Šéf NBÚ Petr Hostek rezignoval

Sabina Slonková
13. 9. 2006 9:17
Praha - Po několika měsících ve funkci požádal Petr Hostek o uvolnění z funkce. Nahradit by ho mohl náměstek ředitele BIS Dušan Navrátil.
Foto: nbu

Hostek letos nahradil v čele úřadu Jana Mareše, který rezignoval kvůli podezření, že má kontakty s lidmi ze skupiny obžalovaného konkursního soudce Jiřího Berky.

O odchodu Hosteka informoval dnes Český rozhlas, podle kterého ředitel svůj krok zdůvodnil tím, že od počátku vnímal své působení v NBÚ jako dočasné. Svůj hlavní úkol - stabilizaci úřadu - podle svých slov splnil.

Aktuálně cz. potvrdil informaci o Hostekově odchodu zdroj z vlády. Podle informací Aktuálně.cz svou roli sehrálo i to, že Hostek neměl plnou podporu občanských demokratů.

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Infobox

V SOUVISLOSTECH:

FAKTA O NBÚ

  • Národní bezpečnostní úřad vznikl v roce 1998 jako státní instituce, která uděluje lidem a firmám bezpečnostní prověrky. Pouze jejich držitelé jsou pak oprávněni k tomu, aby mohli pracovat s tajnými informacemi.

 

  • Prověrky musí mít nejen policisté, vybraní úředníci či státní zástupci, ale například i firmy, které se ucházejí o strategické státní zakázky.

 

  • Vliv a moc úřadu spočívá i v tom, že shromažďuje obrovské množství důvěrných informací o prověřovaných lidech. Pokud taková data o soukromí (například sexuální orientace či majetkové poměry) z úřadu uniknou, mohou být konkrétní lidé snadno vydíratelní.

 

  • Úřad je také garantem pro zahraniční partnery - zejména NATO - že Česká republika dokáže ochránit citlivé informace, které ze zahraničí dostává.

 

  • Úřad dlouhodobě čelí podezření, že vydal pověrky i lidem, kterým se tajné informace kvůli jejich minulosti například u StB nikdy neměly dostat do rukou. Rovněž je v podezření, že naopak na zákázku konkurence neudělil či protahoval prověrky daným firmám.

 

  • Všichni dosavadní ředitelé NBÚ jakékoli pochybení odmítali, trvali na tom, že s prověrkami je vše v pořádku.

"Nebyl to nijak vynucený krok, je ale pravda, že pan ředitel věděl, že stoprocentní důvěru ODS nemá," uvedl jeden ze spolupracovníků premiéra Mirka Topolánka.

Vláda včera učinila ještě jedno rozhodnutí týakjící se tajných služeb. Rozhodla, že koordinátorem boje proti terorismu bude šéf civilní kontrarozvědky Jiří Lang.

Nahradí jej exposlanec Navrátil?

Vláda nyní musí vybrat nového ředitele, ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že jedním z hlavních kandidátů je bývalý poslanec za ODA a posléze ODS Dušan Navrátil. Coby poslanec vedl například komisi pro kontrolu vojenské kontrarozvědky a po skončení politické kariéry načas zakotvil právě v NBÚ pod Tomášem Kadlecem. Záhy ale nastoupil do civilní kontrarozvědky. V BIS poslední roky pracoval jako náměstek ředitele. Národní bezpečnostní úřad je jedním z nejvlivnějších úřadů v zemi. Uděluje bezpečnostní prověrky lidem a firmám, kterým při jejich práci procházejí rukama strategické informace.

Už pět let čelí podezření, že s prověrkami manipuluje, a zvyšuje se tak riziko, že se tajná data - včetně těch z NATO - mohou dostat například k "nepřátelským" výzvědným službám, zločincům či teroristům. Zaměstnanci NBÚ byli navíc opakovaně přistiženi při schůzkách či telefonátech s podsvětím.

Bývalého šéfa úřadu Tomáše Kadlece nadto vyšetřuje policie kvůli dvěma milionům, které mu na účet poslal uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř.

 

Právě se děje

Další zprávy