Šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek rezignuje kvůli stykům s podnikatelem Redlem

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2022 15:07
Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek rezignuje na svůj post. Potvrdil to ve středu serveru Lidovky.cz, blíže to ale nechtěl komentovat. Část poslanců jak z opozice, tak i z vládních Pirátů vyzvala k výměně šéfa civilní rozvědky Mlejnka kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem, obviněným v korupční kauze Dozimetr.
Petr Mlejnek.
Petr Mlejnek. | Foto: ČTK

Mlejnek dříve uvedl, že se s Redlem scházel v minulosti pracovně, ale že nemohl vědět, že bude Redl v budoucnosti stíhán. Schůzky se uskutečnily v době, kdy Mlejnek působil v obchodní společnosti a vyhledával pro ni nové příležitosti. Mlejnek popřel, že by Redlovi předával informace z bezpečnostního prostředí.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dříve uvedl, že důvodem k odvolání Mlejnka z čela zpravodajské služby by bylo nezískání bezpečnostní prověrky na úroveň přísně tajné.

"Jak jsem mohl vědět v roce 2012, v roce 2015 nebo v roce 2021, že pan Redl bude stíhán v kauze Dozimetr?" hájil před týdnem styky s Redlem Mlejnek na jednání bezpečnostního výboru sněmovny. Mlejnek tehdy ještě uváděl, že v září vládě předloží nový návrh priorit činnosti civilní rozvědky a že plánuje novou strukturu úřadu. Výboru ale řekl, že tato aféra neprospívá bezpečnostní komunitě a "nepřispívá klidu na práci".

K výměně ředitele Úřadu pro zahraniční styky předtím vyzvala sněmovní opozice a následně také poslanecký klub Pirátů, kteří jsou součástí vlády. Minulý týden jednaly o situaci kolem šéfa rozvědky sněmovní bezpečnostní výbor i komise pro kontrolu úřadu.

Výzvy k odvolání Mlejnka však na výboru ani v komisi neprošly. Ve čtvrtek 1. září se sejdou poslanci na sněmovní schůzi k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS), a to právě kvůli aféře kolem Mlejnka a také kvůli složité hospodářské situaci, kterou kabinet podle opozice neřeší.

Rezignace je okamžitá

Rezignace Petra Mlejnka je prakticky okamžitá, sdělil po jednání vlády premiér Fiala. Dočasným řízením civilní rozvědky bude do nalezení nového řádného ředitele pověřen někdo jiný. "Rezignace je prakticky okamžitá. Dočasným řízením úřadu bude pověřen někdo jiný, a to na poměrně krátkou dobu do chvíle, než bude vybrán nový řádný ředitel," uvedl ministerský předseda. Věří, že nový šéf civilní rozvědky bude vybrán poměrně rychle.

Mlejnek dnes oznámil rezignaci vládě, která ji akceptovala, poznamenal Fiala. "Chtěl bych ocenit postoj Petra Mlejnka, který rezignaci i formuluje v tom smyslu, že nechtěl dál zatěžovat rozvědku celou kampaní, která kolem toho probíhá, a nejasnostmi, které se objevují," řekl premiér.

Policisté v červnu v kauze Dozimetr obvinili kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku více než deset lidí. Patří k nim vedle Redla už bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček a někdejší člen představenstva podniku Matej Augustín.

Redl byl už v minulosti stíhán v souvislosti s trestnou činností Radovana Krejčíře. Podle serveru iROZHLAS.cz unikl v těchto kauzách postihům kvůli údajné psychické nemoci. Od roku 2008 je Redl podle soudů oficiálně částečně nesvéprávný a potřebuje opatrovníka.

Rakušana Mlejnkovo rozhodnutí rezignovat mrzí. Měl podle něj veškeré předpoklady, aby funkci vykonával dobře, což za poslední měsíc a půl dokázal svou prací. Mlejnka však chápe, tlak byl podle něj enormní. Také premier Petr Fiala (ODS) ocenil rozhodnutí Petra Mlejnka rezignovat na post ředitele civilní rozvědky. Očekává, že krok povede k zklidnění situace v oblasti, která je pro bezpečnost Česka důležitá. 

"Rezignace Petra Mlejnka je v této situaci dobré rozhodnutí, především pro úřad který doposud vedl, který potřebuje pracovat lépe než v minulosti a mít dobrou pověst," napsal na Twitteru vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Opozice trvá na odstoupení Rakušana

Hnutí ANO trvá na tom, že odstoupit musí Rakušan, uvedl na Twitteru Babiš. Na čtvrteční schůzi k nedůvěře se nic nemění, za druhý důvod pro ni považuje to, že vláda podle něj nezvládá energetickou krizi. "Mlejnek byl jen jedním z mnoha. Kolik takových 'prověřených' lidí asi dosadil STAN do funkcí?" tázal se. "Rakušan musí odstoupit. Trváme na tom. A zítra to před hlasováním o nedůvěře vládě Petra Fialy důrazně uslyší celé Česko," napsal Babiš.

Rakušan má podle Fialy důvěru jeho i kabinetu. "Nevidíme žádný důvod pro to, aby rezignoval, nebo se děly nějaké změny ve vládě," doplnil. Ministr vnitra podle něj například výborně zvládl uprchlickou vlnu po ruské invazi na Ukrajinu.

Důvody rezignace jsou podle předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) pochopitelné. "Teď je na panu ministrovi Rakušanovi, aby navrhl nástupce, který nebude vzbuzovat žádné pochybnosti. Není žádný prostor pro personální přešlap, rozvědku musí vést odborník, který situaci rychle uklidní," napsala.

"Pan Mlejnek musel být zjevně pod extrémním tlakem a lidsky asi té jeho rezignaci rozumím," řekl ve středu novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Vláda podle něho Mlejnka k odstoupení nenutila, naopak se za něho postavila. "Já vycházím z toho, že jeho rezignace byla čistě jeho rozhodnutím, a předpokládám, že byla reakcí na mediální tlak a na ten hon, který na něj byl spuštěn," dodal Síkela.

Rakušan: Rédla vidíme jako černočernou postavu. Mlejnek kontakty vysvětlil

„Je to velká politická hra, pustil jsem se do změn na vnitru razantně, ztráta vlivu hnutí ANO radost nedělá," říká ministr vnitra Rakušan. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy