Šéf BIS potvrdil aféru desetiletí: Unikla nám data

Sabina Slonková
18. 10. 2007 16:25
Viníkem případu odhaleného Aktuálně.cz je bývalý pracovník BIS

Praha - Ředitel civilní kontrarozvědky Jiří Lang poprvé potvrdil, že tajné službě unikly velmi citlivé informace.

Na dnešním jednání s poslanci sněmovního výboru pro dohled nad BIS, kteří případ vyšetřují, uvedl, že tajná data vynesl bývalý pracovník služby. Sedm poslanců se tak dočkalo oficiálního potvrzení, že aféra desetiletí skutečně existuje - a také, že se BIS o svém problému dozvěděla až s dvouletým zpožděním.

Na případ upozornil minulý týden deník Aktuálně.cz, když zveřejnil, že tajná služba před více než dvěma lety přišla o strategické informace - včetně superutajovaných, které se týkaly lidí - spolupracovníků BIS. Šlo o data, která nashromáždil ekonomický odbor služby, tedy informace, které lze zneužít například v konkurenčním boji o veřejné zakázky.

BIS až dosud případ nekomentovala, jediné stanovisko, které její šéf prostřednictvím mluvčího poskytl, znělo: "Služba má svá data pod kontrolou."

Civilní kontrarozvědka (BIS) působí na území republiky: jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale též o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku.

Čeká se, co Topolánek

Co přesně únik dat znamená, vyšetřovali poslanci z komise pro kontrolu BIS přímo v sídle služby. "Je to vážné. Máme potvrzeno od ředitele, že informace unikly. BIS tvrdí, že nebyly zneužity, což si nemůžeme nijak potvrdit, protože na to nemáme nástroj," uvedl pro Aktuálně.cz šéf komise Jeroným Tejc.

Deník Aktuálně.cz ale již minulý týden informoval, že BIS dodnes nemá jistotu, kde přesně data skončila: nedokázala totiž dostat zpět všechny kopie, které byly z vynesených dat pořízeny. Tejc uvedl, že k tomuto podezření BIS sdělila jen to, že má všechny své informace pod kontrolou. 

Na příští týden je na komisi pozvaný premiér Mirek Topolánek, pod jehož vládu tajná služba spadá. Do té doby komise finální verdikt nevydá a není tedy známo, zda případ bude stát křeslo šéfa BIS Langa.

Pravomoce poslanců? Minimální

Důležité bude mimo jiné zjištění, kdy přesně informoval o případu premiéra a jak dlouho ztrátu dat tajil. Stejně tak dodnes není vyjasněno, proč služba obratem nepodala trestní oznámení na státní zastupitelství. To se případem podle své mluvčí Štěpánky Zenklové začalo zabývat z vlastní iniciativy minulý týden, kdy se kauza dostala na veřejnost.

Tejc a předseda sněmovního podvýboru pro zpravodajské služby Jan Klas už dříve uvedli, že pokud informace tajné služby byly opravdu vyzrazeny, měl by Lang zvážit rezignaci.

Poslanci nemohou vstupovat do tzv. živých svazků, tedy do případů, které BIS neukončila a operace stále probíhá. Ztráta dat právě do této kategorie patří.

Naopak premiér si může od šéfa BIS vyžádat jakákoli data, tedy i ta, která jsou poslancům zapovězena. Zda tak Mirek Topolánek v tomto případě učinil, není jasné, Veřejně totiž řekl, že počká, k jakým závěrům dojde poslanecká komise.

 

Právě se děje

Další zprávy