VZP škrtá. Prodá majetek, stopne investice i tisk novin

Radek Nohl Radek Nohl
23. 9. 2013 13:17
Podle vedení VZP by měl být kumulovaný deficit na konci roku 2014 ve výši 7,8 miliardy
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vedení největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP připravilo plán dalších výrazných škrtů.

Bude prodávat svůj majetek, kromě údržby a nutných oprav nebude uvolňovat peníze na provoz, pojišťovna pozastavila také tisk svých časopisů pro pacienty.

Obálka časopisu Zdraví Plus, jehož tisk VZP pozastavila.
Obálka časopisu Zdraví Plus, jehož tisk VZP pozastavila. | Foto: www.vzp.cz

Všeobecná zdravotní pojišťovna v dokumentu, který předložil její ředitel Zdeněk Kabátek členům správní rady, ale přiznává, že novými opatřeními sice ušetří stovky milionů korun, ale jen v příštím roce bude její kumulovaný deficit ve výši 7,8 miliardy korun.

"S ohledem na celkovou ekonomickou situaci posledních let, úbytkem pojištěnců, finančními nároky poskytovatelů zdravotních služeb a dalšími vlivy se bilance nevyvíjí optimisticky," píše vedení VZP ve zprávě.

Pojišťovna žádá o půjčku

Již letos má Všeobecná zdravotní pojišťovna problémy, v některých případech od ní dostávají nemocnice peníze až o týden později.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek. | Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Také proto minulý týden požádal Kabátek ministra zdravotnictví Martina Holcáta o 2,5miliardovou bezúročnou půjčku. Pokud ji nezíská, bude VZP před koncem roku chybět až pět miliard korun.

VZP v posledních třech letech opustilo na tisíc zaměstnanců. A další škrty v oblasti nákladů na provoz a investice přinesly úspory ve výši 1,8 miliardy korun.

Ale tím úsporný plán neskončil. Podle zmíněného materiálu pojišťovna v letošním roce pozastavila vydávání dvou svých časopisů, čímž ušetřila bezmála 70 milionů korun. Letos i v roce 2014 bude prodávat další přebytečný majetek, VZP chce také efektivněji získat peníze z plateb za pojistné a naopak lépe vymáhat dluhy.

Tento majetek byl na prodej v roce 2012, podívejte se na fotografie:

Bude chybět až osm miliard

Díky tomu, že se v příštím roce zvýší platby za státní pojištěnce o 64 korun měsíčně, získá VZP do své pokladny zhruba 2,7 miliardy korun.

Dalších 3,5 miliardy korun by mohla VZP dostat v případě, že vláda schválí zákon o odkupu nedobytných pohledávek. Získání těchto peněz není ale podle vedení pojišťovny příliš pravděpodobné.

Závazky po lhůtě splatnosti ale mají i další zdravotnické pojišťovny. Podle odhadu ministerstva půjde letos o zhruba 2,4 miliardy korun. "Celková bilance pojišťoven ke konci letošního roku vychází asi na minus osm miliard korun," řekl náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Jak se vás dotýkají finanční problémy ve zdravotnictví? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy