připomněl, že už několik let pokrývají pojišťovny dopady krize ze svých rezerv. Loni dostala VZP při mimořádném přerozdělení vybraného pojistného z účtů zaměstnaneckých pojišťoven 3,1 miliardy. Aby se situace neopakovala, je podle něj nutno změnit systém přerozdělení, aby více dostaly pojišťovny s více nemocnými pojištěnci, tedy VZP.
K sanaci systému by přispěl i odkup nedobytných pohledávek, zatím se ale nechystá.
Nemocnice požadují zvýšení plateb od pojišťoven za péči na 105 procent současného stavu, podle Kabátka by VZP měla na navýšení na 104 procenta v případě, že by byly odkoupeny nedobytné pohledávky a změnil se systém přerozdělení.
Pokud se žádné peníze do systému nepřidají, úhrady za péči o 1,5 procenta klesnou. Pokud projde navýšení odvodů státu Senátem, mohou stoupnout platby za péči na 101 procent.