Praha - Trojice lupičů si už přes rok odpykává desetileté tresty za ozbrojené přepadení, z něhož si odnesli 33,5 milionu korun. Jejich advokáti se nyní dovolávají k Nejvyššímu soudu - přestože byl jejich čin prokázán.
Jako hlavní argument obhájci uvádějí, že trojice detektivů protimafiánského ÚOOZ zásadně ovlivnila vyšetřování tím, že se pokusila jednoho z nich uplatit. Podle nich po koncipientovi Martinu Cyprisovi detektivové požadovali, aby přesvědčil svého klienta k výpovědi. Za to mu slibovali různé výhody. A koncipient si rozhovor s údajnou nabídkou úplatku nahrál.
Vyšetřovatelé trojici mužů kromě loupeže v Českých Budějovicích podezřívali i z jiného staršího přepadení, kde nebylo jasné, kdo má jakou roli. A nejen to. Trojice toho podle nich měla na svědomí mnohem víc.
Detektivové koncipientovi proto nabídli, že pokud jeho klient začne spolupracovat, případ lupičů se nerozdělí do jednotlivých přepadení, ale zůstane v jedné rozsáhlé kauze. Tím by jeho advokátní kancelář, která případ dostala přidělený, mohla od státu inkasovat za obhajobu velké částky. "Když to budeme dělat pohromadě, ani vy nebudete tratnej. Jste ex offo ustanovenej, takže vás platí stát,“ říká na více než hodinové nahrávce jeden z detektivů.
"Také jsme ochotný se domluvit. (...) Když se domluvíme dobře, můžeme to udělat v jednom řízení a teď záleží samozřejmě na vás," řekl na nahrávce detektiv.
Na nahrávce mluví šéf odboru násilí speciálního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Luboš Fiala, vyšetřovatel kauzy Libor Grepl a další policista, přičemž není jasné, kdo říká jakou větu.
Koncipient nakonec nabídku na spolupráci odmítl a jeho klient nevypovídal. Případ se pak skutečně "rozpadl" na několik kauz.
Kdybych něco takového udělal, vyloučí mě z komory
Jeden z advokátů Jan Havlíček říká, že podané dovolání je pro ně hlavně apel na Nejvyšší soud. "Abychom poukázali na nezákonné fungování policie při objasňování trestné činnosti," řekl Aktuálně.cz Havlíček, který postup policistů bere jako úplatek.
"Kdybych já nabízel někomu místo ve své kanceláři za to, že bude správně svědecky vypovídat, tak mě vyloučí z advokátní komory a státní zástupce mě bude stíhat pro nabídnutí úplatku. Je v rozporu s trestním řádem a Ústavou, aby se policie snažila vyšetřování jakkoli ovlivňovat a manipulovat," vysvětluje.
Advokát Pavel Uhl, který se zabývá trestním právem a nemá s případem nic společného, tvrdí, že takovou nabídku by bral jako jasný úplatek ze strany policie. "Pokud je součástí výměnného obchodu to, že já přesvědčím klienta, aby spolupracoval, a měla by z toho prospěch policie a já - nikoli klient, je to za prvé trestný čin a za druhé navádění k hrubě neetickému jednání,“ řekl Uhl.
Je to z povahy věci obchod
Nahrávka se přitom už na začátku loňského roku objevila u soudu, který řešil přepadení v Českých Budějovicích. Soud ji ale odmítl vzít výrazněji v potaz s tím, že jde o běžný vyšetřovací postup. A obžalované poslal za plánovanou ozbrojenou loupež na deset let do vězení. Podle předsedy senátu budějovického krajského soudu Ondřeje Vítů nelze nahrávku interpretovat tak, jak tvrdí obhajoba.
"Institut spolupracujícího obžalovaného je z povahy věci obchodem. V něm každá strana nabízí něco, co pro druhou stranu může být atraktivní," napsal v rozsudku soudce Vítů. Dodal, že pokud se advokátní koncipient Cypris cítil nabídkou tolik pohoršen, měl se okamžitě obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která to mohla hned řešit. Vyčkával ale téměř tři čtvrtě roku.
Generální inspekce případ řešila a předala ho na kontrolu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který s koncem měsíce zanikne a sloučí se s dalším elitním útvarem. Bývalý ředitel Robert Šlachta připustil, že jeho muži před lety pochybili. "Kvůli tomu, co udělali, se tehdy záležitost kázeňsky řešila," řekl Aktuálně.cz Šlachta, který tehdy jednoho z policistů potrestal. Nechtěl však komentovat jak.
Detektivové ÚOOZ už v minulosti čelili podezření z podplácení. Naposledy se policisté údajně pokusili podplatit svědkyni v kauze Oleo Chemical. Policisté se ji snažili získat jako spolupracující obviněnou a chtěli po ní, aby shodila Ivo Rittiga, jeho právníky a obchodní partnery. Nabídku odmítla, a před soudem tak stanula jako řadová obžalovaná.